Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Ótestamentumban emlitést...

Az Ótestamentumban emlitést nyer a Szentháromság fogalma és hol?

Figyelt kérdés
2012. febr. 22. 06:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ezt a Bölcsek könyvében tudom elképzelni valahol. Máshol nem hiszem hogy említik.
2012. febr. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
55%

Szia!


A Szentháromság fogalom egyáltalán nem szerepel a Bibliában. A Szentírás három isteni személyről tesz bizonyságot.


Az Isten személyére nézve az Ószövetségben a monoteizmust erőteljesen hangsúlyozó bibliai igével találkozhatunk, amely Izráel fő hitvallása és így hangzik: "Halld Izráel: az Úr, a mi Istenünk, egy Úr!" (5Móz 6,4). Fontos azonban kiemelni, hogy bár ez a hitvallás egyértelműen tanítja, hogy Isten egy, de miközben az író választhatta volna a jachid kifejezést is, amellyel a magában álló „egy” fogalmát fedte volna le, a választott héber kifejezés az echad, amely az összetett „egy” fogalmát vagy a csoport egyik tagját jelöli, a magában álló illetve hangsúlyosan érthető „egy”-gyel szemben. Ugyanaz az echad szó szerepel Mózes első könyve 2:24-ben a férj és a feleség egységének kifejezésére, akik „egyek” lesznek, de úgy, hogy ezen egységen belül megőrzik egyéniségüket. Itt tehát az egy nem számszerű értelemben vett egyet jelent, hanem az az "egyedülálló, egyedi" jelentésen van a hangsúly.


Isten már a Teremtéskor többes számú kijelentéssel utalt önmagára: „És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.”A többes szám az isteni személyekre utal. Hasonló többes számú formulával más helyeken is találkozunk: "Mondta az Úr Isten: Íme az ember olyanná lett, mint miközülünk egy, jót és gonoszt tudván" (1Móz 3,22). "Nosza szálljunk alá, és zavarjuk ott össze nyelvüket, hogy meg ne értsék egymás beszédét" (1Móz 11,7). "Hallottam az Úrnak szavát, aki ezt mondta: Kit küldjek el és ki megy el nékünk?" (Ésa 6,8).


Az Ószövetségben talán a legszebb példa arra, hogy egymás mellett néven neveztetik a három személy: "Minden szenvedésüket Ő is szenvedte, és orcájának Angyala megszabadította őket, szerelmében és kegyelmében váltotta Ő meg őket, fölvette és hordozta őket a régi idők minden napjaiban. Ők pedig engedetlenek voltak és megszomorították szentségének Lelkét, és ő ellenségükké lett, hadakozott ellenük." (Ésa 63,9. 10)


Üdv. Péter

2012. febr. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Az Újtestamentumban szó szerint emlitest nyer az Atya , a Fiú és a Szentlélek . Az Ótesatamentumban sehol sincs ilyen meghatározás ?
2012. febr. 23. 07:42
 4/12 Mulder614 ***** válasza:
Máté 12:31, 32, ÚRB: „minden bűn és káromlás meg fog bocsáttatni az embereknek, de a Lélek káromlása nem bocsáttatik meg. Még ha valaki az Emberfia ellen szól, annak is megbocsáttatik, de aki a Szentlélek ellen szól, annak nem bocsáttatik meg sem ebben a világban, sem az eljövendőben.” (Ha a Szentlélek személy vagy Isten volna, akkor ez az írásszöveg egyértelműen ellentmondana a háromságtannak, mivel azt jelentené, hogy a Szentlélek bizonyos szempontból nagyobb, mint a Fiú. Jézus azonban nem ezt mondta, hanem szavai arra mutatnak rá, hogy az Atya, akié a „Lélek”, nagyobb Jézusnál, az Emberfiánál
2012. febr. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Namarmost, akkor az Otestamentumban van-e emlites a Szentlelekrol vsgy sem ?
2012. febr. 23. 13:38
 6/12 szabolcs1988 ***** válasza:
24%
A Szentháromság kifejezés valóban nincs a bibliában. És az amit egyesek ugy gondolnak hogy magában foglal, hogy az Atya, Fiú, Szentlélek az egy. Hát akkor nagyon tévednek.
2012. febr. 23. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A fogalom sehol nem szerepel, de nemhogy az ószövetségben, az Írásokban, de még a korai Kr.u 1-2 századi keresztény írásokban sem. (Lásd Polikarp, vagy római Kelemen levelét) Csak a 3. században a már katolizálódott egyházban merül fel először, a katolicizmuson belül lévő ariánus párt tanítása ellen.


Ez a tan metafizikai és filozófiai alapokra akarja helyezni Isten megismerését, háttere a görög filozófia.

2012. febr. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem Szentháromságról van szó , hanem - csupán - a Szentlélekről . Ez utóbbi megtalálható ay Ótestamentumban ? Az Újtestamentumban megtalálható .
2012. febr. 23. 17:08
 9/12 anonim ***** válasza:

Akkor elírtad, mivel fent ez olvasható:

"Az Ótestamentumban emlitést nyer a Szentháromság fogalma és hol?"

2012. febr. 23. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Mulder614 ***** válasza:
Sehol. És épp ez az!
2012. febr. 23. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!