Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Arany János gyakorolta reformá...

Arany János gyakorolta református vallását felnőtt, - illetve öregkorában?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy Nagyszalontán hívő református családban élt és papnak szánták. Azt viszont nem tudom, hogy milyen lehetett később a hitélete. Köszönöm a válaszokat!
2011. okt. 25. 21:11
 1/7 anonim ***** válasza:
70%
Valószínűleg,igen. Akkoriban még nem volt divat az ateizmus.
2011. okt. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
74%
Azt nem tudhatjuk, hogy valóban megtért, hívő, keresztyén ember volt-e. Attól, hogy református vallású volt, és papnak szánták, még nem biztos, hogy élő hite volt. I. Lipót császárt is papnak szánták, aztán egy fanatikus, bigottan katolikus zsarnok lett belőle. Nekem is van egy rokonom, akit lelkésznek szántak, közben semmi köze nem volt Istenhez se neki, se a családjának. A református vallásosság meg önmagában tartalmatlan és üres. Jézus nélkül nincs értelme. Lényeg a lényeg: szerintem erre a kérdésre nem lehet biztos választ adni, mert így utólag nem tudja senki.
2011. okt. 25. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Hát igen, végülis a nyakas Debrecen környéki református vidéki élettől még nem biztos hogy élő hite volt. Nem tudok róla, hogy lettek volna Istenről szóló versei, mint például Balassinak. Vagy esetleg kortársak visszaemlékezéseiből lehetne tudni, hogy gyakorolta-e vallását, merthát a 19. század második fele az nem volt olyan igen régen, mint mondjuk az 1500-as évek.
2011. okt. 25. 21:41
 4/7 anonim ***** válasza:
Szinte biztos, hogy nem, különben írt volna legalább néhány vallási tárgyú verset.
2011. okt. 26. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
27%
Viszont legalább a tízparancsolatot nem szegte meg olyan súlyosan mint sok más költőnk.
2011. okt. 26. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
93%

Szia!


A témával kapcsolatosan ajánlom: Podmaniczky Pálné Arany János és az

evangélium című tanulmányt.


Üdv. Péter

2011. okt. 26. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
60%

Nem tudom igazából. Tanulmányaimból nem dereng semmi, csak egy vers, amit a 66. születésnapján írt:


Sejtelem (2)


Életem hatvanhatodik évébe'

Köt engem a jó Isten kévébe,

Betakarít régi rakott csűrébe,

Vet helyemre más gabonát cserébe.


(1882. márc. 2.)


Ami nagyon érdekes, hogy a Wiki szerint áprilisban újult ki egy régebbi betegsége, majd októberben meghalt.

Sejtelem...

2011. okt. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!