Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Holnap megyek először úgy...

Holnap megyek először úgy igazán szentmisére. "Mit csináljak? " Bővebben lent!

Figyelt kérdés

Lehet, hogy szégyen, de soha nem neveltek vallásos életre szüleim, amit sajnálok. Pogány vagyok, megkeresztelve sem vagyok, nem konfirmáltam, és nem is első áldoztam. De nagyon tetszenek a katolikus misék. Holnap el szeretnék menni a szentmisére. Mit kell csinálni amikor bemegyek a templomban? Keresztet vetni? És a mise hogyan épül fel? Akkor mi az, hogy áldozás, és az hogyan néz ki? Nagyon érdekelnek ezek a dolgok, és a vallásos élet is, nem késő ezt így 17 éves korban elkezdeni? Remélem nem nevettek ki tájékozatlanságom miatt, de sajnos nem ilyenfajta nevelést kaptam. Egyébként a templom római katolikus.


Várom válaszaitokat!


2011. aug. 19. 22:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
75%

Nem késő. A szakrális szertartás FONTOS- jó, hogy meg akarod ismerni. Szerintem csak ülj le, amikor a többiek felállnak, vagy letérdelnek - tedd te is, de nem baj , ha csak ülsz, és figyelsz, csendben, más is van így, majd fokozatosan megismered a szertartást. Mailben, ha kéred, bővebben:)))

Légy csendben és várj az Úrra.- szól a zsoltár (37,7)

2011. aug. 19. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%

Bemész az ajtón, általában két szenteltvíz van tartóban jobb és bal oldalt, a mutató és a középső ujjadat kicsit belemártod a szivacsba, utána az oltár felé fordulva, letérdepelve keresztet vetsz (homlok-borda alatt-jobb váll-bal váll), aztán elbattyogsz szépen a padhoz.


Ilyen egyszerű.


9:00-kor csengetnek, fel kell állni, megkezdődik a mise


Le kell majd kétszer-háromszor térdepelned majd a térdeplőre, majd ugyanúgy csinálj mindent, mint a melletted lévő. Énekelni vagy motyogni nem kell semmit, majd ha megtanulod pár mise után a szöveget.

2011. aug. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
70%
Ostyázni meg ne menj.
2011. aug. 19. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
54%
Szebben mondjuk már, nem ostyázni a neve, hanem áldozni. Nem szabad menni, mert csak megkeresztelve, elsőáldozás után, tiszta lélekkel, gyónás után szabad magadhoz venni!
2011. aug. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
75%

Ostyázni ne menj! :-))) Ez tetszik!

Nos igen, azért meg kell dolgozni.

2011. aug. 19. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat. De itt 14 órakkor kezdődik a szentmise, mert nem helybéli plébánia látja el a hívek gondozását. Akkor áldozni nem megyek, de honnan tudom, hogy mikor jön az áldozás? Bár már nézegettem miserendeket..
2011. aug. 19. 23:01
 7/18 anonim ***** válasza:

Amit én tudok(római katolikusként, akit semmire nem neveltek, de egy barátnőm néha kiharcolta, hogy menjek vele templomba): bemész, mindkét oldalon szenteltvíz-tartó, egyikbe belemártod a mutató- és középső ujjadat, ezzel keresztet vetsz. Ezután bemész a templom "belsejébe", ahová ülni fogsz. Mielőtt leülnél valahová, megint keresztet vetsz, közben térdből kicsit "megrogysz", csak ezután mész be a padsorba/helyedre. Az ott lent nem lábtaró lesz, lehetőleg ne is tedd rá a lábad, főleg esős időben vagy télen, mert rövidesen oda kell térdelned...tapasztalat.

Maga a szertartás számomra nem annyira világos, hogy jól követhetően leírhatnám- én sem voltam annyiszor, hogy megjegyezzem. Sok "párbeszédes rész" van a pappal, ő mond vmit, a nép meg kórusban válaszol- standard szövegeket, pl van valami "én vétkem, én vétkem, én (igen nagy)? vétkem", közben talán-talán jobb ököllel jelképesen vered a melled- gondolom, bűnbánat jeléül... aztán van olyan rész, amikor mindenki megfogja a mellette levő kettő kezét, és közösen imádkoznak ugyancsak vmi adott szöveget...kézfogás is lesz,a körülötted levőkkel kezet fogsz, és vmi olyasmit kívánsz, h "béke veled"?...és van felállás-visszaülés-térdelés(és itt örülsz, h nem tetted a "lábtartóra" a lábad)-ülés-állás, nem tudom, milyen sorrendben, de ez azért könnyű, mert látod, h mindenki mit csinál körülötted.

Ha benned most ébredt fel bármilyen fajta kíváncsiság, akkor most jött el az idő, hogy elkezdd gyakorolni a hitet/vallást- nem tudom, ezt te tudhatod.

Elsőáldozás...hm, volt valami 10 éves korom körül olyanom: jártam valamilyen órákra, gondolom, vallási ez-azt tanulhattunk, aztán volt egy "vizsga", amin mindenki "átment", s egy jó előre leszögezett időpontban bevonult az egész gyereksereg a teplomba, virágkoszorúval a fejünkön, székelyruhában(ez kb rád nem lesz érvényes:)), ....valami....,majd kajálás a szűk családdal.

Azt hiszem, minden ezzel kapcsolatos tudásomat megosztottam.

23/lö

2011. aug. 19. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

(sővagyok) 2 fő része van a szertartásnak:

1. az ige liturgiája - ahol az Ószövetségből, a Zsoltárokból a levelekből és egy evagnéliumi részből olvasnak fel - és beszél a pap róla

2. az szent áldozati rész- ahol - amint Jézus Krisztus test és vér valóságában megtestesült - a feltámadás után itt, az oltárnál kenyér és bor színében jelenik meg - Jézus ezt világosan kérte a tanítványoktól, ezt cselekedjék ( a szakrális szertartásban)

2011. aug. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Bencés szerzetesek gregoriánt énekelnek (egy húsvéti éneket)Santo Domingo de Silo -ban

http://www.youtube.com/watch?v=FMcmyJ8lmE4

2011. aug. 19. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Nézd csak, itt van, hogy mikor ülünk-állunk-térdelünk:


[link]


Itt pedig szövegezve van, hogy mikor mit kell mondani:


[link]

2011. aug. 19. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!