Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Hórusz szem (ún. mindentlátó...

A Hórusz szem (ún. mindentlátó szem) tényleg zsidó szimbólum?

Figyelt kérdés
2011. okt. 31. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Tekintve, hogy Hórusz egyiptomi Isten, így a "szeme" is egyiptomi. Mégpedig a megújulást jelképezte.
2011. okt. 31. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
96%
Már hogy a rákba lenne zsidó szimbólum? Egyiptomi szimbólum, és az Ankh szintén egyiptomi. Szóval nem az ördög meg boszorkányok, meg ki tudja minek szimbóluma, mint egy félretájékozott ismerősöm állította.
2011. okt. 31. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
14%
Azt tudom hogy a szabadkőművesek jelében is szerepel akik a Sátánt imádják.
2011. okt. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy elég általános archetípusa a valamilyen értelemben felfogott isteninek. Több civilizációban és több vallási rendszerben előfordul. Konkrétan nem zsidó. Ellenben valóban egyiptomi. A nap imádatával áll a legközelebbi kapcsolatban, a részben hermetikus tanítások és sabbatiánus zsidó tanok talaján álló (nem klasszikus zsidó gondolkodás, sőt, annak sötét megfordítása), Adam Weishauppt, az illuminátus nézetekbe bevezette. Valószínűleg más-más rendszerben mást-mást jelent. Annyira archetipikus, hogy számos ember álmaiban is felbukkan (magam is álmodtam vele, határozottan kellemetlen érzést keltett) Amúgy az egyszem és az egyszemű alakok a legtöbbször a sötét oldallal állnak kapcsolatban (de nem mindig). A buddhizmus legmagasabb szintű tanainak tekintett dzogchen védelmezője Ekadzati nőnemű haragvó is egy szemmel (emellett egy mellel és egy foggal) kerül ábrázolásra.
2011. okt. 31. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Kösz midenkinek a válaszokat.
2011. okt. 31. 20:57
 6/7 mustafa33 ***** válasza:
90%
Rendben, de az előző válaszoknak ellentmond, hogy gyakran katolikus parókiák tympanonját díszíti és templomokban is előfordul. Nem az egyiptomi formában, de a "hagyományos" háromszögben, sugarakkal. A teremtő és vigyázó Istent jelképezi. "Isten szeme mindent lát".
2011. nov. 7. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem mond ellent. Igen ez az olvasat is érvényes. Mint minden szimbólum ez is több olvasatú. _azt se feledjük, hogy Amenhotep reformja valszeg. hatással bírt a judaizmusra is azon keresztül a kereszténységre is. Hórusz szeme egyébként integrálja a Napot, a Kígyót és a sólymot is. A madár kígyó ellentét a legősibbek egyike. Ebben a szimbólumban a szem formája a sólyom, a szemből kígyó ered, maga a szem a nap. Vesd össze a Gilgamessel, vagy az ind-tibeti, garuda-nága ellentéttel szintézissel. A piramis sem véletlen, utal egy eszme eredetére, utal a dávid-csilagra is mellesleg. egy alapvető (szent)hármasságra, Végül archetípus szintjén és a mitológiákban is a Nappal áll összefüggésben. A Fényességgel, a látás funkciójával, és azzal azzal a különös ténnyel, hogy a nap tesz láthatóvá mindent, de a napba nem lehet belenézni. /ezt a tényt pozitívan és negatívan is lehet értelmezni. Pozitív Hórusz -szeme, negatív Szauron-szeme. Viccesen-komoly regényekben a képernyővel ellátott eszközeink, melyek előtt minden érzelmünket, utálatunkat, vágyunkat, zsigerünket és gondolatunkat feltárjuk, anélkül, hogy ez kölcsönös lenne, hisz a működő gép csak gép, a működés nem élet./ A nap életadó, de el is veheti az életet, és a földről nézve minden hozzá rendeződék, még a csillagok is. A naptár megalkotása, mint a tapasztalás rendszerezése, a legnagyobb találmánya volt az embernek. Ez tette lehetővé, a perioditások, a működések idejének meghatározását etc. A nap egyedül álmainkba nem nyer bebocsájtást, bár Jung szerint álmunkban egy belső nap a selbst irányába törünk, ez a két irány a Kint Nap és a Bent Nap együttesen alkotják az Isten archetípus fényesség attribútumát. Ez Két szem. Az egy szem lehet annak szimbóluma, hogy e két szemből az egyiket kioltottuk (ilyenkor luciferiánus tannal állunk szemben) illetve annak is, hogy e kettő lényegileg egy, azaz Isten mindent szintetizál, ilyenkor primordiális tannal kerültünk kapcsolatba. Az archetípus nem jó és nem rossz, hanem kétarcú, attól függően miképpen közelítünk hozzá. Pl. a Sárkány és a Kígyó negatív olvasatot kap a zsidó-keresztény kultúrában. (kivéve az Érckígyót) Ám más hagyományokban pozitív vagy ambivalens funkciói vannak. Egyiptomi hiedelmek, pre-columbián vallások, vagy buddhizmus, ahol a nágák (kígyó és sárkány lények bár emberi alakban is mutatkoznak)kifejezetten szövetségesei a Buddhának. Rendkívüli óvatossággal kell azonban hozzájuk közeledni. Filozófiailag tehát a primordialitással, az őseredetí egységes vallási élménnyel, a lét totalitásával áll mindez kapcsolatban.


Íme egy pozitív kép Ekadzati (Ekajati)a dzogchen tanok védelmezője. E tanokról úgy tartják, hogy 20. 000 egynehány évesek és a vallások feletti végső igazság kifejeződései. Ezen tanok védelmezője Ekadzati, aki csak e primordialitásra figyel egyetlen szemével. (hihi, az egyik kezében van egy kitépett szív... kéretik nem profánan venni.)



[link]

2011. nov. 7. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!