Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az a mala vagy imafüzér?

Mi az a mala vagy imafüzér?

Figyelt kérdés
Keleti vallásoknál láttam ilyet, olvastam erről. Pontosan mire használják, hogyan és mikor? Vagy ez csak egyfajta ékszer, amit mindig hordanak megkülönböztetés gyanánt?
2011. jún. 5. 21:57
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Tárgytalan a kérdés, de amennyiben valaki nem talált volna rá:


[link]

2011. jún. 5. 22:08
 2/16 skarma ***** válasza:
100%

ehhez még hozzátenném, hogy a nyugati buddhisták gyakran valóban csak azért hordják, hogy kimutassák ezzel a hitüket és kevesebbet használják mantrázásra.

Ezzel szemben a keletiek szinte állandóan mantráznak vele.

2011. jún. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Keleti itt mondjuk az ázsiai régiót (india, kína, japán) jelenti, a nyugati meg mondjuk az európait/minden mást?
2011. jún. 6. 10:22
 4/16 skarma ***** válasza:
100%

igen

de leginkább Tibetben használják szerintem

ott nem csak a szerzetesek, hanem a ,,közemeberek" is, pásztorok, nomádok, szóval a világi emberek is.

2011. jún. 7. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Elterjedt a mahayana buddhizmus országaiban nem csak Tibetben. 108 szemből áll és a mantrák illetve a leborulások számolására használjuk. A mantrákat legtöbbször 7x vagy 3x vagy 1x 108-szor ismételjük. A szokásos leborulások száma is így alakul. Az un. előkészítő gyakorlatokban a tisztító részhez tartoznak a leborulás és a Vadzsraszatva meditáció, az érdemhalmozó részhez a mandala felajánlás és a gurujóga. 100 000 leborulás 100 000 Vadzsraszatva mantra (vagy másik nevén a száz szótagú mantra) 100 000 Nirmanakája mandala felajánlás és 100 000 guru rinpoche mantra után válik teljesítetté a Nöngdro azaz előkészítő gyakorlatok. Ez évekig tart. Sokan elvonulnak a világtól és ilyenkor 3 és fél év alat végzik el a teljes Nöngdrot, ez alapja és előfeltétele a későbbi beavatásoknak (meghatalmazásoknak).

A mala általában szantál vagy rózsafából, emberi csontból vagy féldrágakőből készül. Bizonyíthatóan indáiból vették át ezt az eszközt a nyugat-ázsiai vallások is tehát a muszlim olvasó és a keresztény olvasó és rózsafüzérnek is ez az eredete, természetesen küllemében szemeinek számában változott.


Üdv

2011. jún. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Az a folyamat, amit leírtál, tehát a Nöndgro, kifejezetten a tibeti buddhizmusra vonatkozik, vagy az összesre? Hogyan "igazolod" azt, hogy megcsináltad/elérted a Nöndgrot? Csak mert gondolom a valláson belül az említett meghatalmazások, amelyek ezek után jönnek, "hivatalosak". Vagy rosszul értelmezem?
2011. jún. 7. 21:00
 7/16 A kérdező kommentje:

Egyáltalán, hogyan képes megjegyezni a vallást követő ezt a számmennyiséget? Feljegyzi valahova, hol jár? Nem könnyű ez, még akkor sem ha ennek szenteli az életét.

Az utolsó válaszoló gondolom gyakorolja a vallást, esetleg egy könyvet tudtok ajánlani, hol kezdjem el a teljes vallás megismerését és gyakorlását? Néztem rengeteg könyvet, de a címek és leírások alapján sajnos nem igazán könnyen igazodom el, melyiket válasszam.

2011. jún. 7. 21:05
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Nos, a nöngdro a négy nagy tibeti buddhista hagyomány sajátja. Magyarországon a Szakja, a Nyingma (a régiek iskolája 8-9. században terjedt el, Padmaszambhava indiai mesterhez kötődik) és a Kagyü iskoláknak vannak központjai, a Gelugnak nincsenek(ezek az iskolák a tibeti buddhizmus második kialakulási szakaszában erősödtek meg 11-12 század Atisához az utolsó jelentős indiai tanítóhoz, köthetőek, illetve Tilopa, Naropa mahasziddhák első tibeti tanítványához Marpához. A tibeti buddhizmus egyébként pontatlan fogalmazás mert nem csupán Tibetet öleli fel hanem Tibet, Nepál, Bhután, Észak-India (Ladakh), Oroszország belső-Ázsiai részei (Burjátok)A Szakja rend feje: Őszentsége a XXIV. Szakja Trizin, A Kagyüé Őszentsége a XVII. Karmapa, A Gelugé Őszentsége a XIV: Dalai Láma (Ő azonban valamennyi rend felett áll mert egyrészt Tibet királya másrészt a Tibeti buddhizmus feje, miután a Mongolokat a III. Dalai Láma térítette meg, illetve a világi és vallási hatalmat az V. Dalai Láma egyesítette)


A leborulásokat azonban más buddhista kultúrákban is előfeltételként határozzák meg. Van olyan híres zen tanító, aki csak olyan ember tanácskérését hallgatja meg aki előtte a kolostor imacsarnokában 3000 leborulást hajtott végre.


El kell döntened, hogy a buddhizmus három nagy irányzata közül melyikhez csatlakozol.

Hinayána (hazánkban a Theraváda hagyományon keresztül képviselteti magát) Mahayána (hazánkban a kínai, koreai, japán Zen iskolákon keresztül képviselteti magát) Vajrayána (hazánkban a tibeti buddhizmus három iskoláján, illetve egy szinkretikus renden keresztül képviselteti magát.


Nos a legtöbb rendben az elvonulások alatt Láma felügyelete és segítsége mellett végzik a nöngdrot. Eleve a gyakorlás elkezdésére is Menedéket kell venned (formális kinyilvánítása annak, hogy A Buddha, A Dharma, A Szangha lesz a menedéked, ettől esetleg ellehet tekinteni de a menedékvétel kinyilvánítása után a gyakorlás hatékonysága megsokszorozódik) tanítást kell kapjál és felhatalmazást a gyakorlat végzésére. Számolás pl: Valaki minden nap elvégez 108 leborulást ezt összeszorozzuk az év napjainak számával belátható, hogy két és fél év alatt már túl is vagy rajta. Magát a leborulást a Malával számoljuk. Egyébként írni is szoktuk. A gyakorlat beteljesítését is a Láma hagyja jóvá. Ezek után ő jelöl ki Yidamot (személyes meditációs tárgyat rendszert a gyakorlónak)Van ahol a magasabb beavatásnak még előfeltétele a Nyungne is. 1 nyungne két napból áll, az első napon lehet beszélni és egyszer enni illetve aludni, ezeken a napokon tanítások vannak és tanácskérések a Lámától, a második napon nem lehet enni, inni, aludni hanem végig meditációs és vallási gyakorlatok vannak. Hagyományosan nyolc nyüngne van egymás mellett, hogy a nyolc nyungnét hányszor kell elvégezni, ezt most nem tudom.


Azt javaslom, hogy keresd fel a következő közösségeket és figyeld meg, hol érzed magad jobban, hol tudnál te inkább gyakorolni. Árya Maitreya Mandala, Karma Ratna Dargye Ling, Szakja Tasi Csö Ling, Mokushó Zen Dozsó.


Ha így beütöd őket Google-ba azonnal a közösségek honlapjaira jutsz.


Mindjárt belinkelek a leborulásokról egy tanítást!

2011. jún. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

[link]



Itt több olvasni valót is találsz.


Amúgy tanácsolom ezekkel a könyvekkel kezd:


Alapozás (bevezető illetve Hinayána irodalom):

Téchy Olivér: Buddha

Vekerdi József: Buddha Beszédei

Bhikhu Bódhi: Brahmajala szutta, a nézetek mindent felölelő hálója

Bhikkhu Bódhi: Mulapariyáya szutta, a létesülés gyökere

Nyanaponika Thera: Sattipathana szutta, a buddhista meditáció szíve

Bhikkhu Bódhi: Nemes nyolcrétű ösvény, a buddhista szellemi út

Láma Anagarika Govinda: A korai buddhista filozófia lélektani attitűdje

Ácsán Szumédhó: Csittavivéka, a csöndes tudat tanítása

Ácsán Szumédhó: Így van ez


Ha ezeket megemésztetted akkor jöhetnek a Mahayána és Vajrayána könyvek (pl. Csögyam Trungpa: A szellemi materializmus meghaladása, Serab Gyalcen Amipa Láma: A lótusz megnyitása / ez a nöngdróról szól)

2011. jún. 8. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Röviden a Nyungnéról:


Nyungne meditáció


A Nyungne alatt tartózkodunk a test, a beszéd és a tudat negatív cselekedeteitől, és felkeltjük magunkban a megvilágosodás szellemét. Törekszünk minden lény javára, és meditálunk szellemünk igaz természetén. A Nyungne ideje alatt Csenrézi, a határtalan együttérzés bódhiszattvája meditációját végezzük, s 24 órára szóló, hajnaltól hajnalig tartó fogadalmakat teszünk, melyek a következők: nem ölünk, nem lopunk, nem élünk szexuális életet, nem hazudunk, nem iszunk alkoholt, nem ülünk kiemelt helyre, csak az előírt időben étkezünk, kerüljük a szórakozást, nem használunk parfümöt és nem viselünk ékszereket. Buddhista szent iratok szerint nyolc, hibátlanul, azaz a fogadalmakat megtartva és helyes szándékkal elvégzett Nyungne bizonyosan emberi létformában történő újjászületést eredményez. A helyes szándék azt jelenti, hogy a meditációt nem csak önmagunk, de kivétel nélkül minden lény javára végezzük. Egy Nyungne két napból áll.


Ajánlott irodalom


Az első nap, melyen a meditációt vezető Láma tanításokat ad, előkészíti a másodikat, melyen nem iszunk, nem eszünk és nem beszélünk. A szertartásokon bárki részt vehet hitbéli elkötelezettségre való tekintet nélkül, egyetlen feltétel, hogy ne tápláljon ellenséges érzelmeket a gyakorlat iránt. Aki még nem volt Nyungne meditáción, az első alkalommal csak két napra szóló fogadalmat tehet! Szeretettel várjuk azokat is, akik nem kívánnak fogadalmat tenni, de a meditáción szívesen részt vennének. Templomunk a Nyungne meditáció ideje alatt egész nap nyitva áll, rövidebb hosszabb időre bármikor be lehet kapcsolódni. A Nyungne gyakorlatnak fontos része az érdemek halmozása. Érdemeket halmozunk azáltal, ha erényes szellemet alakítunk ki magunkban, és tiszta szándékkal jó cselekedeteket hajtunk végre. Ennek egy hatékony, hagyományos módja a felajánlástétel. Ilyen például mások segítése, hogy a Nyungnén részt vehessenek; gyertya, füstölő, ételadomány, vagy a költségekhez való anyagi hozzájárulás.


A Nyungnét felajánlásokkal támogatók a Nyungne résztvevőivé válnak, és hozzájárulásuk révén részesülnek a Nyungne áldásában és érdemeiben. A gyakorlatok velejárója, hogy a résztvevők az áldást és az érdemeket felajánlják a támogatók és minden lény javára. Nyungne meditációra érkezés az első nap előtti este 18.00 órakor, távozás a második nap utáni reggel a Tara meditáció és a takarítás után.

2011. jún. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!