Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mózes valójában egy egyiptomi...

Mózes valójában egy egyiptomi legenda?

Figyelt kérdés

láttam valami ismter filmet, amibe azt mondták mózes valami egyiptomi uralkodóról/istenről van mintázva

malami Many v. mi nem tudtok vmit


2011. aug. 17. 14:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Mosis ókori egyiptomi nyelven fiút jelent, sok fáraó nevében is szerepel, pl. Tothmosis (Toth fia), Ramosis (Rá fia) stb.

[link]

2011. aug. 17. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

ezt tudom, nem erre gondoltam, valami legenda beli hős, vagy ilyesmi, de nem many csak hasonló névvel

a sztorija meg ugyan az mint mózié

2011. aug. 17. 14:32
 3/13 anonim ***** válasza:
44%

Szia!


Én nem láttam a filmet, de az eddigi ismereteim szerint Mózes nem egyiptomi legenda volt hanem egy valóságos személy.

Ellenkező esetben a biblia első könyveit ki lehetne dobni a kukába - hitelét vesztené.

2011. aug. 17. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

nem jól fogalmaztam, nem ő az, hanem egy legendáról mintázták

és mért kéne kidobni, mikor abból a korból egy jelentő áttekintést nyújt, ha nem is teljesen hiteleset

2011. aug. 17. 14:54
 5/13 yuda ***** válasza:
76%

Kedves kérdező a másik bolygóról! :)

Feltételezd már légyszíves, hogy vannak még igaz hívők, akiknek ez nem legenda, mint számodra, hanem tényként , igazságként kezelik. :)

Ha már egyszer beírsz a vallási rovatba, miért akadsz ki ezen?

Nem vagy hívő,-rendben van- bár ilyen módon praktikusabb lett volna a valláskritika, vagy egyéb. . . .

2011. aug. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
44%

Szia!


Ha csak legenda - bárhogy fogalmazod - akkor az azt jelenti, hogy Isten szava nem megbízható / de akkor mi lehet az?/és lehet, hogy nem is úgy történt, nem is azt kérte, nem is azt kellene csinálnunk amit, és ...


Lehet, hogy értéke volna mint történet, de a hit szempontjából értéktelen volna = kuka!

Még szerencse, hogy nincs így és van valami ami nem változik és amiben bízhatunk, mi hívők - a biblia, benne Mózes történetével.

2011. aug. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

kikérem magamnak, hjvő vagyok

ám a mai katolikus egyház nem olyan elsötétült homályos gondolkodású mint azt az ateisták, vagy akár a felületes hjvők elismerik

példának okán az egyház elismeri az evolúciót, isten behatásával, a genezist pedig egy gondolatmaneti sémának tekintik a teljesség érdekében


én pedig válaszokat várok nem korholást, mely emberi tudatlanságotokból kifolyóan adódik

2011. aug. 17. 17:56
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem tartom legendának. Viszont hallottam róla egy érdekes hipotézist. Miszerint egyiptomi volt, nem héber. Ehnaton Amarna reformja nyomán lett Amon papja, és a héberek körében kezdte terjeszteni a monoteizmust. Később a vezetőjük lett és kivezette őket Egyiptomból.

Nem tudom mennyi valóságalapja lehet, mindenesetre érdekes feltételezés.

2011. aug. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

igen, erről is olvastam, sőt arról is ahmed omantól, hogy ő maga ehnaton...stb

engem a vízbőlkihalászósdis és ehhez hasonló legendák egyiptomi eredete érdekel!

csak erre várok választ!

2011. aug. 17. 19:15
 10/13 Sághegyi Csaba ***** válasza:
62%
Nos, hiszem, hogy valós személy volt, és minden igaz, amit a Biblia róla ír, de ez mellékes. Ha a tényeket nézzük, régészeti bizonyíték (úgy tudom) nincs. Ami bizonyítja, hogy Mózes öt könyve nem mezei mitológia, az egyrészt az, hogy leírt olyan dolgokat, amelyeket az orvostudomány csak nem olyan régen fedezett fel. Például amit a nagy Semmelweis felfedezett, hogy kezet kell mosni, az is benne van. Valamint van egy megdöbbentő tényező. Mózes első, és második könyvének az eredetiként ismert szövegét ha írásjel- és szóközmentesen vesszük, minden negyvenkilencedik betűt folyamatosan olvasva a folyamatosan ismétlődő torah (törvény) szót kapjuk. A harmadik könyvében minden hetedik betűt olvasva a Johova (JHVH) szó ismétlődik. A negyedik, és ötödik könyvében megint csak a torah szó, negyvenkilenc betűnként, de itt már visszafelé. Ezt az egészet pedig számítógépes mátrixként alkalmazva a világtörténelem részletes eseményeit olvashatjuk Mózes könyveiben. Például Jichak Rabin volt izraeli miniszterelnököt jó előre figyelmeztették, hogy meg fogják ölni, mert ebben a kódban olvasták. Ő sületlenségnek tartotta ezt. Lelőtték.
2011. aug. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!