Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Nem úgy lenne az isteni...

Nem úgy lenne az isteni szabad akarat az igazi ha nem lenne se jutalom se büntetés?

Figyelt kérdés

2011. dec. 30. 23:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
58%
szerintem azt a bizonyos büntetést nem Isten "adja", hanem az ember választja magának
2011. dec. 31. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
73%
Nincs is jutalom,meg büntetés.Bizonyos következményei lehetnek a tetteinknek,de ez nem büntetés.azért adta nekünk Isten a "jót" és a "rosszat",hogy mi tanuljunk belőle,és mi magunk értsük meg,hogy mi az ami a javunkat szolgálja,és mi az ami nem.nem tilt semmit.Mi értelme lenne annak,hogy nekünk adja a szabad akaratot,aztán mégis megbüntet,mert megharagszik,ha nem úgy cselekszünk,ahogy ő azt elvárja?
2011. dec. 31. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Tyler913 ***** válasza:
73%
Egyetértek az előttem szólókkal.Nincs jutalom vagy büntetés,csupán tetteink következményei.A bekövetkező rossz dolgok az életünkben nem azt a célt szolgálják,hogy szenvedve tegyünk eleget valamiféle igazságnak,hanem hogy tanuljunk belőlük.
2011. dec. 31. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
a jutalom/büntetés=következmény ha én bűncselekményt követek el akkor annak következménye és egyben büntetése is, hogy börtönbe kerülök.
2011. dec. 31. 11:11
 5/14 anonim ***** válasza:

"a jutalom/büntetés=következmény ha én bűncselekményt követek el akkor annak következménye és egyben büntetése is, hogy börtönbe kerülök."


No pont a kérdező adja meg a választ. Ha bűncselekményt követsz el, az szanciót von maga után. Ha Isten nem alkalmazna semmiféle szankciót és úgy lehetne szabad akarat, akkor nem lennének törvények (legalábbis nem lenne értelme, úgyse kell betartani) -> ergo: szabályok nélkül minden a fejére állna.


Mi a bizonyíték? Akik semmibe veszik Isten törvényét és követik a bűnt (szabad akaratukból), sokakat meggyilkolnak, katonákat képeznek ki meggyilkolni embertársaikat, tönkreteszik szervezetüket a dohányzással, ami káros a másik egészségére is és nem beszélve a betegségekről.


Egyszóval addig jó nekünk, míg Isten törvényei szerint járunk, mely igazi megelégedést hoz, miközben a bűn tönkreteszi az ember és a világot egyaránt. Ezért várjuk Isten nagy napját.

2011. dec. 31. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Először is: tisztázzuk a szabad akarat fogalmát. A szabad akarat nem azt jelenti, hogy bármit megtehetek, úgy sincs következménye. Ugyanis az emberiség a bűnbeesés után amikor a szabad akarattal felvértezve élni kezdett a földön, lazán egy testvérgyilkossággal indított. Kérdés: ha én megölök valakit annak hogy a fenébe ne lenne következménye,amikor az a valaki meghal? Neki, az áldozatnak van következménye, tehát amiről a kérdező ír, az a szabad akarat illúziója, a LaVey sátánizmushoz vezető legkönnyebb út: azt tedd amit akarsz. Az erőseké a világ.


Ezt várnád Istentől, de közben azt is, hogy megvédelmezze az ártatlanokat?


A szabad akarat azt jelenti hogy a tetteinknek következménye van. Isten nem büntet, de ha ellene mész az élet törvényének, annak a következményeit nem kerülöd el. És te választhatsz hogy a jót vagy a rosszat akarod-e cselekedni.


A szabad akarat az a szellemi képesség hogy önállóan dönthetsz.

A gyerekemnek nincsen szabad akarata abban, hogy kíván e alkoholista lenni, mert nem adok neki alkoholt és még csak két éves. De ha nagy lesz, akárhogy tiltom én, szabadon dönthet, hogy titokban elkezd e inni, és hogy később nyíltan mennyit fog inni. Lehet, hogy soha, lehet hogy alkesz lesz. Ez az ő szabad akarata és döntése. De!!! Az alkohol káros hatásának ehhez a döntéshez semmi köze. Ha elissza a máját, az nem azért van, mert Isten bünteti hanem mert az alkohol méreg, és mint ilyen csak mértékkel és alkalmanként (vagy inkább egyáltalán nem) kéne fogyasztani.


Összegezve tehát: szabad akaratról akkor beszélünk, ha fennáll egy döntési lehetőség és a következmények ismeretével döntünk. Ebben az esetben isteni büntetésről szó sem lehet, hiszen pontosan tudod a tetted következményeit. Ezért felelősségre vonható vagy. A pszichopata gyilkosnak lehet hogy nincs szabad akarata, mert súlyosan beteg. De annak, aki nem él szellemi fogyatékkal szabad akarata van, mert nemet mondhat a bűnre.


Freya

2011. dec. 31. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
58%

kérdező és 11:31

Azért én hozzátenném,hogy a "bűn"fogalma relatív.Jézus nem ítélte el az embereket a bűneikért,pedig Isten szavát bírta.sok társadalomban szinte mindenért elítélik egymást az emberek.és sokan Isten nevében mondják meg,hogy Isten kit fog elítélni,és kit nem.azért ez érdekes szerintem....persze egy bizonyos törvény,szabályszerűség kell Isten részéről is.

2011. dec. 31. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Tyler913 ***** válasza:
73%

"a jutalom/büntetés=következmény ha én bűncselekményt követek el akkor annak következménye és egyben büntetése is, hogy börtönbe kerülök."


És ez mennyiben vonja kétségbe a szabad akarat kérdését?Hiszen szabadon dönthetsz arról,hogy elköveted-e a bűncselekményt,vagy nem.Egyébként azt lenne fontos meglátnod,hogy tetteink következménye valójában fejlődési lehetőség.Tehát nem a talio elve érvényesül,amikor valakivel valami rossz történik,hanem az életmódja,gondolkozása,tettei váltották ki.A "büntetés" célja pedig az,hogy mutassa,valamit rosszul csinált az illető,és erre rádöbbenve meg tudjon változni.

2011. dec. 31. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"És ez mennyiben vonja kétségbe a szabad akarat kérdését?"

Hát ez egyszerű pl: meglátok egy szép és drága dolgot a kirakatban, valakibe megfordul, de jó lenne ellopni.De mégsem teszik mert fél,hogy lebukik. Ekkor az igazi (szabad) akarata az,hogy ellophatja. Persze van akibe ez megse fordul de most egy képzeletbeli embert vettem de szerintem mindenki tett azért valamit,hogy elkerülje a büntetést vagy jutalmat kapjon érte.


Nem csodálkoznék azon ha valaki csak azért adakozna mert ez jó pont istennél és kap megváltást.


Igen vannak kivételek de szerintem az emberek 95%-ra igaz amit mondtam.


A szabad akarat 100%-os és ebbe sajnos rossz is beletartozik. Ha csak egy kis korlátozás is van az már korlátozott, persze az nem mindegy, hogy mekkora a poráz.

2011. dec. 31. 16:52
 10/14 Tyler913 ***** válasza:
100%

Nem értek egyet.Az egyik szabad akarat,a másik következmény.Ez két külön dolog.

Abban igazad van,hogy sokakat csak a büntetéstől való félelem tart vissza bizonyos tettektől,mások pedig azért tesznek jót,mert égi jutalomban reménykednek.Csakhogy ez nem így működik.Egyszerűen csak arról van szó,hogy az ember gondolkodásmódja magához vonz bizonyos következményeket.Az erőszakos ember erőszakot vonz az életébe,az önző önzést,a szeretetteljes pedig szeretetet.Az,hogy melyik utat választod,a Te szabad döntésed.Az,hogy a választott utad hova visz,pedig következmény.

2011. dec. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!