Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen volt azoknak az élete...

Milyen volt azoknak az élete a szocializmusban, akik valamilyen vallási felekezethez tartoztak?

Figyelt kérdés

És hogyan éltek volna akkoriban Magyarországon a Jehova tanúi?


(Ott a "volna" szó, ugyanis a JT csak 1989 óta létezik Magyarországon)


2011. okt. 13. 13:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A történelmi egyházaknak nem volt nagy gondjuk, bár a fontos pozícióban lévő elvtársak nem járhattak templomba, de legalább csak az volt ott,aki komolyan gondolta :-)


A Hit gyüli elég sok üldöztetést szenvedett, mert nem volt bejegyzett egyház csak szekta, csoportosulás, az pedig gyanús dolog volt akkoriban. Ha jól tudom, Németh Juditot le is tartóztatták illegális keresztény könyvek fordításáért.

2011. okt. 13. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
69%

Szia!


Egy szóval: nehéz. Az a közösség amihez én tartozom a 70-es évek közepe óta létezik, és 89-ig illegállisan működött. Igaz, én csak a kilencvenes évek elején csatlakoztam a közösséghez, de elég sok mindent meséltek a régiek.


Érdemes különbséget tenni az elfogadott (megtűrt) felekezetek és az illegálisan működőek között. Én előtte reformátusként éltem, és nagyon sok gondot nem okozott tizenévesként a vallásosságom, sokkal jobban összetartottunk akkor mikor nem preferált dolgokat csináltunk, mint most, amikor az állam még anyagilag is támogatja az elfogadott egyházakat.


Nos az új egyházügyi törvénnyel könnyen visszaállhatnak azok az idők, amik a szocializmusban voltak. Nagyon érdekes, hogy éppen azok okozták a legtöbb kellemetlenséget ezekben az időkben, akik vallásosként együttműködtek az állammal, és feljelentgették az illegalitásban működőket. Ha szoktál libegőn utazni, akkor láthatod a mi felekezetünk központját (egy nagy üveges épület a libegő alatt) nos, ezt rendszeresen "bontatták" a feljelentők...például.


Üdv. Péter

2011. okt. 13. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A történelmi egyházaknak sem volt egyszerű dolga.

Mivel a hitoktatás, közösségbe járás "felügyelet alatt volt". És természetesen voltak közösségek,amelyek még extra figyelmet kaptak. Többször igazoltattak, volt házkutatás, a hitoktatónkat időnként letartóztatták.

Miután kikértük a kartonjainkat arendszerváltás után mi is csodálkoztunk,hogy jelentések voltak táborokról, kirándulásokról...stb

Engem pl.ezért nem vettek fel egyetemre, (meg ismondták,hogy ymegbízhatatlan vagyok) szerencsém volt, hogy jött a rendszerváltás és 2 év munka után jelentkezhettem újra

A jehova tanuiról nem tudok sokat, viszont biztos voltak 89 előtt is,hiszen ismertem olyat aki JT volt a nyolcvanas években is.

2011. okt. 13. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2011. okt. 13. 13:53
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én Jehova tanúja vagyok.

Jehova tanúinak is nehéz volt az az időszak, hiszen nem gyakorolhatták szabadon a vallásukat. Mégis kisebb csoportokban összejöttek, hogy tanulmányozzák a Bibliát. Gyakran megfigyelték és lehallgatták ezeket a személyeket és többeket bebörtönöztek, koncentrációs táborokba vagy kivégzőtáborokba szállítottak.

Magyarországon nem csak 1989 óta vannak Jehova tanúi, csak ekkor adták meg nekik a jogi státuszt. Ők már jóval korábban jelen voltak, csak más néven (Bibliakutatók).

2011. dec. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!