Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Katolikus Egyhaznak mi az...

A Katolikus Egyhaznak mi az allaspontja a valasrol ilyen helyzetben?

Figyelt kérdés
Ha egyik fel folyamatosan megcsalja a masikat es ezert akar a masik valni, bun a valas a megcsalt fel reszerol? Nem engem erint, azert jutott eszembe, mert egy ismerosom most valik 2 ev hazassag utan, mert a ferje csalja es az uj novel akar lenni. Tehat ilyen helyzetben a megcsalt fel betartana az eskut, de a megcsalo nem akarja mar ot, elhagyja. Ilyenkor a megcsalt nem kovet el bunt a valassal, nem? Lehet, hogy ujra is hazasodhat templomban emiatt?
2011. júl. 23. 23:01
 1/3 anonim ***** válasza:
48%
jó kérdés, de szerintem azzal hogy valaki házasságtörést követ el, azzal a házasság már megtörik, kész vége, szóval nem terheli felelősség onnantól a másik felet, mert már nincs házasság, eltört.
2011. júl. 24. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, segít-e a válaszom, mivel nem vagyok katolikus... Csak úgy látom, nem tolonganak azok, akik ismerik a kat. egyház álláspontját. :(


Szóval én úgy tudom, a kat. egyház semmilyen körülmények között nem engedi a válást, csak néhány súlyos esetben a különélést. Pl. agresszió, v. az általad leírt szitu.


Viszont ha az ismerősöd férje a hibás a szövetség felbontásában, és mindenképp el is akar válni, akkor a magyar bíróság a házasságot előbb-utóbb fel fogja bontani. A hölgy nem tehet ez ellen semmit, legfeljebb húzhatja az időt, de attól nem lesz jobb... De semmi esetre sem az ő hibája a válás, mert nem ő akarta.


Azért zárójelben megjegyezném, de nem rosszindulatúan, hogy egy kapcsolat mindig két félen múlik, és nagyon ritka az, hogy kizárólag az egyik fél a hibás a kapcsolat megromlásáért. Kb. hasonlóan azokhoz a férfiakhoz, akik a szabadidejük jórészét a haverokkal töltik valami szórakozóhelyen, s közben alkoholra megy el a jövedelmük egy része. - A nagy többség elítéli ezt a viselkedést, a család elhanyagolása, háztartási pénz elpocsékolása, alkoholizmus címén; viszont sokan épp otthonról, egy házsártos / zsémbes / lusta / stb. feleség elől menekülnek a haverokhoz a kocsmába... Vagy olyan lelki problémákat akarnak felejteni, amiket otthon nem tudnak megoldani. De nem ragozom tovább, mert nem ez a fő téma. :)


Visszatérve: Tehát ha a hölgy teljesen ártatlan, vagy a saját hibáit megpróbálta javítani, törekedett a kapcsolat rendbehozatalára, de ez bármilyen okból nem sikerült, akkor nem az ő hibája. De hogy újra lehet-e templomi esküvője, azt nem tudom; szerintem egy papot kellene megkérdeznetek. Gondolom, azért nem olyan sürgős... :)


Amúgy ezen a területen a katolikus álláspont egy kissé eltér a Biblia iránymutatásától: ugyanis maga Jézus mondta, hogy bizonyos esetekben megengedett a válás, pl. pontosan a házasságtörés esetében; mivel a házasságtörő fél miatt a szövetségnek vége. De ekkor is meg lehet bocsátani neki, és újra kezdeni... Ha viszont a vétkes fél semmiképpen nem akar változni, akkor elválnak, és kész. A Biblia szerint ilyen esetben a vétlen fél újraházasodhat, a vétkes fél viszont nem!

2011. júl. 24. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Katolikus álláspont következik.


Jól teszi a megcsalt fél, ha egyházi bírósághoz folyamodik, hogy egyáltalán érvényes volt-e a házasság, mert ha nem, akkor a válás csak formális, és akkor újraházasodhat az illető. Nem írnám le a kritériumokat, rengetegféle van. Katolikus lexikonban, Katekizmusban alapszinten utána lehet olvasni, egyházjogi könyvekben komolyabban is. Jó, ha beszél egy pappal először az illető az egész helyzetről, ha jó az illető pap, fog tudni segíteni gondolkodni.


HA érvényes a házasság, akkor elválhatnak polgárilag, de az egyházi szentség nem szakad el köztük. A vallását gyakorló fél, ha komolyan gondolja a hitét, és szeretne gyónásban feloldozást kapni és áldozni, akkor egyedül kell élnie, nem házasodhat újra, nem költözhet össze mással, mert az már paráznaság = házasságtörés.


Ez nagyon dióhéjban volt, remélem, segítettem valamennyit.

2011. júl. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!