Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen áthidalhatatlan ellenté...

Ozmium42 kérdése:

Milyen áthidalhatatlan ellentétek vannak a görög és római katolikus felekezet/vallás (? ) között?

Figyelt kérdés
2011. dec. 20. 19:14
 1/8 anonim ***** válasza:
A görög katolikus szerint a papnak lehet felesége, de csak akkor, hogyha már a pappá szentelés előtt házas volt. Ezzel szemben a római katolikus egyházban a papi nőtlenség az egyik legfőbb papi törvény.
2011. dec. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Áthidalhatatlan ellentét nincs. Csak a rítusuk más. Ill. amit felettem írtak.

Áthidalhatatlan ellentét az ortodoxok és mindenféle rítusú katolikusok között van.


Amúgy a helyes megnevezés is ez: görög katolikus rítus, róm. kat. rítus. Nem külön felekezetek, és nem más vallás.

2011. dec. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
41%

"Amúgy a helyes megnevezés is ez: görög katolikus rítus, róm. kat. rítus. Nem külön felekezetek, és nem más vallás."


"Egy vallás"? Tényleg? Akkor miért gyilkolták egymást az évszázadok során? Tudom, ez felesleges kérdés, hiszen nem csak ők, mint "egy vallás" tették ezt. Ettől sokkal "egységesebbek" is megtették. Csak ők nem voltak Krisztus követők, igaz? :))

2011. dec. 20. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A görög katolikus rítusú és a római katolikus rítusú sosem volt ellentétben. Ugyanazon felekezethez tartozik mind a kettő, a katolikus egyházhoz.


Akivel az előttem lévő keverheti, az a görögkeleti, avagy ortodox keresztény, de ők sem ölték egymást évszázadokig, ez erős túlzás. Sőt, vallási indíttatású háború sem volt köztük, az egyetlen komoly ellentét Konstantinápoly elfoglalása a velenceiek által a IV. keresztes hadjárat idején.


Tehát az 1054-ben történt egyházszakadás óta létezik katolikus és ortodox egyház külön, azelőtt nem különböztették meg magukat. Azelőtt egyetlen keresztény egyház volt, melynek a Római birodalom öt legnagyobb városa szerint voltak központjai: Róma, Konstantinápoly, Antiochia, Alexandria és Jeruzsálem, mindegyik élén egy-egy pátriárka. Az ötből három a VII-VIII. században muzulmán kézre került, megszűnt keresztény városnak lenni, így az egyháznak két központi városa maradt. Ezen kettőnek a vitája mélyült végül egyházszakadássá, mivel a konstantinápolyi pátriárka szerint a "római pátriárkának", azaz a pápának nem volt joghatósági jellegű vezető szerepe.


Később azon görögkeletiek, akik elismerték a római pápát az egyház vezetőjeként, de megtartották a keleti liturgiát, teológiát, alkották meg a keleti katolikus egyházakat, ők a görög rítusú katolikusok.

2011. dec. 21. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szerintem áthidalhatatlan ellentét egyetlen, magát kereszténynek gondoló egyház között sincs, hiszen a közös pont fehéren-feketén ott van a Bibliában! Csak őszinte igazságkeresésre volna szükség az egyének részéről ahelyett, hogy bebetonozott emberi hagyományokat és filozófiákat, áligazságokat, dogmákat tanítanának, amelyek "rossz gyümölcsöket" teremnek. Mert a hazug eszmék és tanítások termik azokat, igaz?


Az igazság szeretetének a magasabb készsége viszont nagyban hiányzik az emberek többségéből. Nem csoda, hiszen a világ szelleme ezt veri beléjük. Sajnos megelégszenek annyival az igazságból, amennyivel kiszúrják a szemüket. Gyakran csak morzsák ezek.


"Sőt, vallási indíttatású háború sem volt köztük, az egyetlen komoly ellentét Konstantinápoly elfoglalása a velenceiek által a IV. keresztes hadjárat idején."


Végső soron számít az, hogy milyen indíttatású egy háború, ha állítólagos "keresztények" pusztítják egymást? Nem ugyanaz az eredménye? Ebben pedig a magukat "egységesnek" tartó egyházak és felekezetek nagy része sem volt kivétel.

2011. dec. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Végső soron számít az, hogy milyen indíttatású egy háború, ha állítólagos "keresztények" pusztítják egymást? Nem ugyanaz az eredménye? Ebben pedig a magukat "egységesnek" tartó egyházak és felekezetek nagy része sem volt kivétel."


Nem azért írtam, mert bármit igazolni akarnék. Véleményem szerint nincs is olyan, hogy vallási indíttatású háború, csak azért használtam, mert tudom, mit szoktak ez alatt az emberek érteni. Tehát azt akartam kifejezni, hogy nem volt közöttük (mármint a felekezetekhez tartozó emberek között) olyan mély ellentét, amely háborúba torkollt volna (kivéve a fentebb említettet).

2011. dec. 21. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Rendben van, értelek.

Akkor ha finomítunk a "vallás" szó definícióján, talán érthetőbb leszek, hogy valamilyen formában mindenki vallásos, még az ateisták is. Tehát nyilvánvaló, hogy a legtöbb vallásos csoport vegyítette a világi politikai eszméket a eredeti vallásos igazságokkal és így jött létre egy nagy és értéktelen (sőt, nagyon rossz gyümölcsöket termő) teológiai katyvasz.


Ilyen értelemben véve nem igazán lehet szerintem azt állítani, hogy "vallásos indíttatású" háború nem is volt, hiszen ott a kérdés: mi az, hogy "vallásos"?

Az eredeti, tiszta vallási forma, a Krisztusi alapelvek szerint valóban jó gyümölcsöt termett az első kb. 150 évben. De utána fokozatosan (ahogy a tiszta alapelvek keveredtek a hamis vallásos filozófiákkal és a politikai eszmékkel) egyre inkább kialakult a zűrzavar terebélyesedő világa, amelyben gyakran még egy közösségen belül is feloldhatatlannak ható ellentétek vannak.

2011. dec. 21. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
22%
Görög- Római? Gondolom nyelvi.
2011. dec. 27. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!