Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a keresztény...

Mi a különbség a keresztény és a keresztyén között?

Figyelt kérdés
2008. júl. 23. 14:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
6%
Különböző irányzatok.
2008. júl. 23. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem különböző irányzatok, hanem különböző eredetű szavak. Ez a kérdés más nyelvekben nem merül fel, csak a magyarban.


keresztény --> elvileg úgy hangzik, mintha a 'kereszthez', vagy a 'kereszteléshez' lenne köze


keresztyén --> Krisztus nevéből származik, krisztusi embert jelent, olyan valakit, aki elvileg az ő követője, és olyan a jelleme, mint az övé


(etimológiailag ez utóbbi az igaz, a kereszt(y)én(y) vallás Krisztusról kapta a nevét, nem a keresztről, vagy a keresztelésről, amit más nyelvekben nem is így mondanak, hanem pl. cross (kereszt) és baptism (keresztelés), míg a Christ (Krisztus) --> -ból jön a Christian (krisztusi, kereszt(y)én(y))


A keresztyén általában a protestánsok között, míg a keresztény általában a katolikusok között elterjedt, de ez nem abszolút értelemben van így, mert sok protestáns is használja a 't' betűs változatot, mert a köznyelvben ez az elterjedtebb. (Ezenkívül pl. Pázmány, aki katolikus volt, a 'ty' betűset használta írásaiban.)

2008. júl. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
95%

Az előzőt csak azzal egészíteném ki,hogy a keresztény -- ha jól tudom még magát a keresztfát is jelenti.


Az előző válasz abszolút korrekt.

2008. júl. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
86%
A katolikusok jobbára azt mondják, keresztény. Mi pl. evangélikusok vagyunk (ami ugye protestáns), itt a keresztyén az elterjedtebb. De amúgy nincs különbség, ugyan azt jelenti.
2008. júl. 24. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
42%
Egy y betű.
2008. júl. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
23%
jaja, a katolikus "találták ki", h keresztény, azért, h még átszellemiesültebbnek hangozzon és h első blikkre még több köze legyen a kereszthez...és a protestánsok mondják keresztyénnek.. de sztem am részletkérdés
2009. júl. 17. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
72%
2010. márc. 13. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy a második is mondta a keresztény a kersztből, a keresztyén Krisztusból indul ki. Amúgy a keresztényt a katolikusokra szokták mondani, a keresztyént pedig a protestánsokra.
2010. aug. 31. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
29%

2-es: te akkor ha jól értem azt írod, hogy úgy hangzik, mintha, de nem abból származik?


8-as:

Elnézést, de én továbbra sem értem, hogy hogy jön össze a KRISZTUS szó bármilyen része a kereszTYén szóval, annak a keresztény-től való különbségének hangsúlyozására. Az tehát akkor mondjuk "véletlen", hogy a KERESZT és KRISZTUS szavakban van 4 egyforma betű (K-R-SZ-T), de az már tudatos, hogy a KERESZTYÉN és a KRISZTUS szavakban csak 3 egyforma van (K-R-SZ).


Ha már a Krisztus szóból indulunk ki, akkor ott van ugye a Krisztián név, ami szerintem a legközvetlenebb származéka a Krisztusnak, de a keresztényeket mégse krisztiánusnak hívják... vagyis a KERESZTÉNY szó is a KRISZTUS-ból ered, nem pedig a KERESZT-ből, vagyis az az okfejtés, hogy a keresztény a keresztből, a keresztyén a Krisztusból fakad, nem állja meg a helyét... szerintem.

2012. dec. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

[link]


Olvasd el. De megállja a helyét. A kettes érthetően leírja. Gondolom azt te sem vártad el, hogy több mint négy év után még itt legyen a kérdésnél és válaszoljon neked. De ha a googleba beütöd egy rakás találat van, ahol elmagyarázzák a dolgot.

2013. márc. 17. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!