Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » 20 éves vagyok, és még nem...

20 éves vagyok, és még nem vagyok megkeresztelve (nem azért, mert én nem szerettem volna). Templomba jártam, Istenben hiszek, vallásos vagyok. Ha megkeresztelkedem, akkor kell ministrálnom és elsőáldoznom is?

Figyelt kérdés
2009. júl. 10. 09:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Egyiket sem kell.

Az ministrál aki akar, vagyis ezt szivesen csinálja.


Mivel a keresztség minden - addig elkövetett - bűnt eltöröl,a kegyelem állapotában leszel, és azonnal áldozhatsz is.

Ha megkeresztelkedésedkor nem járulsz szentáldozáshoz, akkor először a bűnbocsánat szentségéhez(gyónás) kell járulnod.

2009. júl. 10. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És amikor valaki gyónni megy, mit kell ott mondani? Mi a szabály?
2009. júl. 10. 09:44
 3/8 anonim ***** válasza:

Itt találsz segítséget a gyónáshoz.


[link]


De, szerintem megkeresztelkedésed után járulj szentáldozáshoz nyugodtan. Ez egyben elsőáldozásnak is fog minösülni.

2009. júl. 10. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A katolikus imakönyvekben van úgynevezett lelkitükör. Ez kérdéseket tesz föl azokról a dolgokról, amik az Egyház tanítása szerint bűnök. Először szerintem ezt olvasd el.

Aztán bemész a templomban a gyóntytófülkébe, köszönsz "Dícsértessék a Jézus Krisztus!"

A pap egy rövid fohászt mond.

Elmondod, hogy eddig még nem gyóntál, mert most kereszteltek, és ezeket a bűneidet szeretnéd megvallani: Gyónom a Mindenható Istennek és neked, lelkiatyám, hogy ezeket a bűnöket követtem el ...

Amikor befejezted: Más bűnömre nem emlékszem.

A pap megadja az elégtételt(mit kell tenned jóvátételként).

Majd a következőket mondod: Teljes szívemből bánom minden bűnömet, mert azokkal az Úritent megbántottam. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a bűnt kerülöm és a jóra törekszem.

Majd megkapod a feloldozást.

Amen

A pap imádkozik: Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk!

Válaszolsz: Mert örökké szeret minket.

Pap: Isten megbocsátotta bűneidet. Menj békével.

Köszönsz: Dicsértessék a Jézus Krisztus!

és kimész a gyóntatófülkéből

Nem kell aggódni, a pap általában azokat az imákat is szokta mondani hangosan, amiket a gyónónak kell mondania.


Ha komolyan gondoltad, hogy a Katolikus Egyházban kéred a keresztséget, akkor szerintem nem is kérdés, hogy amikor itt az ideje, elsőáldozó leszel, és bérmálkozol.

(Bár ha jól tudom, felnőttkeresztelés esetén a keresztséggel együtt részesülsz a bérmálás szentségében is.)

2009. júl. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, ez hatalmas segítség volt...

De mégis, a bűnöknél mi az, amiket el kell mondani?

Megöltem egy szúnyogot, meg ilyenek? :) Nem viccből, csak kérdezem, hogy igazából mi az, amit mondjak... Vagy összevesztem valakivel?

2009. júl. 10. 10:25
 6/8 anonim ***** válasza:
80%

Isten tízparancsolata


I. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!

II. Isten nevét hiába ne vedd!

III. Az Úr napját szenteld meg!

IV. Atyádat és anyádat tiszteld!

V. Ne ölj!

VI. Ne paráználkodj!

VII. Ne lopj!

VIII. Ne hazudj, és mások becsületében kárt ne tégy!

IX. Felebarátod házastársát ne kívánd!

X. Mások tulajdonát ne kívánd!



Az Anyaszentegyház ötparancsolata


1. A vasárnapot és a kötelező ünnepeket szentmisével és pihenéssel szenteld meg!

2. A pénteki bűnbánati napokat és a parancsolt böjtöket tartsd meg!

3. Évente gyónj, és legalább a húsvéti időben áldozz!

4. Házasságodat az Egyház törvényei szerint kösd meg, és gyermekeidet katolikus módon neveld!

5. Az Egyházat anyagi hozzájárulásoddal is támogasd!


Lelkitükör:


Mikor voltam utoljára gyónni? - Elmulasztottam-e a húsvéti szentgyónást - vagy szentáldozást? - Hanyagul készültem-e a gyónásra? Nevezetesen: elmulasztottam-e fölindítani magamban a bánatot és erősfogadást? - Kihagytam-e akkor szándékosan súlyos bűnt? (Ha igen, a gyónás érvénytelen volt, sőt szentségtörés és meg kell ismételni.) - Elfelejtettem-e akkor meggyónni valamilyen súlyos bűnt? (Ha igen, most kell azt meggyónni.) - Hanyagul végeztem-e a kapott elégtételt?


1. Kötelességeim Isten iránt (I-III. parancsolat):

Kételkedtem-e szándékkal hitigazságban? - Szívesen hallgattam-e hitellenes beszédet? - Olvastam-e hitellenes könyvet, lapot, vagy más írást? - Van-e ilyen birtokomban? - Beszéltem-e hitem ellen? - Szégyelltem-e hitemet megvallani vagy megtámadott hitemnek védelmére kelni?

Zúgolódtam-e Isten ellen? - Kishitű, vagy vakmerően bízó voltam-e Istennel szemben?

Elmulasztottam-e imádkozni reggel, este, evés előtt, evés után? - Figyelmetlen, tiszteletlen voltam-e az imádságban?

Isten, a szentek és a szent dolgok nevét kimondtam-e a kellő tisztelet nélkül, vagy szükség nélkül? - Káromoltam-e Istent vagy a szenteket? - Átkozódtam-e? - Szentségtörést követtem-e el (szentségek méltatlan vétele, szent személyek, helyek, dolgok súlyos meggyalázása által)?

Esküdöztem-e könnyelműen, hamisan, bűnös dolgokra? - Megszegtem-e eskümet? - Vasárnap vagy kötelező ünnepeken elmulasztottam-e szentmisén résztvenni? - Figyelmetlen, tiszteletlen voltam-e ott? - Vasár és ünnepnap kellő ok nélkül végeztem-e hosszabb időn át nehéz testi munkát?

A szigorú böjtöt (hamvazószerdán és nagypénteken) megtartottam-e? - Nagyböjt péntekein húsételektől tartózkodtam-e? - Az év többi péntekén végeztem-e valamilyen bűnbánati cselekedetet (pl.: húst nem eszem, vagy lemondok valamilyen édességről, alkoholról, dohányról, szórakozásról stb. vagy pedig imádkozom, kersztutat végzek)? - Hittem-e babonában?


2. Kötelességem magam és embertársaim iránt (IV-X. parancsolat)

Kellő tisztelet nélkül voltam-e szüleim, elöljáróim, tanáraim iránt? - Megtagadtam-e tőlük segítségemet? - Szeretetlen voltam-e családom tagjai iránt?

Elhanyagoltam-e kötelességeimet? - Alkalmazottakkal szemben gőgös, követelőző, durva voltam-e?

Mértéktelen voltam-e evésben, ivásban? - Hiú voltam-e ruházkodásomban és viselkedésemben?

Tettem-e valamit egyenesen azért, hogy vele életemet megrövidítsem vagy kioltsam?

Okoztam-e másnak testi vagy lelki fájdalmat (bántalmaztam-e, bosszantottam-e mást)? - Tettem-e kárt más életében? - Vigyáztam-e a közlekedésnél mások és magam életére?

Elmulasztottam-e máson segíteni (anyagiakkal, jótettekkel), amikor megtehettem volna? - Tettem-e kárt más vagyonában (ha igen, kb. mekkorát)? - Pazaroltam-e? - Eltulajdonítottam-e másét? - Becsaptam-e mást? - Az így okozott kárt jóvá tettem-e? - Tartozásomat megfizettem-e?

Elmulasztottam-e figyelmeztetni a bűnösöket (ha volt remény rá, hogy lesz foganatja)? - Veszedelmes bűnösöket följelentettem-e a törvényes elöljáróságnál? - A csüggedőket és a szomorkodókat vigasztalás nélkül hagytam-e (mikor segíthettem volna rajtuk)? - Gyűlöltem-e mást? - Ellenem vétőknek megbocsátottam-e? - Élőkért és holtakért imádkoztam-e?

Helytelen cselekedettel oka voltam-e más bűnének? - Tanítottam-e, ingereltem-e, fölszólítottam-e mást bűnre? (Ha igen, mire?) - Segítettem-e mást bűnben? (Miben?)

Gyanúsítottam-e mást kellő ok nélkül? - Kibeszéltem-e másnak rejtett bűnét? - Besúgtam-e valakinek, ami rosszat róla mondott? - Ráfogtam-e másra valami hibát? - Szívesen hallgattam-e gyanúsításokat, rágalmazásokat, megszólásokat? - Megvetettem-e, tiszteletlen szóval vagy tettel illettem-e mást?

Hazudtam-e? - Képmutató voltam-e? - Titkot kibeszéltem-e? - Elmulasztottam-e ígéreteimet pontosan megtartani?

Szemérmetlen gondolatokat vagy gerjedelmeket szándékosan kerestem-e? Beleegyeztem-e ilyenekbe? - Folytattam-e szándékosan szemérmetlen beszédet? - Hallgattam-e, olvastam-e, írtam-e szemérmetlenséget? - Van-e nálam ilyen olvasmány? - Néztem-e szemérmetlen újságot, filmet, színi- vagy más előadást? - Vétkeztem-e szemérmetlen érintéssel magamon, vagy máson? - Vétkeztem-e még valamivel a tisztaság ellen?


A hét főbün (Ezek önmagukban nem mindig halálos bűnök, de gyökerei sok súlyos bűnnek.)

1. Kevélység;

2. Fösvénység;

3. Bujaság;

4. Irigység;

5. Torkosság;

6. Harag;

7. Jóra való restség.



A Szentlélek elleni bűnök (Ezek alapjában rendítik meg az Istennel való kapcsolatunkat!)

1. Aki vakmerően bizakodik Isten irgalmasságában;

2. Aki kételkedik Isten kegyelmében;

3. Aki a megismert igazság ellen kűzd;

4. Aki irigyli mástól Isten kegyelmét;

5. Aki az üdvös figyelmeztetések ellenére a bűnökben megátalkodik;

6. Aki mindhalálig nem bánja meg bűneit.



ÉGBEKIÁLTÓ BŰNÖK (Ezek szörnyűsége a Szentírás kifejezése szerint Istentől kér büntetést!)

1. Szándékos gyilkosság;

2. A szegények, árvák, özvegyek nyomorúságának nagyobbítása;

3. A munkások bérének igazságtalan visszatartása.



Idegen bűnök (Melyekkel mások bűnét elősegítjük vagy okozzuk, s ezáltal bűntársak, bűnrészesek leszünk.)

1. Másnak bűnre tanácsot adni;

2. Másnak bűnös dolgot parancsolni;

3. Vétekben mással egyetérteni;

4. Mást bűnre ingerelni;

5. Másnak bűnös cselekedetét dícsérni;

6. Másnak bűnét elhallgatni;

7. Másnak bűnét elnézni;

8. Mást bűnre segíteni;

9. Másnak bűnét takargatni.



Hasznos a lelkiismeret megvizsgálása a hivatásbeli mulasztás szempontjából is. Ki vagyok, mi vagyok, hogyan teljesítettem hivatásbeli kötelességeimet? Nem éltem e vissza hivatalbeli, hivatásbeli hatalmammal? Elmulasztottam-e, elhanyagoltam-e hivatásbeli tennivalóimat?


Fontos tudni, hogy bűnt elkövetni gondolattal, szóval, cselekedettel vagy mulasztással lehet!

2009. júl. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerezz be egy imakönyvet - pl Hozsanna - abban van lelkitükör. Ott megtalálod a szempontokat.

Vannak ún.

-bocsánatos bűnök

és

-súlyos bűnök

A lelkitükör irányadó, de bűn az amivel lelkiismereted vádol


Kis segítség (szempontok)


[link]

2009. júl. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

20 éves vagyok, és még nem vagyok megkeresztelve (nem azért, mert én nem szerettem volna). Templomba jártam, Istenben hiszek, vallásos vagyok. Ha megkeresztelkedem, akkor kell ministrálnom és elsőáldoznom is?


Kedves Kérdező!


Arra gondolok, hogy előbb tanulnod kell.

Tudnod kell, hogy amit teszel, azt miért csinálod.

Azt, hogy pontosan mit kell tudnod, azt a lelkipásztorod megtanítja neked. Ha beszél neked valamiről, akkor mindig kérdezd meg, ha valamit nem értesz! Számodra ez ahhoz hasonló lesz, mintha kisgyerekként most tanulnál járni, de felnőttként. Rengeteg beszélgetésre lesz szükséged, te fogod ennek szükségét érezni. Nem tudom igazán megfogalmazni. Képzeld valahogy úgy, hogy kereszténynek lenni hívatás. Bocs', hogy ilyen bonyolult voltam, de nem könnyű ezt megfogalmazni.

2009. júl. 17. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!