Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem adható a Jézus...

Miért nem adható a Jézus keresztnévnek Magyarországon?

Figyelt kérdés

Spanyol nyelvterületeken (Dél-Amerikában biztosan) lehet a gyereknek ezt a nevet adni. Tehát a katolikus egyháznak nincs ezzel gondja arrafelé. Gondolom, ez a Vatikán jóváhagyásával van.

Magyarországon és a tágabb környezetében miért nem lehet? Vagy lehet, de senki se él a lehetőséggel? Biztos van rá egyszerű magyarázat.



2011. aug. 22. 12:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%
Mert mondjuk körberöhögnék a gyereket a suliban? Nem is tudom...
2011. aug. 22. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%
szerintem lehet,csak nem nagyon kérik a szülők (érthető módon) bár a Noel meg elfogadott....
2011. aug. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy hallottam, hogy olyan országok is vannak, ahol még a Mária nevet sem lehet adni a gyereknek.
2011. aug. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
86%
Amúgy el tudom képzelni,hogy ha itthon lehetne adni, akkor mennyi Orsós-Bogdán-Kalányos Jézus futkározna mindefele...
2011. aug. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
95%

Magyarországon valóban nem lehet ma Jézus keresztnevet adni. (Mint ahogy Júdást sem.)


A névadást, mint jóformán az élet minden más területét, jogszabályok szabályozzák. Az 1982. évi 17. számú törvényerejű rendelet és ennek egy 2002-es módosítása alapján csak a Magyar Utónévkönyvben szereplő, és azonkívül az MTA Nyelvtudományi Intézete által a legutóbbi kiadás óta "bejegyzésre alkalmasnak minősített" nevekből lehet keresztnevet választani, legfeljebb kettő, a gyermek nemének megfelelő nevet.


A Nyelvtudományi Intézet honlapján megtekintheted a legfrissebb listát a bejegyezni engedélyezett nevekről: [link] , valamint az Intézetnek az új nevek bejegyzésére vonatkozó alapelveit: [link] .


Magától értetődő, hogy nem engednek olyan nevet bejegyeztetni, amely kétértelmű jelentést hordoz, vagy amely miatt annak viselőjét később megvetés, megszégyenítés, kicsúfolás tárgyává tennék. A Júdást pl. szerintem magyarázni sem kell, hiszen a köznyelvben használják is ezt a nevet a megvetés kifejezésére (pl. "árulkodó Júdás vagy" stb.).


A Jézus ugyan szép név, a jelentése is pozitív, de a mi kultúrkörünkben nagyon is félő, hogy gúny és megszégyenítés érne egy olyan gyereket, akit így hívnak. Ez szintén magyarázható pl. köznyelvi okokkal: számtalanszor hallani ilyen kifejezéseket, mint "Jézusom!", "Jézus, Mária!" stb.

Dél-Amerika nyilvánvalóan teljesen más, ott ennek hagyománya is van, ráadásul az emberek nagy része a mai napig elég mélyen katolikus vallású ahhoz, hogy ne csináljon abból ügyet, ha valakit Jesúsnak hívnak. S ráadásul a névadási szabályok is mások, az embereknek lehet jóval több neve is és sokszor azok közül egy a Jesús.

2011. aug. 22. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
76%

Mert csak neki adatott az a név amiben élet, gyógyulás van!

Amúgy elég szomorú, hogy gyakran használják azt a kifejezést, hogy "Jézusom meg Jézus Mária"!

Az utóbbi a leggázabb! Ki az a Jézus Mária?

Az Írás azt mondja:"És hiába a nevemet a szádra ne vedd!

2011. aug. 22. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
82%
Ahogy mondod, hiába nem szabad venni. De ha valaki "Jézus, Mária!" felkiáltással hívja segítségül Jézust és Máriát mert mondjuk éppen fuldoklik, azzal nincs semmi baj.
2011. aug. 23. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
80%

Jézust hívhatja segítségül, mert ő él, de Mária nem tud semmiben segíteni, hisz ő is csak ember volt, mint mi!

Jézus pedig Isten fia! Aki meghalt a mi bűneinkért, de harmadnap feltámadt, legyőzte a halált!

2011. aug. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
77%
Bár igazad lenne és olyan emberek tudnánk lenni mint Mária. Attól tartok hogy nagyon távol vagyunk ettől.
2011. aug. 23. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
75%
Ezt úgy értem ,hogy Mária úgy halt meg mint bármelyik ember, és mint tudjuk a Biblia a halott idézést nem engedi, így őt nem hívhatjuk segítségül! Jézust viszont igen! Mert él!
2011. aug. 24. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!