Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi bálványimádás és mi nem?

Peruccsia kérdése:

Mi bálványimádás és mi nem?

Figyelt kérdés

A karácsony miatt jutott eszembe nekem is ez a kérdés, mert sokan bálványimádásnak tartják a feldíszített fa "ünneplését".


Most ne a defínicióját írjátok le, hanem konkrét eseteket. Pl kapunk egy fényképet az egyik szerettünktől, akkor annak a fotónak az "imádata" bálványimádás-e. Vagy a "szerencsét hozott a rózsafüzér" esetén talizmán a rózsafüzér, tehát ekkor is bálványimádás "történt"?


Nem utolsósorban, a családtagjaink-barátaink iránt érzett szeretet(szerelem) miért nem bálványimádás, míg az énekes-focicsapat-stb iránti imádat miért bálványimádás?

Illetve ehhez kapcsolódhat a Nyugaton elterjedőben lévő állat-imádat: egyfelől kedvencünkre egyre nagyobb mértékben "felnézünk", másrészt az állatvédők állatvédelme is szerintem kezdi a bálványimádás fogalmát kimeríteni.


Megj: Nekem semmi bajom a bálványimádással, serdülőkorom óta voltak/vannak talizmánjaim, csak úgy veszem észre pont azok "csinálják" a bálványimádást, akik ellene szólnak.



2011. dec. 22. 10:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A fát nem ünnepli senki az egy szimbólum! A bálvány mindíg egy szobor, állat vagy emberalak aminek egyedi neve van és ahhoz imádkoznak hódolnak neki.Ilyen pld Baál.Te kevered a bálványozást a tényleges bálványimádattal!A labdarúgokat sokan bálványozzák!
2011. dec. 22. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
51%

Sámuelnek:


"Sámuel pedig monda: Vajjon kedvesebb-é az Úr előtt az égő- és véres áldozat, mint az Úr szava iránt való engedelmesség? Ímé, jobb az engedelmesség a véres áldozatnál és a szófogadás a kosok kövérénél!

Mert, mint a varázslásnak bűne, olyan az engedetlenség; és bálványozás és bálványimádás az ellenszegülés. Mivel te megvetetted az Úrnak beszédét, ő is megvetett téged, hogy ne légy király. " ISámuel 15,22-23


"Öldököljétek meg azért a ti földi tagjaitokat, paráznaságot, tisztátalanságot, bujaságot, gonosz kívánságot és a fösvénységet, a mi bálványimádás;" Kol3,5


És szerintetek a karácsony maga az igazság? Nincs köze Mithrászhoz, a napéjegyenlőséghez, vajon ekkor van Krisztus születésnapja? Akkor csak nem hazugság a karácsony? De mindenesetre nem is az igazság.


Jel 22,15 "De kinn maradnak az ebek és a bűbájosok, és a paráznák és a gyilkosok, és a bálványimádók és mind a ki szereti és szólja a hazugságot. "


Üdv: L

2011. dec. 22. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
68%
Egy fénykép, egy szobor csak emlékeztetnek.A tárgyakat nem kell imádni.
2011. dec. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
A nagy bibliások mindig a katolikusokra mondják, hogy bálványimádók. Holott ugyanez a helyzet, amit leírtál Kérdező. Most az, hogy ha valaki kiteszi mondjuk az elhunyt nagymamája képét a falra, vagy a kedvenc focicsapata képét, akkor ilyen erővel ez is bálványimádás. Az, hogy a katolikus templomokban van Mária vagy Jézus-szobor, esetleg szentek szobrai? Igen vannak, mert a kereszténység nagy alakjai voltak, mint ahogy vannak Kossuth stb szobrok is, mivel a történelmünk nagy alakjai voltak. Ebben semmi rossz nincs. Az, hogy valaki letérdel egy Jézus-szobor elé imádkozni? Nem a szobrot imádja, csak nyilván ha egy másik emberrel beszélgetünk, nem kötjük be a fejünket hanem ránézünk, könnyebb úgy beszélni. A szobornál is hasonló a helyzet.
2011. dec. 22. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Minden, ami elválaszt Istentől, az bálvány.


A bálványimádásra ne csak úgy gondolj, mintha egy tárgyat imádnál. Az is bálványimádás, amikor a teremtett dolgot imádod a Teremtő helyett. Ezért rossz, ha pl. a falon lévő kereszthez imádkoznál.

2011. dec. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Kedves Peruccsia! Van egy bibliában található vers, ami így szól: Mindent szabad,de nem biztos hogy használ. Addig amíg tévelyegsz rossz úton jársz.
2011. dec. 22. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Hatos, örülök hogy aggódsz miattam, de nem járok se rossz se jó úton, ahogy senkise.


Meghalunk, aztán feloldódunk az Örök Nihilben :)

2011. dec. 22. 22:35
 8/11 yuda ***** válasza:

Bálványimádás definíciója a 2mózes 20-ból:


"Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy amelyek alant a földön, vagy amelyek a vizekben a föld alatt vannak.

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened,"


Röviden: ha te bárkit, vagy bármit Isten helyett tisztelsz, imádsz, tehát Istent helyettesíted, vagy istennek tartod...legyen az élő személy, szellem, angyal, tárgy, halott..akárki, akármi... az a bálványimádás. Fokozottabb formája, ha még le is borul előtte az ember.

Megmondom őszintén, számomra a katolikusok is leborulnak és hiába mondják, hogy nem a szobor előtt, hanem csak a szobor jelképezi Istent... épp erről van szó. Nem jelképezheted Istent semmivel.

Látszatra pedig ezt csináljátok, egy külső szemlélő ezt látja. Mi van olyankor a szívetekbe, elmétekbe nem tudom, de úgy tűnik, egy ember által készített szobor, kép előtt leborultok.


Fenyőfára visszatérve: Nem tudok olyan emberről, aki a fát imádná. Lehet csak szegényes a környezetem, de megmondom őszintén én nem ismerek ilyen embert, sőt nem is hallottam ilyenről. Lehetséges, hogy valaki tiszteli a fát és istenének tartja, vagy imádja, de én még nem is hallottam ilyen emberről.

Ez az ajándékozás ünnepe és a fa azért van, mert feldíszítik és aláteszik az ajándékot. Nem látnak bele ebbe olyat, hogy azért díszítsük fel, hogy utána imádjuk. Nem.Feldíszítjük, mert úgy tetszik és ebbe nem szoktak vallásos tartalmat belevinni-én nem tudok ilyenről.


Régi, pogány, bálványimádó eredete lehetséges, de az is biztos, hogy mára ez gyakorlatilag eltűnt és nem foglalkoznak vele. Szép legyen és főleg gyerekek kapjanak ajándékot. Ennyi---ja és jó fenyőillata van :)

2011. dec. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A karácsonyfa nem bálvány, nem imádja senki...


Eltöltenétek ezt a karácsonyt karácsonyfa nélkűl? Ne állítsatok fát, és ne díszítsétek ki. Eltöltenétek a kerácsonyt így? Nosza, rajta. Nem fűl a fogatok hozzá? Ez az egyetlen, amit nem törölnétek el a karácsonyból. Előbb nem adnátok ajándékot a gyerekeiteknek, minthogy fát ne állítsatok. Miért? Mert szép? Szebb, mint az ajándék a gyerekeiteknek? Nem bálvány?


Én nem azt követelném, hogy ne állítsatok, de hogyan is mondhatnék ilyet, ha nincs senki, ki kedvéért meg is tennétek.


Üdv: L

2011. dec. 23. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A báványimádásnak sok féle módja van.

Pl. a "szerencsét hozó rózsafüzér" azért az, mert Istenben kell bíznunk, nem pedig tárgyakban. Képmások, ikonok használata pedig határozottan meg van tiltva a Bibliában.

Zsoltárok 44:9 A faragott képmás megformálói mind semmik, és kedvenceik mit sem használnak; tanúikként semmit sem látnak és semmit sem tudnak, csak hogy megszégyenüljenek. 10 Ki formált istent vagy ki készített öntött képmást? Bizony nem használ az semmit.

2Mózes 20:4 Ne készíts magadnak faragott képmást, vagy ahhoz hasonló alakot, ami fenn van az egekben, vagy lenn van a földön, vagy ami a vizekben van a föld alatt. 5 Ne hajolj meg előttük, és ne hagyd magad rávenni a szolgálatukra



Családtagjainkról természetes, hogy képeket csinálunk, ezt össze sem lehet hasonlítani a képmásokkal. Ezekhez nem nagyon imádkozik senki. Meg nem is ez a céljuk...


Kevenc focicsapatom nekem is van, a zenét is szeretem, csak az a lényeg, hogy mindennek van határa. Nem ez kell, hogy legyen a középpont az életben. Meg nem kell túlzásba vinni. Imádni csak Istent szabad!

Itt van például ez a leírás, Jánosról, aki leborult egy angyal előtt:

Jelenések 19:10 Erre leborultam a lába előtt, hogy imádjam. Ő azonban ezt mondja nekem: „Vigyázz! Ne tedd! Csak rabszolgatársad vagyok, neked és testvéreidnek, akik ragaszkodnak a Jézus melletti tanúskodás munkájához. Az Istent imádd; mert a Jézus mellett való tanúságtétel ihleti a prófétálást.”

2011. dec. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!