Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a bibliában a...

Mi a különbség a bibliában a lélek (nephes) és a szellem (ruach) között, ha van lényeges különbség?

Figyelt kérdés
Látom, hogy ezt már régebben is kérdezték, de engem a bibliai értelmezés érdekelne.

2009. ápr. 3. 13:43
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

"Sokan helytelenul megpróbálják kiragadva az 1. Mózes 2: 7 kijelentését , csak abból levezetni az ember személyiségét."


Köszi a választ kedves 10-s válaszoló és mindenkinek előtted! Régi kérdésem és közben én is művelődtem a kérdésben, de véleményem szerint nem is olyan bonyolult a pontos válasz. Ehhez a pontos válaszhoz persze, elengedhetetlen, hogy pontos és következetes legyen a fordítás is, mert nyilvánvaló, hogy ha nem következetesen használja a szavakat, akkor torzul a jelentés és az értelmezés.


Az 1Mózes 2:7 versét kik szokták "magában" és "kiragadva" értelmezni? Jehova Tanúi és az Adventisták szokták használni e verset, mely a Biblia elején az első (de csak az első!) pontos hivatkozás arra, hogy mik vagyunk mi valójában, emberek.


"Pedig a Szentírás sokkal jobban megkozelíti ezt a kérdést.

Tudniillik, hogy mit is helyezett bele a fold anyagából megformált élettele testbe az Úr isten."


Nem hinném, hogy az említett vers nem volna elég alapos és pontos (elvégre az ihletett bibliáról beszélünk), s mivel ez a vers PONT azt tárgyalja, hogy miként alkotott meg minket Isten, vagyis hogy miből vagyunk.


"Jób ,aki nem csak fuleivel hallott isten felol, hanem szemtol szembe beszélt vele"


Ugye a Biblia pontosságát tekintve, azt te sem gondolod komolyan, hogy ez számítana, nevezetesen ki látta, ki nem látta "szemtől-szembe". Mellesleg magát a Mindenható Istent SOHA SENKI sem látta, ezt a Biblia sok helyen határozottan leszögezi, legfeljebb angyali képviselőit, hírvivőit, vagy a Szócsövét, Jézust.


"Jób 27:3

Hogy mindaddig, amíg az én lelkem én bennem van, és az Istennek lehellete van az én orromban;"


Na látod, ezért mondtam, hogy mennyire fontos a következetes és pontos fordítás, mely az eredti bibliai szavakat nem cserélgeti fel!!! A pontos fordítás szerint:


"(Jób 27:3) Hogy amíg teljes bennem leheletem, És orromban van Isten szelleme"


Miről beszél itt Jób? Magáról az életről, melyet a légzés tart fenn: Jk 2:26; Jób 27:3


"Tulajdonképpen Jób itt elmagyarázaz nekunk, hogy az ember orrán keresztul az isten nem csak egyszeruen oxigéndús levegot helyezett bele, hanem magát a leket és a szellemet."


Itt nincs szó "lélekről" (nephes), de viszont az "orrunkba lehelt szellemről" - mely az "életerőt" jelenti (melyet a "lehelet", vagyis a légzés tart fenn) az 1Mózes 2:7 szerint, igen.


Ezzel szemben a "magában" kritizált 1Mózes 2:7-ben valóban az szerepel, hogy miből vagyunk:

2012. nov. 17. 08:43
 12/16 A kérdező kommentje:

(1Mózes 2:7) "És ekkor Jehova Isten megformálta az embert a föld porából, és az orrába lehelte az élet leheletét, így lett az ember élő lélekké."


Mit is mond ez a vers? Azt semmiképpen, hogy az ember a teremtése során "lelket kapott"! Nem, az orrába lehelt "szellem" (ruah, vagyis itt életerő) hatására vált az ember "élő lélekké". Az életerő szellem megszűnésével mik leszünk a Biblia szerint? "Holt lelkek"!! Tehát az a lélek (héber: nephes, görög: pszükhé), melyről a Biblia ír, miszerint a szellem hatására (élő)lélekké válunk, NEM HALHATATLAN! Magát a "lélek" kifejezést a Biblia sohasem hozza össze a halhatatlansággal.


Tehát (élő)lélekké váltunk a teremtéskor, nem "lelket kaptunk" - hatalmas különbség.


"Zakariás 12: 1 Az Úr igéjének terhe Izráel ellen. Így szól az Úr, aki az egeket kiterjesztette, a földet fundálta, és az ember keblébe lelket alkotott:"


Itt megint csak nem szerepel a "lélek" fogalma! Helyesen:


(Zakariás 12:1) "Kijelentés: Jehova szava Izraelről — ez Jehova kijelentése, aki kifeszíti az egeket, alapot vet a földnek, és formálja az ember szellemét őbenne."


Itt valójában Isten az ember szellemiségét (másik jelentése az emberrel kapcsolatban) formálja, semmi köze ahhoz a rosszul fordított szöveg alapján való értelmezéshez, mely szerint "lelket alkotott".


"Ennek ellenére sokan azt állítják, hogy nincs az emberi testbe semmilyen lélek és szellem, amely tovább élne a test halála után."


Jehova Tanúi pl. nem állítják ezt, csak azt értik a két fogalmon, amit a Biblia, semmi többet.


"Azokat,akik ennek ellenkezojét hiszik azzal vádolják, hogy pogány filozófia hatása alá estek."


Ez nem vád, hanem tudományos tény!


"Mivela szentírás szerint a véráram hordozza a leket, ezért ha valakibol kiengedik a vért azzal egyutt eltávozik belole a lélek is."


Ez pedig nem igaz! A vér szemlélteti Isten előtt az életet. A Biblia feltárja, hogy a vér az életet képviseli. Ezért Isten Noé által azt parancsolta az embereknek, hogy ne egyék meg a vért (1Móz 9:3, 4). Később Isten a mózesi törvénybe is beiktatta ezt a tilalmat (3Móz 17:12; 5Móz 12:33). Amikor pedig hatályon kívül helyezte ezt a törvényt, olyan utasítást adott a keresztényeknek, hogy "tartózkodjanak ... a vértől".


(1Móz 9:3, 4) "Minden állat, amely él és mozog, legyen nektek eledelül. Mint a zöld növényt, azokat is mind nektek adom. Csak a húst a lelkével — a vérével — együtt meg ne egyétek."


No, itt a "lélek" másik jelentése szerint, az "életet" jelenti, vagyis ebben a megfogalmazásban. lélek = élet = vér. Hogy miről is beszélek? Figyelj:


(3Mózes 17:11) "Mert a test lelke (élete) a vérben van, én pedig az oltárra helyeztem azt értetek, hogy engesztelést szerezzen a lelketekért, mert a vér szerez engesztelést a benne levő lélek (élet) által."


Tehát összefoglalásul, hogy értsd: a bibliában a "lélek" (héber: nephes, görög: pszükhé) vagy magát az embert, ill. állatot (élő lélek, ha meghalt: holt lélek), vagy annak az életét jelenti. E két fő jelentésben fordul elő ez a szó, és semmi köze valamiféle "halhatatlansághoz". (Árnyalatai vannak az alkalmazásának, úgymint a "belső ember", stb. de semmiképpen nem beszél a Biblia ALANYI JOGON velünk született "halhatatlan lélekről" vagy akár szellemről.

2012. nov. 17. 09:20
 13/16 A kérdező kommentje:

"Az Ur kulonbségett tett a lélek kozott és az azt hordozó test kozott.


Ez a hit a "lélek" szó hibás értelmezése miatt van.


(Máté 10:28) "És ne ijedjetek meg azoktól, akik megölik a testet, de a lelket nem tudják megölni; hanem inkább azt féljétek, aki a lelket is, a testet is el tudja pusztítani a gyehennában."


A lélek itt is értelemszerűen az "életet" jelenti, vagyis a reménybeli (feltámadás utáni) "örök életet", melyet a vers szerint nem vehetnek el azok, akik csak a testet tudják megölni (vagyis az emberek hatalmában csak ennyi van). Ezzel szemben "azt kell félni", aki képes a testet és ezt a lelket (az örök élet reményét) is megölni és a gyehennában elpusztítani. No, vajon kinek van ilyen hatalma? Embernek nincs, csakis Istennek!!


De vajon Jézus (aki e sorokat mondta), vajon tényleg abban az értelemben használta a lélek szót, ahogy azt itt is bizonyította? Nézd meg a Máté 20:28-s versét:


"Az Emberfia sem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon, és hogy lelkét váltságul adja cserébe sokakért."


Itt vajon a "halhatatlan" lelkéről beszélt Jézus? Azt vajon hogyan tudta volna "váltságul" adni?? Nem, nyilvánvaló, hogy itt is az "élet" jelentését értette rajta.


"A lélek miután elhagyja a testet ontudatánál van."


(Jelenések 6:9) "Mikor pedig felnyitotta az ötödik pecsétet, láttam az oltár alatt azoknak lelkét, akiket legyilkoltak az Isten szava miatt és a tanúskodómunka miatt, amely megvolt náluk."


Itt Jézus győztes Királyként van ábrázolva, aki kivonul ellenségei ellen (Jelenések 6:2). A nemzetek iszonyú nagy hadviselésbe sodródtak (Jelenések 6:4). Éhínség tombol sok helyen (Jelenések 6:5, 6). Halálos betegségek tizedelik az emberiséget (Jelenések 6:8). Ezek az előre megjövendölt események élethűen tükrözik, milyen a világ 1914 óta. De valami más is történik. Tekintetünk egy áldozati oltárra vetődik. Az oltár aljánál "azoknak lelkét (látni), akiket legyilkoltak az Isten szava miatt és a tanúskodómunka miatt, amely megvolt náluk" (Jelenések 6:9). Mit is jelent itt is a 'lélek'?!! Mivel "a test lelke (vagyis élete) a vérben van", az oltár talapzatánál valójában Jézus hűséges szolgáinak vére látható jelképes értelemben, akiket bátor és buzgó tanúskodásuk miatt gyilkoltak le (3Mózes 17:11). (Emlékezz, hogy a Jelenések könyve már a neve miatt is nagyrészt képi beszéd, nem szó szerinti!)


Akárcsak az igazságos Ábel vére, úgy ezeknek a keresztény mártíroknak a vére is igazságszolgáltatásért kiált (1Mózes 4:10). "Harsány hangon ezt kiáltották: »Legfőbb Úr, te szent és igaz, meddig tartod még vissza magad az ítélkezéstől és attól, hogy bosszút állj a vérünkért azokon, akik a földön laknak?«" Mi történik ezután? "Egy fehér köntöst kaptak mindnyájan, és azt mondták nekik, hogy még egy kis ideig nyugodjanak, míg be nem telik rabszolgatársaik és testvéreik száma is, akiket még meg fognak ölni, miként őket is megölték" (Jelenések 6:10, 11).


Vajon a fehér köntösöket vértócsák kapták egy oltár alján? Semmiképpen! Azok a személyek kapták, akiknek a vére mintegy ki lett ontva az oltáron. Feláldozták az életüket Jézus nevében, és most fel lettek támasztva mint szellemszemélyek. Honnan tudjuk? A Jelenések könyvének egy korábbi része ezt írja: "Aki győz, azt ily módon fehér felsőruhákba öltöztetik, és semmiképpen nem törlöm ki a nevét az élet könyvéből". Arra is emlékezzünk, hogy a 24 vén "fehér felsőruhákba (volt) öltözve, fejükön pedig aranykorona" volt (Jelenések 3:5; 4:4). Vagyis miután a háborúk, az éhínség és a járványok pusztítani kezdtek a földön, a 144 000 közül azok, akik már meghaltak — akiket az oltár aljánál levő vér jelképez —, feltámadtak égi életre, és szimbolikus fehér köntösökbe öltöztették őket.


Tehát valójában a Jelenések könyve sem próbálja meg a "lélek halhatatlanságot" magyarázni. De ehhez az értelmezéshez KÖVETKEZETESEN kell használni a szavakat és azok jelentését. Csak ennyi kell.

2012. nov. 17. 09:59
 14/16 A kérdező kommentje:

"Amikor a Szentírás uyg utal az emberre, mint halhatatlan

személyre,akkor soha sem a húsvér testre érti, hanem az abban lakozó lélekre és a szellemre."


A Biblia sohasem utal úgy az emberre, mint akinek alanyi jogon, "veleszületetten" jár a "halhatatlanság" a lélek által. Ez egy vallásos tévtan. Csakis kiérdemelni lehet, vagyis "jutalmul" kapnak a hűséges égi reménységűek "halhatatlan" szellemi (pneuma) (nem lelki) testet, mint szellemszemélyek.


(János 11:25-26) "Én vagyok a feltámadás és az élet. Aki hitet gyakorol bennem, még ha meghal is, életre fog kelni; s mindaz, aki él és hitet gyakorol bennem, nem fog meghalni soha. Hiszed-e ezt?"


"Az úr itt nem azt állította, hogy a test nem hal meg, hanem, azt hogy azok lekei soha sem halnak meg,akik hisznek benne."


Nincs itt semmiféle "lélek halhatatlanságról" szó, ez csak egy bődületes belemagyarázás, az egyébként a feltámadással egyszerűen magyarázható történetbe!! Mert az tagadhatatlan, hogy a hűséges zsidóknak az ókorban kizárólag a feltámadás volt a reménysége (lélek halhatatlansága nélkül) - ezért mondta Márta Jézusnak adott válaszában, hogy Lázár "feltámad majd az utolsó napon".


Amikor a földön élt, Jézus már akkor a "feltámadás" volt Lázár és más személyek számára, akiket feltámasztott a halálból. (Gondolj bele, ha Lázár jutalma elnyerése felé tartott volna a halálával - mint ahogy hamisan állítod -, micsoda szeretetlenség volt újra visszahozni őt ide, erre a szörnyű földre, hogy újra megbetegedjen, szenvedjen és meghaljon.) De közvetlenül Lázár feltámasztása előtt mondott szavai főként a távoli jövőre utaltak. Jézus arra az időre gondolt, amikor nem csupán mennyei Királyságának későbbi társörökösei számára lesz a feltámadás és az élet, hanem a halott emberiség számára is, akiket életre kelt ide a földre az ő Királysága alatt.


Jézus még azok számára is "az élet" lesz, akik az ő Királysága idején élnek a földön és nem lesz szükségük arra, hogy földi sírokból keltsék életre őket. Vajon miért? Nos azért, mert még mindig a halálítélet alatt lesznek, amelyet az engedetlen Ádámtól örökölt bűnös állapotuknak köszönhetnek. Ezzel tulajdonképpen még mindig haldokló állapotban lesznek (Róma 5:12). Ezek a ma élő hűségesek, akik cselekszik Isten akaratát, mert nekik van reményük túlélni ezt a világrendszert úgy, hogy közben nem kell meghalniuk, mivel hamarább eljön "Isten ama nagy napja", Armageddon!


" azt a materialista marxista-millerista- adventista-jehovista- spiritiszta filózófiát hirdetik, hogy az embernek nincs halhatatlan leke a test halála után."


Hogy jön ide a "spiritiszta"? Pont azok használják fel a legbőszebben ezt az Istent gyalázó filozófiát! Nem véletlen. Egyébként nem a Tanúk mondják, hanem maga a Biblia!


Tehát végigvezettem, hogy ha a lélek bibliai jelentésébe csak és kizárólag azt értjük bele, amit a Szentírás tanít, akkor minden ellentmondást és félreértést el lehet oszlatni és pontosan kiderül az tiszta igazság.

2012. nov. 17. 11:06
 15/16 halos válasza:

Az előttem hozzászóló csak a gyűlölet oldaláról tudja megközelíteni a témát. Bibliaismerete viszont a béka fenekénél tart. Még azzal sincs tisztában, hogy 1Móz második fejezete csuán kinagyítottan foglalkozik az előző fejezet eseményeivel. Egyszerűen nevetségesnek tartom, hogy valaki a Bibliából prálja azt bizonyítani, hogy Isten a hetedik nap után teremtette (formálta) az embert. Csak remélni merem, hogy legalább végig olvasta a második fejezetet teljesen, abban ugyanis az is megtalálható, hogy az állatokat is ekkor formálta Isten (19. vers).

Szeretném felhívni az illető figyelmét arra, hogy a teljes Szentírás hatnapos teremtésről beszél. Vagyis máskor ne tegyen ilyen nyilvános szinvallást az abszolut tudatlanságáról.

2013. jan. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 saveme ***** válasza:

Kicsit megkésve, de visszalátogatok ide.

#10 fejtegetései tudom-Ányosnak tűnnek, de a kérdezővel együtt én is találtam legalább két buktát is az érvelésben,

A Jóbos ige már említett félrefordítása az egyik, a másik meg az, hogy az sem áll meg, hogy nem teremtve van az ember, (ráadásul még a 6. napon volt ez) ha az I Mózes 1:27-et nem tartjuk költészetnek.


Kérdezőnek a 12#-ben:

Az I Mózes 2:7 kapcsán én azt látom, hogy az talán nem is az a nephes szó, aminek gondolják, hanem egy harmadik szó (neshamah) , ami csak lélegzetet jelent és együtt élet leheletének van fordítva szinte mindenhol, ami a porra olyan hatással volt, hogy abból élő ember állt össze/elő. (én persze koca nyelvész vagyok, csak egy szótárt sasolok, de akkor is furcsa)

A többieket még böngészemszemszem. Sok ige tartozik ide...

2013. febr. 5. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!