Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A templomokat miért díszítik...

A templomokat miért díszítik vízköpőkkel, és különböző szörnyekkel?

Figyelt kérdés
Egyszerűen nem tudom hova rakni, hogy azok a vallások amik a szeretetről prédikálnak miért szörnyekkel díszítik ki templomaikat. Mi közük van ezeknek az alakoknak bármihez is?

2012. máj. 24. 23:52
 1/6 anonim ***** válasza:
52%

Szia!


Nem vagyok katolikus, és nem is tudom a választ a miértekre. De a Wiki talán segít:


[link]


Az alábbi linkre kattintva pedig a - szerintem - legnépszerűbb vízköpőket láthatod kb. 7:00-tól. :D


http://www.youtube.com/watch?v=wU800kfHzaw


(Bocsi, nem találtam magyar szinkronnal.)


Üdv. :)

2012. máj. 25. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
49%
CSak építészeti bravúr, nem több.
2012. máj. 25. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 munyamunya ***** válasza:
39%
A jellemzően római katolikus templomok ilyenfajta díszítése csak egy újabb olyan tétel, amit ez a felekezet az ősi pogány kultuszokból, hagyományokból, babonákból átvett. Ugyanilyen kívülről belevegyített szokás a füstölő használata, a harangozás, az olvasó/rózsafüzér, a szerzetes rendek, a keresztvetés, a pápák süvege/koronája stb. Természetesen ezeknek semmi köze az eredeti Jézusi tanításokhoz, így a szeretethez sem.
2012. máj. 25. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
93%

A vízköpők elsődleges célja az épület védelme, elosztja és elvezeti az épületre hulló vizet, így csökkentve például az esetleges viharkárokat.


Ami a szörnyeket illeti, a legtöbbjük szimpla állat, csak ami furcsává teszi őket, hogy a célszerűség miatt hosszan ki kell nyúlniuk a homlokzatból vagy épületből, hogy a víz ne a falon folyjon végig. Emiatt aztán az állatfejek gyakran hosszú nyakkal rendelkeznek, innen a kissé groteszk hatás.


És hogy ennek mi köze a kereszténységhez? A Biblia egyrészt sokszor él állati szimbólumokkal, például az Ószövetség egyik látomásában négy élőlény húzza az Úr szekerét, és később a Jelenések könyvében is visszatér ez a kép. Innen alakultak az ikonográfiában az evangélisták szimbólumai is. A Jelenések könyve kifejezetten gazdag kép világgal bír mindenféle fantasztikus lényekről, ami megragadta a régi emberek fantáziáját, lásd Michelangelo freskója a Sixtusi kápolnában, vagy a korabeli gregorián énekek. A kortárs emberek gondolkodásában központi szerepet játszott az utolsó ítélet.


[link]

http://www.youtube.com/watch?v=Dlr90NLDp-0

2012. máj. 25. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
81%

"A jellemzően római katolikus templomok ilyenfajta díszítése csak egy újabb olyan tétel, amit ez a felekezet az ősi pogány kultuszokból, hagyományokból, babonákból átvett."

Ez most komoly? Ez csak egy művészeti jellemzője a görög építészetnek, és mivel onnan ered az összes többi,ezért minden későbbiben is megtalálható. Nem csak a templomokon, hanem millió épületen. Semmi köze a pogányokhoz, csak egy nagyon szép építészeti megoldás a vízelvezetésre. Az más kérdés, hogy a középkori európa nagyob épületei sokszor templomok voltak a vallás kulcsszerepe miatt.

2012. máj. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 munyamunya ***** válasza:

Kedves 5-ös válaszoló!


Talán a görögök nem pogányok voltak? A számtalan parázna és gyilkolászó istenségükkel igen messze álltak a Mindenható Isten ismeretétől és a Jézus Krisztus hitétől.


Az építészet motívumai pedig mindig tükrözik az adott kultúra milyenségét, semmi sem véletlenül kerül egy rengeteg munkát, időt pénzt igénylő épületre. Hogy magánházakra, céges építményekre milyen díszítést tesznek, az a megbízó/tulaj ízlésén múlik. De egy templomnak nem az aktuális korszellemhez, sem ókori hagyományokhoz kellene alkalmazkodnia, hanem egyetemes értelemben hirdetni az Isten dicsőségét (magának a templom épületének a szükséges vagy szükségtelen voltába most nem megyek bele).


Amúgy egyáltalán nem muszáj a víz elvezetésére szolgáló kiszögelléseket ijesztő és/vagy vicces démonpofákkal, állati és emberi fejekkel díszíteni, tökéletesen megfelelne erre a célra egy virág kelyhe is, vagy bármilyen nonfiguratív elem. A katolikus felekezet nagyemberei mégis az előbbi verziót érezték helyénvalónak. Ki-ki maga ítélje meg, mennyire volt ez helyes döntés.

2012. máj. 25. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!