Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mire gondolt Pál az 1Kor...

Mire gondolt Pál az 1Kor 11,14-ben?

Figyelt kérdés

"Avagy maga a természet is nem arra tanít-é titeket, hogy ha a férfiú nagy hajat visel, csúfsága az néki?"


Az a kérdésem, hogy hol tanít a természet minket erre?


2012. jún. 9. 22:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Szerintem arra gondol hogy a férfiak hosszú hajjal furcsán (nekem sok esetben idétlenül) néznek ki. Lehet gondolni, hogy ódivatú vagyok, de szerintem nem illik nekik.
2012. jún. 9. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Nekem speciel bejönnek a hosszú hajú pasik, de ízlésfüggő.

Amiről a szövegrész szól - nem konkrétan egy kiragadott mondat, hanem kb az egész fejezet -, az egy rakás szabály. Vannak helyek - pl Dél-Amerika -, ahol még komolyan veszik ezeket, de többségük a gyakorlatban teljesen feledésbe merült.

2012. jún. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
37%

Szerintem legfőképpen Jézus szavait tanulmányozd...


Nem leszek túl népszerű, de szubjektív megítélésem szerint Pál mondott már pár hatalmas baromságot, ami abszolút az ő szubjektív véleménye és köze nincs Istenhez.

2012. jún. 9. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez nehéz kérdés, egyébként ez a rész taglalja azt, hogy a nőknek meg be kell fedni a fejüket imádkozás és prófétálás alatt, mégis ezt nagyon kevés gyülekezet tartja be. Van egy olyan értelmezése az egész 1kor 11-nek, hogy a korintusiak összevesztek, hogy kell-e kendő a gyülekezetben vagy nem, illetve, hogy milyen legyen a férfiak haja. Erre Pál leírja erről mit gondol, de a végén hozzá teszi, hogy Isten gyülekezetei nem ezen vitatkoznak. Ebből sokan azt szűrik le, hogy ez ajánlott dolog, de ha a gyülekezet veszekedés nélkül is meg van lehet a nőnek fedetlen a feje illetve férfiaknak hosszú a haja. Hozzáteszem ez csak egy vélemény.

Amúgy meg teológiai irányzatok épülnének arra, hogy milyen hosszú haj nem illik, illetve menyire és mivel kell befedni egy nőnek a fejét.

2012. jún. 9. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
#4 Ez például egy értelmes, logikus, normális magyarázat volt, amit írtál és sokkal jobban azonosulni tudok a mondanivalójával. Éz pl. teljesen tisztára mossa Pált. Csak az a gond, hogy akkor ezeknek a szövegeknek a megértéséhez egyéb ismeretekre van szükség. Tehát ha valaki előveszi a Bibliát és elkezdi olvasni könnyen az egészet félreértelmezheti és ez nem túl jó. Szerintem.
2012. jún. 9. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
62%
A hosszú haj abban a korban, amelyben Pál élt, nem volt elfogadott társadalmilag. Ha ilyen jellegű társadalmi sajátosságokból származó utalást találsz a Bibliában, azt át lehet értelmezni a saját korunkra, mint pl. azt is, hogy a nők csak fedett fővel lépjenek be a templomba, és ne prédikáljanak. Azóta a társadalmi törvények megváltoztak, ezért értelemszerűen ezt nem kell szó szerint venni.
2012. jún. 10. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Ehhez a fejbefedéshez annyit még, a zsidó szokásoktól eltérően Pál szerint a férfiaknak meg nem szabad befedni a fejét, mégis láttam késő ősszel a hidegben sapkában hangosan imádkozó férfit. Meg ha valaki keresztény de részt vesz egy zsidók szertartáson mégis illik, fedett fővel maradnia. Meg szerintem a korai Jézus hívő zsidók a zsinagógában továbbra is befedték a fejüket.
2012. jún. 10. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés, és nem tudom a pontos választ. :(

De megnéztem néhány fordítást, és megmutatom azokat, amik talán közelebb visznek a megoldáshoz:


"Doesn’t the nature of things itself teach you that a man who wears his hair long degrades himself?"  (Complete Jewish Bible)


"Does not the native sense of propriety (experience, common sense, reason) itself teach you that for a man to wear long hair is a dishonor [humiliating and degrading] to him, " (Amplified Bible)


"Isn’t it unnatural and disgraceful for men to have long hair?"  (Contemporary English Version)


"Have we not already learned that it is a shame for a man to have long hair?"  (New Life Version)


"Neither the nature itself teacheth us [that], for if a man nourish long hair, it is shame to him; [Neither the kind itself teacheth us that, for if a man nourish long hair, it is evil fame to him;]" (Wycliffe Bible)


További lehetőségek ezen a linken:

[link]


Ezeken felül még valamilyen korabeli / környékbeli negatív szokást tudok elképzelni, ami indokolta ezt a kijelentést. Ez nem lenne egyedi, mivel a korintusi bálványimádó népeknek elég borzasztó szokásaik voltak, és ebből a háttérből tértek meg az emberek a keresztény gyülekezetekben.

Teljeskörű és mindenkor érvényes szerintem nem lehet, mivel ott volt például a nazír fogadalom, melynek része volt az, hogy a nazírság idején a férfi nem vágatta le a haját sem. Márpedig ez egy pozitív dolog volt szerintem; így nem tudom, hogyan lehetne egy kifejezetten negatívat hozzákötni...


Ha pedig már a fejbefedés szóba jött, nekem szinte bármelyik fordítás alapján az jön le, hogy csak akkor kell(ett) egy nőnek befednie a fejét, ha kopasz / nagyon rövid hajú volt; a hosszú hajat egyértelműen fátyolként határozta meg Pál, amely így mintegy fejfedőként is funkcionált. Talán az alábbi változatban a legérthetőbb:

[link]


Üdv. :)

2012. jún. 10. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Barátaim! Félreértettetek!


A kérdésem ez: azt mondja Pál, hogy a természet is erre tanít minket. Hol lehet megfigyelni a természetben, hogy a hosszú haj, az csúfság a férfinak? A kérdésem alatt is ez szerepel: "Az a kérdésem, hogy hol tanít a természet minket erre?"

2012. jún. 10. 08:12
 10/16 anonim ***** válasza:

Visszatérve a kérdésedre szerintem itt Pál arra utalt, hogy a hosszú haj nőies lehet, ami nem illik egy férfinak. A természet természetesen nem tanít erre minket, ez szerintem az apostol és közeli kortársainak véleménye volt. Sőt a szikh vallásban azért nem vágják a hajat mert a természet azt adta, hogy állandóan nő a haj és az a természetes. És tényleg a haj állandóan nő, tehát elvileg ez lenne a természetes.

Persze, hogy mi nőies és mi férfias koronként változik, ma már egy hosszú hajú férfi is férfias, nem ütközünk meg rajta. (Ahogy azon sem, hogy parfümöt fúj magára.) Ami Pált illeti, szerintem ő amennyire zsidó, annyira görög is volt, és lehet a görögöknél volt gáz a hosszú hajú férfi, és ez átörökítődött a kereszténységbe de az is lehet pont zsidóságban volt gáz, nem tudom.


Berta:

Én azt hittem a nazír fogadalomnál leborotválták a fejüket, valahogy így rémlik nekem.


Ami a fejbefedését illeti, szerintem itt a görög és zsidó szokás vegyítéséről van szó: a görögöknél illetlenség volt a pogány templomban fedett fővel járni, a zsidóknál meg be kellett fedni a fejet, és az is lehet ezen vitatkozott a korintusiak nagy része, hogy most hogyan kell a megtérésük után, s Pál tanácsolt valamit, hogy abbahagyják a vitát.

2012. jún. 10. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!