Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallás egyenlő a passzív...

A vallás egyenlő a passzív habitussal?

Figyelt kérdés
Tehát, hogy nem kell semmin sem változtatni, mindent el kell fogadni úgy ahogy van, mert Isten azt úgy akarja?
2012. jún. 9. 08:27
 1/10 anonim ***** válasza:
29%
A vallás általában azt jelenti az egyén számára, hogy nem képes önálló világképet alkotni, egy mások által kreált, kész világnézetet fogad el az illető, az esetek többségében minden kritika nélkül. Valószínűleg a renyhe, nem túl innovatív emberek menedéke. Az már csak egy külön kényelmi álláspont, ha ezután minden következményt nagyvonalúan ráruházunk az adott vallás Istenére.
2012. jún. 9. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
78%

"A vallás egyenlő a passzív habitussal?"


A "habitus", ha ezen valami jellegzetes viselkedésmódot értesz, az egyének pszichológiai tulajdonsága. Vannak passzív és aktív emberek. A vallási tanok csak utólagos magyarázatok, ürügyek ehhez.


"mindent el kell fogadni úgy ahogy van, mert Isten azt úgy akarja?"


Ezek között nincs összefüggés. A muszlimok szerint pl. minden azért történik, mert Isten úgy akarja, mégis pl. dzsihádot folytatnak, nem törökülésben malmoznak egész nap. A buddhistáknál meg nincs Isten, mégis a passzivitást hirdetik.


"A vallás általában azt jelenti az egyén számára, hogy nem képes önálló világképet alkotni, egy mások által kreált, kész világnézetet fogad el az illető, az esetek többségében minden kritika nélkül. "


Ez azért vicces, mert vallásból van vagy 1000-féle, ráadásul az átlagos hívő egyiket sem bírja jól követni, hanem keveri, variálja, így végső soron annyi vallás van, ahány vallásos ember. Miközben az ateisták világnézete a leglényegesebb pontokon tökegyforma (Dawkins, Dennett és az összes többi között minimálisak a különbségek), és ünneplik magukat, hogy ők az önállóan gondolkodók, míg a vallásosak birkák.

2012. jún. 9. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Kedves Hivatásos Félreértő, én nem vallásos vs. ateista viszonylatban voltam olyan bátor összehasonlítást tenni, sokkal inkább vallásos vs. Istenhívő viszonylatban, ha szabad pontosítanom.
2012. jún. 9. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
33%

09:07


A "vallásos"-t a legtöbb ember nem állítja szembe az "istenhívő"-vel (hiszen az istenhívők vallásosak, és az esetek nagy részében ez fordítva is igaz), csak egyes (új)protestáns szekták mániája ez. Ne várd el, hogy mindenki automatikusan úgy értelmezze a szavaidat, ahogy azt a szektádban szokás.

2012. jún. 9. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nagyon vicces vagy és most már rágalmazol is, ezzel a szekta-dologgal... )) én abszolút felekezeten kívüli, felüli, stb. vagyok és semmiféle csoporthoz nem tartozom, egyedül csak Istent tudom elképzelni tisztán, befolyásoktól mentesen... miután a Hit egy magányos dolog, így nyilván senkivel nem tudom megosztani, de hát nem is lehet. Te vagy a példa rá, hogy nem is értik... az emberek mindig csak valami lézető csoportokban, sémák alapján gondolkodnak a Hit kapcsán. Ennyi jutott a többségnek. De hogy lehetne bárminek is vezényszóra fájni, vagy hogy lehetne csordában vezényszóra örülni bárminek is? )) Nem, a Hit és a vallás egymásnak elég ellentmondó dolgok... )) Legyen neked is ilyen szerencséd!
2012. jún. 9. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A legtöbb vallás pont hogy mozgósítani igyekszik a híveit. Jó példa erre a dzsihád, vagy voltak a keresztes háborúk. Vagy ha hétköznapibb példa kell: a jó keresztény segít felebarátján, adakozik, ételt oszt, mikor hogy. Ha a passzív habitust szorgalmazná a vallás, akkor a jó keresztény azt mondaná: "hát barátom, szomorú hogy hajléktalan vagy, de nem teszek semmit, mert ez Isten akarata".

Vannak ugyan passzív vallások, mint az indiai hinduizmus, buddhizmus, de ezek inkább a szabályt erősítő kivételek. A legtöbb vallás inkább aktivizálni igyekszik a követőit.

2012. jún. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nem, az inkább az ázsiai vonulatra jellemző. A lélekvándorlás tana teszi passzívvá az indiaikat, mert ugye mindenki megérdemli amit kapott, majd a következő életben jobb lesz. A buddhisták szerint meg minden illúzió, akkor meg minek gyötörni magunkat? A taoizmus ugyan ez: aki cselekszik, elrontja.


A nyugati ember habitusa nem ilyen, így vallás ide vagy oda, itt fejlődött a legjobban a tudomány és a technika.

2012. jún. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A kereszténység szerint mindenkinek van küldetése, amit be kell töltenie.
2012. jún. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok keresztény. Az én istenem nem akarja , hogy nekem rossz legyen, rám bízza, hogy én döntsek az életemben.
2012. jún. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én mindig is nagyon céltudatos voltam. Van egy nagyon fontos életcélom, amit mindenképpen meg akarok valósítani. Ez a cél már tulajdonképpen gyerekkorom óta fogalmazódik bennem, de 18-19 éves koromra érte el a végleges formáját. Sajnos ez egy olyan cél, amihez átlagon felüli anyagi helyzet kell, hogy finanszírozni tudjam és nagyon vastag bőr, hogy az ellentábor mocskolódása ellenére is véghez tudjam vinni. Az idő sürget, mert évről évre kisebb lesz a megvalósulás esélye, de pl. gyorsan meggazdagodni nem lehet, addig pedig felelőtlenség lenne elkezdeni. Tudom, hogy meg fogom tudni csinálni, de időnként nagyon nehéz és erőt vesz rajtam a reménytelenség. Ilyenkor jó, ha tudom, hogy ott van Isten. 20 éves koromig nem voltam vallásos. Aztán egyszer amikor nagyon magam alatt voltam, a nagymamám egy megjegyzése vezetett el a hithez. Azóta sokkal könnyebben mennek a dolgok, kevésbé csüggedek, ha valami nem úgy megy, ahogy szeretném. Tudod, kérdező, van egy olyan mondás, hogy segíts magadon, Isten is megsegít. Én ebben maximálisan hiszek. Ha vannak céljaid, amikben hiszel és hajlandó is vagy tenni érte, akkor Isten segíteni fog. De ha csak azt várja valaki, hogy a szájába repüljön a sült galamb, akkor imádkozhat akármennyit. Persze vannak kivételek, de Isten alapvetően amellé áll, aki tevékenyen alakítja a sorsát. Emellett megtanultam el is fogadni, ha pillanatnyilag rosszabbul mennek a dolgok. Ezek azért vannak, hogy tanuljunk belőlük. Ha leküzdjük a problémákat, megerősödünk és fontos tapasztalatokkal leszünk gazdagabbak. Az elfogadás nem egyenlő a passzivitással. Azt jelenti, hogy nem dőlünk a kardunkba, ha mondjuk egy vállalkozásunk csődbe megy, vagy kirúg a főnök, hanem felállunk és a tanulságot levonva tovább megyünk. Ez van, akinek megy vallás nélkül is, van, akinek nem, van akinek meg vallással sem. Nekem könnyebb Istennel, de ez az én döntésem.
2012. jún. 11. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!