Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a értelmezése a Jóel...

Mi a értelmezése a Jóel 2,28-29 és a 30-32 verseknek? Van közte valamennyi idő, ki hogyan vélekedik erről?

Figyelt kérdés
2012. jan. 29. 17:16
 1/5 anonim ***** válasza:
46%

Apcsel 2,17-től (!)

Ézsaiás 44,3

Ezékiel 32,7-8

2012. jan. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, hogyan valósul meg ez a gyakorlatba?
2012. jan. 29. 17:44
 3/5 anonim ***** válasza:
16%

Vajon szólnak-e az Írások arról, hogy Péter valaminek az ’utolsó napjaiban’ élt akkor, mikor Jóel próféciájából idézett pünköskor? Igen! Azok a jellegzetes "utolsó napok" akkor kezdődtek, amikor Keresztelő János bemerítette Jézust.

Az "utolsó napok" tehát i. sz. 29 őszén kezdődtek, amikor a názáreti Jézus elérte a 30 éves felnőttkort (Luk 3:21–23).

Igen, az idő a dolgok zsidó rendszere számára "e napok végé"-nek bizonyult ott a Közép-Keleten.


Azok a zsidók, akik nem vették fel a keresztényiséget, megpróbálták elhárítani a palesztinai rendszerükre következő "utolsó napok" végét. I. sz. 65-ben felkeltek római gazdáik ellen. Ez mintegy öt évig tartó független zsidó államot eredményezett. Még zsidó pénzérmeket is verettek, hogy emlékezetessé tegyék ezeket a sorsszerű éveket. De a vég (télos) könyörtelenül elérkezett i. sz. 70-ben a tekintélyüket féltő rómaiak kezétől.


Az i. sz. 65. esztendő körül, második és egyben utolsó bebörtönzése idején, mielőtt vértanúhalált halt, Pál apostol levelet irt hű misszionáriustársának, Timótheusnak. A 2Timótheus 3:1–5, 12-ben Pál azokról az erkölcsi és vallási állapotokról írt neki, amelyek az általa "utolsó napok"-nak nevezett időszakban fognak bekövetkezni. Timótheus minden valószínűség szerint túlélte Jeruzsálem i. sz. 70-ben bekövetkezett pusztulását. Világos tehát, hogy Pál nem a dolgok zsidó rendszere ’utolsó napjairól’, vagyis az i. sz. 29-től 70-ig tartó időszakról írt Timótheusnak. Pál későbbi utolsó napokra utalt, amelyek a Jeruzsálem pusztulása utáni jövőben fognak bekövetkezni és a zsidó népnél sokkal szélesebb néprétegeket érintenek, vagyis a világ minden részét. Az i. sz. 65-től 70-ig tartó zsidó felkelés bizonyára nem teljesítette be a 2Timótheus 3:1–5-ben mondott jövendölés, valamint Jóel próféciájának a második részének szempontjait.


Szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy Isten szellemi kegyének időszaka a körülmetélt zsidókra nézve i. sz. 36-ban véget ért, amikor a körülmetéletlen nem-zsidók, a pogányok kezdtek bebocsátást nyerni Krisztus tanítványai szellemtől felkent gyülekezetébe. A dolgok zsidó rendszerének napjai a jeruzsálemi templommal együtt tovább tartottak egészen i. sz. 70-ig. A Jóel 2:28–32 szavai — amelyeket Péter apostol Pünkösd napján idézett — először a körülmetélt zsidókhoz szóltak, majd pedig arra az időre, mikor eljön Isten nagy napja.

2012. jan. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
82%

Szia!


Ez egy úgynevezett "kettős prófécia". Vonatkozik Jézus első eljövetelére, és az utána bekövetkező eseményekre és vonatkozik Jézus második eljövetelére és az előtte bekövetkező eseményekre.


A Biblia erre e kettősségre a korai és kései eső hasonlatát használja:

5Móz 11,14 "Esőt adok a ti földetekre alkalmatos időben: korai és kései esőt, hogy betakaríthasd a te gabonádat, borodat és olajodat" és Jóel köbyvében:

Jóel 2,23 Ti is, Sionnak fiai! örvendezzetek és vígadjatok az Úrban, a ti Istenetekben; mert megadja néktek az esőt igazság szerint, és korai és kései esőt hullat néktek az első hónapban.


Jézus híres nagy apokaliptikus beszédében is megjelenik ez a kettősség a Mt. 24. fejezetében, ahol egy képbe foglalja Jeruzsálem pusztulását és a a világ végét a tanítványok kérdése szerint.


Üdv. Péter

2012. jan. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt egy kicsit vigyázni kell mert a fordítások különböznek.

Szerintem az a fordítás jó amely használja az "azokban a napokban" kifejezést. Tehát így a két rész összefügg. A napok végén következik be az ÚR napja.

2012. dec. 12. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!