Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Minden vallásnak egyformán...

Minden vallásnak egyformán igaza van? Valamelyek igazabbak-e a többinél? Mikor mondhatjuk ezt?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 24. 21:45
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:

Ha külső, józan szemmel nézed a dolgokat, akkor logikusan azt kell megállapítanod, hogy egyik vallás sem különb és igazabb a másiknál - vagy ha igen, mi azt sem vehetjük észre, mert nincs rálátásunk a világmindenségre.

Nézd meg, akárki akármit mond, minden vallásnak vannak olyan hívei, akik abszolút megtapasztalták a saját hitük igazságát. Ezt mások szeretik a saját vallásukkal megcáfolgatni, de ettől a tény még tény marad.

Tehát azt állítani, hogy az egyik vallás igazabb és hitelesebb, mint a többi, egyéni szinten meg lehet tenni - de logikusan nézve nem. Nyilván mindenki a saját hitét tartja a legigazabbnak, de akkor sem engedheti meg magának, hogy kizárja a többi lehetőséget, hisz akkor lemondana az igazságkeresésről és ellent mondana a józan észnek.


Az én felfogásomban az Istenség ugyanaz, csupán mindenhol máshogy nevezik. Jó rá a hegy példája, amit már említettek: minden orom és kis szikla másnak látszik különböző szemszögekből. A teljes hegy sosem látható, ezért mindenki csak egy kis részét fogja látni és ismerni, ami még egymásnak is ellent mondhat - ami nekem kicsi, az neked nagy és ami felőlem sima, az felőled érdes. Teljesen másnak látszik, de a hegy ugyanaz.

Ez van vallásokkal is: az istenséget nem tudjuk teljes egészében megismerni, csupán a belőle tapasztalhatót "lehúzni" a saját szintünkre.

Innen pedig már csak az a kérdés, hogy jómagam mit tapasztalok és hogyan fogom fel.

2011. ápr. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

"Nem lehet minden vallásnak igaza, mert teljesen mást mondanak. "

hát pontosan ez az! ha létezik objektív igazság, és egyetlen objektív igazság létezik, akkor tényleg nem lehet minden vallásnak igaza.

2011. ápr. 25. 10:33
 13/33 anonim ***** válasza:

"ezzel például egy korabeli kereszteslovag vagy keményebb iszlamista vitatkozna"


Mindkét vallás a kezdetek kezdetétől fogva azt tanítja, hogy ne ölj. A Bibliában szó szerint benne is van.

Az már, hogy ezt az emberek hogy értelmezik, hogy forgatják ki, az már csak emberi hülyeség.


"Vagy csomó ókori vallás hívei, ahol emberáldozatok voltak."


Ez már tényleg húzós kérdés.

De általában ők sem gyilkosságnak fogták fel ezt. Az áldozatok önként vállalkoztak. Ők ezt megtiszteltetésnek fogták fel.

Ezzel még (még ha ma el is ítéljük és a mai nagy világvallások gyilkosságnak is veszik) összeegyeztethető az, hogy ne ölj (bár itt talán a "ne gyilkolj!" jobb kifejezés).

Félreértés ne essék, ezzel nem védeni akarom azokat, akik ezt követték el, de az elv náluk is meg van/volt.


"Vagy mondjuk azok, akik hisznek a vendettában"


Az nem vallás. Innentől nem tartozik a témához. A vallások 99%-a elítéli a vérbosszút.


"Sőt, akár a halálbüntetés hívei is. "


Az sem vallás, hanem társadalmi kontroll. Ne keverjük ide!


"Most nem is beszélve mondjuk a különböző portyázó, fosztogató népcsoportokról a történelem folyamán"


Áruld már el, hogy ezek hogy jönnek ide?

Nem arról beszélek, hogy az emberek hogy élnek/éltek, hanem hogy mit tanít a vallásuk. Az már egészen más tészta, hogy ebből ki mit tart be.


"és pl. az ő vallásuk és erkölcsi felfogásuk szerint ez hősies dolog volt (pl. a vikingek). "


Ez így egyáltalán nem igaz.

Az ellenség legyőzése talán még az volt. De maga a gyilkolás nem feltétlenül.

Egyébként ez általában úgy szokott kinézni, hogy az áldozatot nem tekintik embernek és így kivonják a törvény alól. De ezt már a hívek csinálják. Nem a vallás.


"A válasz írója 57%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 01:15"


Ez megint csak az emberi hülyeség.

Az iszlám is kimondja, hogy ne ölj (ha nem is ezekkel a szavakkal). Innentől már csak a hívek forgatják ki.


"A válasz írója 59%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 08:28"


Én is keresztény vagyok, de amit te mondasz, az borzasztó nagy sovinizmus.

Attól még, hogy te ésszerűtlennek tartod azt, amiben ő hisz, nem kéne lehülyézni miatta.

Az iszlám szinkretista vallás, igen. És akkor mi van? Attól még nem lehet benne igazság?

Tudod, pontosan ugyanezt mondhatná egy muzulmán is a kereszténységgel, egy hindu a kereszténységgel és az iszlámmal szemben.

Pont ez az a mentalitás, ami annyi véres vallásháborút robbantott már ki.

Nem veszed észre?


"Kedves utolsó! Ezért gyűlölöm a keresztényeket!"


Ne a keresztényeket gyűlöld, hanem azokat, akik így értelmezik. Pláne, hogy minden vallásban vannak ilyenek, úgyhogy ilyen alapon minden vallást utálhatnál.

A kereszténység szeretetre, megértésre, a másik tiszteletére tanít. Kedves barátunk pont ezeket nem fogadja el. Szóval ne az eszmét ítéld el, hanem az embert, aki kiforgatja!


"Hogy lehet valaki ennyire fanatikusan hülye?????"


De ő "fanatikus hülye" és nem a vallása. Azért tegyél különbséget, légy szíves!


"Ha külső, józan szemmel nézed a dolgokat, akkor logikusan azt kell megállapítanod, hogy egyik vallás sem különb és igazabb a másiknál - vagy ha igen, mi azt sem vehetjük észre, mert nincs rálátásunk a világmindenségre."


Ott a pont.


"Tehát azt állítani, hogy az egyik vallás igazabb és hitelesebb, mint a többi, egyéni szinten meg lehet tenni - de logikusan nézve nem."


Egyet értek. Én is ezt magyarázom.


"hát pontosan ez az! ha létezik objektív igazság, és egyetlen objektív igazság létezik, akkor tényleg nem lehet minden vallásnak igaza."


Van benne igazság, de akkor én azt mondanám, hogy egyik vallásnak sincs igaza. Mivel már többen mondtuk, hogy az abszolút, objektív igazság megismerhetetlen. Max. arról beszélhetünk, hogy melyik áll közelebb hozzá. Talán így értelmezhető "a melyik igazabb" kérdés. De még így sem feltétlenül, hiszen az egyik vallás teológiailag lehet közelebb hozzá, a másik erkölcsileg.

Minden vallás egyenrangú. Én tartom a hegy hasonlatát. A hegy ugyanaz, csak mindenki más szögből látja.


Egyébként pedig egy ismerősöm azt mondta egyszer, hogy a Biblia valójában egy lelki iránytű. Más-más élethelyzetekben kinyitod, mást olvasol ki belőle. Pedig a szöveg ugyanaz.

Ez a vallásokra is igaz. Mást keres az életben egy sivatagi nomád arab, mint egy skandináv. Egy himalájai hegyi pásztor pedig megint más. Az Isten egy. Az igazság ugyanaz. De az egyhez vezető út mindenki számára más. Van, aki ezt a Biblián keresztül találja meg, van, aki a Koránon és van aki a keleti tanításokon keresztül. Van, aki idővel rájön, hogy az, amiben eddig hitt, már nem megfelelő neki többé, de egy másik igen. Ezért áttér arra. Így lesznek a buddhistákból keresztények, a keresztényekből buddhisták, a hindukból muzulmánok és így tovább. De ettől még egyik sem több, vagy jobb a másiknál, csak más.


A keresztény

2011. ápr. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:

Bocsi a hosszú válaszért.

Nem szeretek ilyen hosszúakat írni, de most sajna így sikerült. :S


A keresztény

2011. ápr. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
Azért ha már ölésről beszélünk, ne feledkezzünk meg a "szent" inkvizícióról akik több ezer embert végeztek ki jézus nevében, vagy a spanyol konkvisztádorokról akik isten nevében irtottak ki a bennszülötteket...
2011. ápr. 25. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:

"Azért ha már ölésről beszélünk, ne feledkezzünk meg a "szent" inkvizícióról akik több ezer embert végeztek ki jézus nevében"


Ismétlem. A Bibliában szó szerint benne van, hogy "ne ölj!"

Az már csak az emberi hülyeség, hogy ezt a hívek a "vallás nevében" megszegik.

Emiatt ne a vallást ítéld el, hanem a bűnt elkövető híveket!


"vagy a spanyol konkvisztádorokról akik isten nevében irtottak ki a bennszülötteket..."


Ugyanaz a válaszom, amit fent írtam.

A vallás tanításait nézd, ne azt, hogy a hívei mit csinálnak!

2011. ápr. 25. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
"A keresztény" voltam
2011. ápr. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Csak csatlakozni tudok "A keresztény" hozzászólóhoz. Lényegében elmondott mindent, amit én is szerettem volna.


Amit még hozzátennék, kedves 8.28-as kommentelőnek (ha lehetne privát írni neki, azt tenném, de így itt teszem), a hsz-e alapján belőled pont az a szeretet hiányzik, ami a kereszténység alapelve. Ráadásul ennek helyén mérhetetlen agresszió és indulat van. Az önuralmat sem sikerült gyakorolnod. Azt hiszem, az első lépés az ima lenne ezen dolgok helyreállítása érdekében. Kérlek, kezdd el!


manju - egy sokadik keresztény

2011. ápr. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:

"Amit még hozzátennék, kedves 8.28-as kommentelőnek (ha lehetne privát írni neki, azt tenném, de így itt teszem), a hsz-e alapján belőled pont az a szeretet hiányzik, ami a kereszténység alapelve. Ráadásul ennek helyén mérhetetlen agresszió és indulat van. Az önuralmat sem sikerült gyakorolnod."


Én is ezt akartam mondani neki, de köszönöm, hogy ilyen "szépen" és pontosan megfogalmaztad.

Pont az ilyen fajták miatt gyűlölik egyesek (például az egyik hozzászóló) a keresztényeket, pedig 8:28-as barátunk és a hozzájuk hasonlók (köztük az olyannyira pellengérre állított keresztesek és inkvizítorok) pont hogy a saját véleményük, saját világszemléletük előre tolásával tagadják meg a kereszténységet, úgy állítva be, mintha a kettő ugyanaz lenne, holott nem is különbözhetne jobban.

2011. ápr. 25. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
"A keresztény" voltam. (Folyton elfelejtem kiírni. :D )
2011. ápr. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!