Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent az "illetve" és a...

Mit jelent az "illetve" és a "valamennyi"?

Figyelt kérdés

Gyakran zavart okoz, hogy az „illetve” szó tulajdonképpen mit is jelent. Olykor úgy érzem, hogy az „és” szót , máskor a „vagy” szót jelenti, pedig ez borzasztóan nem mindegy. Valami egyértelmű jelentésének kellene lennie, mert így tragikusan félreérthető.

Ugyancsak nagyon gáz a „valamennyi” szó jelentése, mert azt gyakran a „mind”, vagy az „összes” értelemben használják, pedig a valamennyi az inkább a mindenek, vagy az összesnek egy része csak. Ha egy iskolában valamennyi gyerek lázas, akkor vajon minden gyerek lázas, vagy közülük néhányan lázasak csak? Ha valamennyi pénzt viszek magammal, akkor minden pénzemet viszem, vagy annak csak egy részét? Szerintem ha minden pénzemet magammal viszem, akkor nem valamennyi pénzemet viszem magammal. Kinek mi a véleménye ezekről?


2010. dec. 12. 19:58
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Sztem szövegkörnyezettől függ mindkettőnek a jelentése.


Illetve: vagy, ha utána ellentétes tartalom követi- és, ha hasonló.


Vmennyi: nem tudom helyes-e a következtetésem, de a példák alapján a következőt vontam le:


Ha megszámlálható főnév követi akkor "minden" a jelentése, ha megszámlálhatatlan, akkor pedig "pár".


Megérzés alapú nálam. :)

2010. dec. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
7%
Nem "kellene" egyértelmű jelentésének lennie, te nem regulázhatod meg a létező nyelvet. Nem tragikusan félreérthető, az a tragikus, ha te szándékosan félre akarod érteni.
2010. dec. 12. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
87%

Mindkét szó értelme a mondatkörnyezettől függ, attól, hogy mit akarsz mondani.

A valamennyi szónál fontos a hangsúly, szerintem ha VALAmennyiként használjuk, akkor a jelentése inkább "mindegyik".

Az illetve jelentése specifikusabb, mint az "és"-é (inkább a kiegészítő funkciója erősebb, pl. továbbá) és a "vagy"-é (itt inkább a helyesbítő funkció érvényesül igazán).

De ez csak az én véleményem:-)

Ahhoz viszont hozzá kell szoknod, hogy a mondatkörnyezet sok szó jelentését meghatározza, főleg azokét, amelyek nem állhatnak önállóan, csak más szavakkal. (névutó, kötőszó, stb.) Ilyen ez a magyar.:-)

2010. dec. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Amig csak valami "limonádé" szövegben fordulnak elő ezek a szavak, addig nincs is nagyobb gond, de belekerülhetnek törvény, jogszabály, szerződés, stb szövegébe is. Akko aztán lehet ám tetszés szerint értelmezni azokat... A szövegkörnyzet sem biztos, hogy egyértelmúen definiálni fogja mindig a jelenteését a kérdéses szavaknak, ez csak jóhiszemü, feltételezés.
2010. dec. 13. 09:48
 5/7 anonim ***** válasza:

Az illetve nem feltétlenül helyettesíthető ("tökéletesen") az "és" illetve :) a "vagy" szavakkal. (Szerintem)


Én személy szerint ilyen esetekben szoktam használni:

Pl.: Anyukám és apukám virágot illetve csokoládét kap karácsonyra.


Ez kicsit az és/vagy keveredése, hiszen, ha és-t használnánk, az azt jelentené, hogy mindketten kapnak mindkettőt. A vagy pedig azt, hogy mindketten kapnak valamelyiket, de lehet, hogy mindketten csokit, vagy mindketten virágot...

Az illetve pedig egyértelműen azt jelenti, hogy egyikük csokit másikuk virágot kap, attól függően, hogy kit mi illet.



Ugyanígy:

Minden gyerek megkapta az ajándékát illetve virgácsát.

Ez a mondat éssel és vaggyal is mást jelentene, mint így.

HA és lenne, akkor mindenki kapott mindkettőt, ha vagy, akkor mindenki csak az egyiket...


Szerintem minden egyéb jelentése a fenti jelentés beszédnyelvi "torzulásából" jött létre, hiszen egyes esetben ezek flreérthetőek, így könnyen megesik, hogy az ember rosszul tanulja meg és kialakul a rossz szóhasználat...

Ami nem feltétlen rossz dolog, rengeteg ilyen több jelentésű szavunk van, ettől szép a nyelv. :)



A valamennyinél én nem érzek problémát, többféle jelentése van, noés akkor? :) Szövegkörnyezet alapján általában elég egyértelműen kiderül.

2010. dec. 13. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 retrojedi válasza:

Itt a legjobb konkrét példa a jelentés problémájára, bár nem az 'illetve', hanem rokona, az 'illetőleg' szóval.

Idézet az 1972. évi 31. törvényerejű rendelet 35. § (mely hál' Istennek már nincs érvényben): "Az észlelt eltéréseket a helyszíni állapot felmérésével, illetőleg az érdekeltek meghallgatásával az e fejezetben foglaltak szerint rendezni kell."

A rendeletnek ezen része egyébként azt szabályozza, hogy új helyrajz készítésekor, amennyiben jelentős (pl. >10%) eltérést mérnek valaki ingatlanának területében a korábban nyilvántartotthoz képest, akkor a felmérők kötelesek-e megkérdezni a tulajdonost, hogy szerinte miért van ez az eltérés - vagy pedig simán átrajzolhatnak tetszőleges nagyságú területet az ingatlanból a szomszédokhoz (esetleg a közterülethez), anélkül hogy a tulaj arról tudomást szerezne... míg aztán évtizedekkel később ki nem üt a botrány.

2013. márc. 15. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

az "illetőleg" is érdekes szó:

[link]

2013. szept. 30. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!