Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért lett a vasárnap az Úr...

Miért lett a vasárnap az Úr napja, mikor eredetileg a szombat az? Vagy két szent nap van?

Figyelt kérdés
2011. okt. 18. 15:31
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
33%

Teremtés könyve 1 fejezet./2-4

Isten a hetedik napon befejezte művét, amit alkotott. A hetedik napon megpihent munkája után, amit végzett. Isten megáldotta és megszentelte a hetedik napot, mert azon megpihent egész teremtő munkája után. Ez a története az ég és a föld teremtésének, ahogy az lefolyt.

*

"a hetedik te magad légy"

igen, lehet mondani a vasárnap az első..

de lehet: vasárnap a Nap napja a hetedik

2011. okt. 18. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
86%

Kedves kérdező!


Eredetileg a Szombat az Úr napja. Az Őskeresztények a szombatot tartották meg az első században, a Római birodalomban azonban általános volt a napimádat (Sunday, a nap napja) amikor államvallás lett a kereszténység, tehát, pontosabban amikor a kereszténység egy része eltért a Bibliától, és elfogadta Nagy Konstantin császár ajánlatát i.sz. 313 után akkor vezették be a Vasásnapot, és megtiltották hogy a Szombatot meg lehessen tartani. Ennek az előzménye egyébként az volt, hogy már kezdett megoszlani a Kereszténység körében az a felfogás, miszerint a Szombat az Úr napja


A Római birodalomban egyébként általános szokás volt az, hogy minden vallást magába olvasztanak. Jellemző, hogy a Görög kultúrából is nagyon sok dolgot átvettek. Tehát amikor a Kereszténység államvallás lett, akkor kiegyezes alapon döntöttek a vasárnap mellett, mondván Róma pogány hagyományainak tökéletesen megfelel, és a Kereszténységnek is megfelelő lesz, mivel Jézus aznap támadt fel. Az más kérdés persze, hogy Jézus Krisztus sosem rendelte el a vasárnap sőt! Amikor Máté Evangéliuma 24. fejezetében Jeruzsálem pusztulásáról is jövendöl, ami i.sz. 70-ben következett be, tehát jó néhány évtizeddel a halála után a következő kijelentés tette:


"Imádkozzatok pedig, hogy a ti futástok ne télen legyen, se szombatnapon:" (Mt 24,20)


Láthatjuk tehát, hogy Jézus az Őskeresztényeknek az I. század második felére is a Szombatot rendelte el (Arról nem is beszélve hogy ez kettősprófécia, tehát a világ végére is vonatkozik, ez a szövegkörnyezetből kiderül)


Talán még azt had említsem meg, hogy Róma nem véletlenül szánta el magát arra a döntésre miszerint megosztja a hatalmi pozíciót a Kereszténységgel. Mivel minél több Keresztényt öltek meg, azt vették észre, hogy minél többen vannak, ezért okosabbnak látták bevonni őket az államhatalomba...


Így a végére pedig szeretnék hivatkozni két igehelyre. Egyrészt a (Dn 7,25)-ben a próféta hivatkozik arra, hogy lesz majd egy hatalom amely úgygondolja hogy megváltoztatja az időket és a törvényt...Ha csak a 10 parancsolatot vesszük alapul, akkor tudjuk hogy nem csak a 4. parancsolat csorbult meg a Szombatot illetően, hanem a 2. parancsolat törlésével, a 10.-et teljesen értelmetlenül ketté osztották, és lett belőle logikátlan módon két ne kívánd...


Végezetül pedig Ésaiás próféta az i.e. VII-VII. században megjövendölte azt, hogy a Szombatot még az Örök Életben is meg fogják tartani a Megválltottak. Ez a jövendölés is azt bizonyítja, hogy a Szombat egy egyetemes érvényű örök törvény:


"Mert mint az új egek és az új föld, a melyeket én teremtek, megállnak én előttem, szól az Úr, azonképen megáll a ti magvatok és nevetek; És lesz, hogy hónapról-hónapra és szombatról-szombatra eljő minden test engem imádni, szól az Úr." (Ésa 66,22-23)

2011. okt. 18. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
51%

Egy kicsit javítok:


"Ésaiás próféta az i.e. VIII-VII. században megjövendölte"

2011. okt. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
67%

Az Úr csak a szombatot szentelte meg, és meg is áldotta, a vasárnap ünneplése viszont már emberi eredetű.


A katolikusok azzal magyarázzák a vasárnapot, hogy Jézus vasárnap támadt fel. Érdekes tény, hogy pénteken meghalt, SZOMBATON PIHENT, vasárnap feltámadt. Halálában sem sértette meg a törvényt.


Én Őt követem, nem szeretnék embereknek megfelelni.

Így hát a szombatot tartom a nyugalom napjának.


Persze ez kiveri a biztosítékot majd pár embernél, és elkezdik az álokoskodást, de én azt vallom, hogy mindent a Biblia mérlegén kell megvizsgálni.

Nem számít, hogy melyik pápa milyen zsinaton mit jelentett ki, ez engem nem érdekel. Ilyen dolgokban általában azok hisznek, akik nem olvasták a Szentírást, és arra vannak utalva, hogy emberek közvetítsék nekik az Igét.

Ha valaki imádságos szívvel kéri az Urat, hogy mutassa meg számára az igazságot, az biztos nem fog csalódni.


Üdv: Laci

Sajnos ezek az emberek

2011. okt. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
"Üdv: Laci Sajnos ezek az emberek" - akkor ha ŐT követed, biztos szereted is "ezeket az embereket" :) akkor nincs baj, ez a lényeg. Szombat? Vasárnap? eltörpül mellette.
2011. okt. 18. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
72%

Szia!


Természetesen nincs két szent nap - legalábbis a Szentírás szerint. A Biblia szerint Isten a világunkat 6 nap alatt teremtette és a hetedik nap megpihent. Ez a nap a szombat. Értelemszerűen a vasárnap a hét első napja. Amikor Krisztust megfeszítették, halála péntekre esett. Szombaton pihent a sírban és vasárnap a hét első napján támadt fel. A kereszténység azon része, akik a vasárnapot ünneplik, Krisztus feltámadására hivatkozva teszik ezt. Azonban a Biblia nem tanítja, hogy vasárnap kellene ünnepelni, a próféciákban is az szerepel, hogy az Isten népe szombaton ünnepel, ahogyan már más is leírta.


Maga a tízparancsolat is megerősíti a szombat megünneplését a Teremtésre hivatkozva, mintegy annak emlékünnepét. Az egyház a 4. századtól tette át a szombat napját vasárnapra, a pogány tömegek beáramlásával, ill. Nagy Konstantín megtérésével, aki napünneplő volt, a vasárnap ugyanis a Nap napja (sunday, sonntag).


Üdv. Péter

2011. okt. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
71%
Szerintem szimplán azért, mert a régi "nap számítás" szerint a hét hetedik napja a szombat volt, míg ma a vasárnap az. Az egyik előttem lévő nagyon jól leírta, hogy miért is variálták ezt át a rómaiak.
2011. okt. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
76%

(Péter) Akkor így jó:

a feltámadó Krisztus - a felkelő Nap, vasárNAP !

A feltámadás napja.

Sunday Sonntag - a Nap napja

orosz: воскресенье -Feltámadás

2011. okt. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

: воскресеnье

off(most miért nem lehet az orosz"n" benne itt?

meg néhány görög betű sincs)

2011. okt. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
(most még a lágyjelet is legcserélte, amit előbb nem? milyen logikával megy ez?)
2011. okt. 18. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!