Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztyén vagy keresztény?

Keresztyén vagy keresztény?

Figyelt kérdés

A római katolikus egyház a keresztény formát használja, a református a keresztyént. A keresztyén szót tehát a keresztyénséget felvett magyarok egyöntetűen használták jó hétszáz évig.

[link]

A katolikusok miert hasznaljak a kereszteny szot? Sok reformatus is a keresztenyt hasznalja pedig a keresztyent kellene.


2011. okt. 10. 17:01
 1/8 anonim ***** válasza:
Több szakvéleményt is lehet találni a témáról, mint az általad linkelt is. Szerintem mindenki döntse el maga. Én római katolikusként vagyok keresztelve (bár hitem szerint nem vagyok az, sem semmilyen), és engem borzasztóan irritál valamiért a keresztyén szó. Rossz emlékek fűződnek ehhez a szóhoz számomra, és zavar. Nálam keresztény minden keresztény felekezet hívője. De mindenki úgy nevezi, ahogyan szeretné.
2011. okt. 10. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
49%

Kedves Kérdező!


A helyes a keresztyén szó. A keresztény szó a latin "cristianos" szóból származik, amiből rögtön a keresztre asszociálunk, viszont a helyes fordítása a "cristianos" szónak: keresztyén.


Áldás, békesség!

Mihály

2011. okt. 10. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Protestáns körökben keresztyén, katolikusoknál keresztény.
2011. okt. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A helyes szó a Krisztusi lenne, ez a helyes fordítása az eredeti görög "cristianous" szónak, melyről Apostolok Cselekedetei 11:26-ban olvashatunk:

"a tanítványokat először Antiókhiában nevezték keresztyéneknek."


Én azt gondolom, hogy a régies magyar forma, amit Károli is használt: "keresztyén" nagyon szép, de mára sajnos elavult. A keresztény szóból sajnos sokan a keresztre asszociálnak, de ma ez az általánosan bevett forma. A helyes tehát, ha a "keresztény" formát használjuk, és hozzátesszük, hogy ami Krisztusit, Krisztushoz tartozót, Krisztust követőt jelent a szó szoros értelmében. Én így szoktam eljárni, és ezt mindenki megérti.


Üdv. Péter

2011. okt. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Serintem az lenne a helyes ha legalabb minden reformatus keresztyent mondana mivel ez a helyes forditas es 700 evig kizarolag ez volt hasznalatban. Meg az elso katolikus bibliaforditason is keresztyen van.
2011. okt. 10. 21:23
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem mindegy de szerintem nagyon jó lenne ha legalább ebben meg tudnánk egyezni :)
2011. okt. 11. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A megegyezés alatt azt értem hogy az egyházi méltóságok összeülnének aztán eldöntenék hogy melyiket használjuk, esetleg azt mondanák hogy mindkét kifejezés jó és használható.
2011. okt. 11. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem tök mindegy, mint ahogy az is tök mindegy, h ki melyik felekezethez, valláshoz, vagy gyülekezethez tartozik.

Mármint abból a szempontból mindegy, h akik megtértek mindannyian Krisztus testéhez tartoznak. És úgy is csak az számít.

Hogy melyik helyes, de a felsoroltakkal kapcsolatosan is, hát már én se tudom, ennek megfelelően, ha tőlem kérdezik én ugyan keresztényt mondok megszokásból, de hozzá teszem, h Jézus egyházához tartozom, Jézust követem.

A többi szerintem már csak emberi elvárásoknak minősül.

2013. júl. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!