Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kik pontozták ki a szent...

Kik pontozták ki a szent iratokat?

Figyelt kérdés

Sajnos elfelejtettem, hogy hogy hívták azokat a tudósokat, akik szánt szándékkal rosszul pontozták ki a héber szent iratokat (mássalhangzó kiejtés miatt), hogy Isten neve titok maradjon.

Nem tudja valaki?


2011. szept. 27. 21:07
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy bárki is kipontozta volna. Nekem van héber bibliám nincs benne központozás. Azon kívül a nevet kiejthette a pap ünnepi alkalmakkor, tehát nem volt titok. Csak azóta, hogy nincs papi kaszt.
2011. szept. 27. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy szigorúan csak egyszer mondhatta ki évente, hiszen Isten megjelenése mindig baljóslatú volt; arra gondolok, hogy az iratokban szereplő Jahve név rosszul van írva héberül, szándékosan (ugyebár ebben a nyelvben nem írnak magánhangzókat, helyette pontokkal jelölik azokat.). Az évente egyszeri alkalmat kivéve tilos volt kiolvasni a nevet, és annak a tudóscsoportnak felejtettem el a nevét, akik direkt rosszul írták le Isten nevét.
2011. szept. 27. 21:23
 3/7 anonim ***** válasza:
Jehova (hamis!) tanúinak "tudósai" pl. :)
2011. szept. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Te a maszoréta tudósokra gondolsz. Szó nincs arról, hogy szándékosan rosszul pontoztak volna, hanem az un. Kötib és qöré elv szerint az Adonaj (Úr) szó magánhangzóit pontozták a JHVH tetragrammaton alá, így aki ideért az olvasásban az pontosan tudta, hogy itt Adonajt kell olvasni.


Üdv. Péter

2011. szept. 28. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Isten megjelenése mindig baljóslatú volt"

Ezt honnan veszed?

2011. szept. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, a maszoréta tudósok :)

Valamikor az őskorban jártam vallástörténet szemináriumokra, és most is érdekel a téma, de sokat felejtettem.

Isten pedig, amikor megjelent, szinte mindig félelmetes volt; ezt most nem részletezem, rengeteg példa van rá a Bibliában is, az apokrif iratokban is.

2011. szept. 28. 19:10
 7/7 anonim ***** válasza:

Baljóslatú és félelmetes az más.

Az ősatyák számára semmikepp nem volt baljóslatú.

2011. szept. 28. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!