Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha egy (katolikus) pap vagy...

Ha egy (katolikus) pap vagy szerzetes "kilép", akkor neki egyházi szempontból milyen a megítélése? És ha megházasodik?

Figyelt kérdés

Ezen töprengtem a minap. Egyházi esküvője nem lehet, ha jól sejtem, de ha "kilép" utána kitagadottnak számít? Vagy minek?

Gondolom van erről valami "hivatalos" vélemény.


2011. dec. 18. 12:55
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

nincs igazán hivatalos. biztosan nem lesz kitagadott. sőt, lehet egyházi esküvője, ugyanolyan katolikus marad, mint a többiek, csak nem tényleges mély elhatározásból, hanem pillanatnyi rossz hangulatból állt papnak... van ilyen. eleve, legalábbis az apácáknál biztos, hogy sok helyen nem örök, hanem pár évre szóló fogadalmat tesznek, aztán meghosszabbítják. persze van ahol nem, ha jól tudom a bencések ilyenek.

de kérdezz meg mondjuk egy papot. válaszolni fog, nem harap egyik sem (jó, biztos van néhány, amelyik elsőre igen. de utána válaszolni fog)

2011. dec. 22. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy olvasod e még a kérdést, de azért válaszolok.

Kitagadott nem lesz az illető, de nem lehet egyházi esküvője. Hiszen vagy a házasság szentségét veszi fel, vagy az egyházi rendét, és ő ugyebár már felszentelt pap=> egyházi rend szentsége érvényben van nála. Ezt a két szentséget a római katolikus egyházban nem lehet felvenni egymás után, és a görög katolikusoknál is csak úgy, hogy előbb megnősül a papnövendék, és utána szentelik pappá.


Igazából nem valami kitüntetett dolog, és persze pusmognak az ember háta mögött rendesen, amivel sajnos ki is űzik a katolikus életmódból. Nem egy "expapot" láttam már, aki áttért másik vallásra, mert az egyházi közösség kikészítette az állandó pletykálgatással, pusmogással, újjal mutogatással.


De ez a hívők körében elterjedtebb, nem az egyházi méltóságok részéről.


Hivatalos dokumentum van, mégpedig a klerikusokra vonatkozó jogok és kötelezettségek cím alatt. (most már nem vagyok benne teljesen biztos, de annak idején tanultam erről.)


Tehát nem nézik jó szemmel, de nem is tagadják ki. Biztos nagyon nehéz az ilyen embereknek az életük. Sajnos az a baj, hogy sok tinifiú katolikus fiúiskolába járt, aztán rögtön érettségi után jelentkezik is a szemináriumba. Tehát nem lát a világból semmit. A szemináriumba is "erősítik őt hivatásában" és amikor fölszentelik, ő legboldogabb ember a világon. Aztán ha kiteszik egy plébániára, ahol megrohanják a lányok -mert a reverenda nagyon is vonzza a fiatal csajokat- nem tud mit kezdeni a helyzettel, és bele is omlik valamelyik karjaiba. Az ilyen fiúk éretlenek, igazából a tojáshéj még a fenekükön van. A legtöbbjük felszenteléskor alig 24 éves!


Én korhoz kötném az egész papságot. 25 év alatt nem is lehetne a szemináriumba jelentkezni. Addig éljen, nézzen szét a világban, végezzen el egy főiskolát, vagy egy szakmát, aztán ha Isten hívja a papságra, akkor úgy is be fog vonulni.

De hát egyenlőre nem én vagyok a pápa, hogy törvényeket hozzak. :D

2012. ápr. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az alapos választ!
2012. ápr. 16. 15:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!