Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A nem vallásos emberektől...

Dávid Benedek kérdése:

A nem vallásos emberektől kérdezem, hogy szerintük mi a lelkiismeret?

Figyelt kérdés
Kérdésemmel arra lennék kíváncsi, hogy mit gondolnak azok, akik nem hisznek Istenben, vagy felsőbbrendű lényben, hogy honnan származik a lelkiismeret, mi ez az érzés...stb. Csak úgy van? Örökletes? Agyunkban van? Stb...

2012. máj. 13. 10:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
55%
Valamiféle belső kényszernek nevezném.Simán el lehet nyomni.Hisz te irányítasz és nem a lelkiismeret.
2012. máj. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 rajcziz ***** válasza:
89%
Magunk alakítjuk ki, és lényegében az értékrendünk határozza meg.
2012. máj. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Igen és az előző jó kezdte, hogy az értékrendünk, ami nem magától jön, hanem beleszületünk. A család és azon kivül ahol megfordul az emberpalánta.Pl óvóda, iskola, haverok stb
2012. máj. 13. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
100%

engem nem neveltek, nem vagyok vallásos, mégis nagyobb, és erősebb a lelkiismeretem, mint a legtöbb (ál)vallásos, szigorúan (sem) nevelt embernek. ez egy belső érzékelő. igazából minden embernek a lelkiismeretére kellene hallgatni, nem dogmákra.

talán érzékenységnek neveztem, vagy érzékelésnek. empátia, logika, és ok-okozat összekeverése.

például, ott van egy kisgyerek, alszik, és a kezében 30.000 forint. lelkiismeret nélküli ember mit tesz? lát egy marha jó lehetőséget az ingyen pénz megszerzésére, a lelkiismeretes ember viszont nem tesz semmit, vagy felébreszti a gyereket, és megmondja, hogy tegye el a pénzt.

miért? a vallásos például azért nem veszi el a pénzt (pedig megfordul a fejében, sőt, igazán jónak találná az ötletet), mert arra lett tanítva, hogy ez rossz, és emiatt büntetést érdemel. majd ha nem is veszi el, azt mondja, hogy ő egy JÓ ember ezért, mert NEM vette el, DE elvehette volna.

a lelkiismeretes miért nem veszi el? mert tudja, hogy rossz, amit tesz...

tudja, hogy ha a gyerek felébred, hihetetlenül rosszul fogja érezni magát, hülyének fogja tartani, kétségbeesik, nem mer hazamenni, otthon pedig akkora balhé lesz, amit senki sem akar.

lehet az a 30.000 forint jó célt szolgálna, tegyük azt, nagymámájának vitte.

valamint át lehet érezni a fájdalom, az önmarcangolás, és az ezzel járó, valószínűleg kétségbeesést.

most őszintén, megéri nekem 30.000 forint ingyen (ami voltaképp magammal szemben is szánalmas, hogy ilyen "becsetelenül", "gyáván" és aljas módon szereztem pénzt), ha egy másiknak ekkora fájdalmat és gondot okoz?

számomra így működik a lelkiismeret. ez bennem van, gyerekkorom óta.

2012. máj. 13. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
71%
Nehogy azt,hidd a lelkiismeret valami egységes dolog amit Isten ad nekünk és csak jó származhat belőle. A lelkiismeretünk lényegében magunk alakítjuk ahogy már leírták páran. Függ a neveléstől élőhelytől, vallástól. Lehet olyan helyen születsz ahol néhanapján lopni kell nehogy éhen halj,ha gyerekkorában elrabolnak valakit és bérgyilkost vagy hasonlót "nevelnek" belőle az illető elég valószínű,hogy szemrebbenés nélkül elveszi bárki életét amíg parancsot kap rá. Míg én simán megeszek egy csirkecombot valami vegának ez gyilkossággal ér fel és lelkiismeret furdalása lesz tőle. A fundi vallásosok meg már magukat ostorozzák ha meglátnak egy nőt bikiniben és naadjisten még tetszik is nekik, míg egy átlag ember kihasználja a böngészőjén a privát funkciót.
2012. máj. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A lelkiismeretünk az a "belső kényszer", amely a kialakult értékrendünkhöz való kapaszkodást jelképezi. Képesek vagyunk az erkölcsi érzékünk ellen cselekedni, de ekkor megszólal a lelkiismeretünk, azaz a belénknevelt szociális értékek alapján egy frusztráltság fog erőt venni rajtunk. Alapvető emberi tulajdonság, hiszen szükséges egy társadalom fennmaradásához, mert a közös szabályokat, amire a társadalom nevel, meg kell tartani.
2012. máj. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Az ember egy társas lény. Az együttélésnek pedig szabályai vannak. Ezeket a szabályokat, viselkedési, erkölcsi normákat az ember élete során elsajátítja és tudja, ha megszegi, veszélyezteti helyét a csoportban (ami régen egy halálos ítélettel volt egyenlő). Így kialakult ez a fék, a lelkiismeret, ami biztosítja, hogy az egyén minél kevesebbszer szegje meg a csoport szabályait.
2012. máj. 13. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Én vallásos vagyok, de egy ateista ismerősöm szerint a lelkiismeret igazából a környezetünk, társadalmunk által belénk nevelt dolog. Ő azzal érvelt, hogy nekünk embert ölni bűnnek számít, de pl. a kannibáloknak nem, mert máshogy szocializálódtak.
2012. máj. 13. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


A kérdésed hibás,mert vallás nélkül is lehet az embernek Istentudata(természettudata,létezéstudata,stb..!Ehhez nem kell semmilyen felekezethez tartozni!

Valaki egyszer azt mondta,hogy ne imádkozz templomokban!Meg ilyent is ,hogy ahol 2-3 ember összejön ott vagyok én!

A lelkiismeret a tudat része a tudat pedig az egyetemes elme része!

2012. máj. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Szia!


Elolvastam, amit írtál, de attól még nem értem, miért hibás a kérdésem? :)

2012. máj. 13. 15:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!