Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A protestáns temetőkben van...

A protestáns temetőkben van "nagykereszt"?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ma már nincsenek igazán felekezeti temetők, nem is ez a lényege a kérdésemnek. Hanem az, hogy van e a temetőkben olyan hely, ami közösségileg szól a temetőben fekvő elhunytakért.

A katolikus temetőkben álló nagykeresztnél elmondott ima, egyenértékű, a sírnál mondott imával. Az ott meggyújtott gyergya, a temetőben fekvő minden elhunytért ég. Az ott elhelyezett virág, azért is szól, aki nagyon messze van eltemetve. Legalábbis mifelénk így állnak a dolgokhoz, nem tudom másutt hogy van ez.

Az érdekelne, hogy a reformátusoknál van-e hasonló rendeltetésű hely?



2012. febr. 6. 10:31
 1/6 Andizsuzsi ***** válasza:
Bár én nem vagyok református, szerintem semmilyen kereszt sincs. A reformátusok nem használják a keresztet. A sírokon sem használnak keresztet, hanem fejfát.
2012. febr. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, van-e olyan hely a temetőben, ahol máshol eltemetettekért is elhelyezhetnek virágot, de keresztet valóban semmilyen formában nem használtak (legalábbis a reformátusok, evangélikusokról nem tudok nagyon nyilatkozni).

Az biztos, hogy a protestánsok nem imádkoznak halottaikért, mivel tanaik között nem szerepel a tisztítóhely, aki meghalt, az vagy a pokolba, vagy a mennybe került rögtön. Ezen túl halottaikkal nem "tarthatják a kapcsolatot", tehát szentéletűnek gondolt emberekkel sem, mivel csak a Szentháromságos Istenhez imádkoznak. Egyrészt arra alapozva, hogy "egy a közbenjáró", és ez Jézus, másrészt Mózes könyveiben többször szerepel, hogy halottakkal nem szabad a kapcsolatot tartani.


Gyertyát sem gyújtanak, pontosan azért, mert a halottak sorsa rendezett.


Ma már persze sok protestáns is gyújt gyertyát, de igazából háttértartalom nélkül, megemlékezésből, ennyi.

2012. febr. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
(Válaszomban a történelmi protestáns egyházakra gondoltam csak, újabbaknál eltérőek a tanok, pl. adventisták szerint a seolba kerülnek az elhunytak, azaz szunnyadnak, nincs velük semmi, amíg Jézus el nem jön újra ítélni, és feltámasztja azt, akit akar.)
2012. febr. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azzal korábban is tisztában voltam, hogy a protestánsok nem használják a kereszt szimbólumot, ezért is szerepelt a kérdésemben idézőjelben. De azt nem tudtam, hogy hogyan gondolkoznak az elhunytakról.

2012. febr. 6. 17:52
 5/6 anonim ***** válasza:

Hali! Nem vagyok proti, de sok protestánssal dolgozom, és szoktunk beszélgetni ilyenekről.


Ők úgy gondolják, hogy a halál pillanatában eldől, hogy a halott lelke hová kerül, a Mennybe vagy a Pokolba. Tisztítótűz nincs az ő tanításuk szerint. Ezért teljesen felesleges minden ima az elhunyt lelki üdvéért, hisz már végérvényesen odakerült, ahová.

2012. febr. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
én protestáns vagyok és nincs kereszt. egyébként mi is imádkozunk a halottainkért!!!
2012. febr. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!