Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményed vallási...

Ozmium42 kérdése:

Mi a véleményed vallási szempontból Az ember tragédiája első színéből?

Figyelt kérdés
Arra a párbeszédre gondolok, ami az Úr és Lucifer között játszódik le. Mennyire biblikus, mennyire van összhangban a Bibliával, és mennyire mond ellent neki?
2012. aug. 18. 01:00
 1/4 anonim ***** válasza:
49%

Nem láttam sajnos, így nem tudok véleményt alkotni.


viszont abban igen hogy már most nem egyezik a bibliával a kérdés, mert Sátánnak sosem volt lucifer a neve.


A Lucifer név egyszer fordul elő a Szentírásban, és csak némelyik bibliafordításban. Például a Károli-fordítás 1899-es kiadása így adja vissza az Ézsaiás 14:12-t: „Mimódon estél alá az égről, te Luczifer, hajnalnak fija?”

Az a héber szó, amelyet „Lucifernek” fordítottak, azt jelenti: ’fényesség’


A „fényesség” vagy a „Lucifer” kifejezés abban az üzenetben olvasható, amelyet Ézsaiás prófétai parancsa szerint az izraelitáknak hirdetniük kellett ’Babilon királya elleni példabeszédként’. Ezért ez annak a kijelentésnek a része, amely elsősorban a babiloni uralkodóházhoz szól. Az, hogy a „fényesség” kifejezés egy emberre, nem pedig sátánra utal aki szellemi lény, egy angyal.


jól látható ebből a kijelentésből is: „a seolba szállsz alá.” A seol az emberiség közös sírját jelenti, vagyis nem egy olyan helyre utal, ahol Sátán, az Ördög tartózkodik. Továbbá azok, akik látják, hogy Lucifer ilyen állapotba kerül, ezt kérdezik: „Ez volna az az ember, aki megrengette a földet?” Világos, hogy a „Lucifer” szó egy emberre, nem pedig egy angyalra.

2012. aug. 18. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
96%

Az ember tragédiája jócskán megelőzte a korát minden tekintetben. Legalább hétszer olvastam már és még legalább ennyiszer tervezem, mindig tartogat valami újat. Az én véleményem szerint a vallási téma keretet ad a műnek, igazából társadalomelmélet átvezetve a történelmen.

A Bibliával való kapcsolata igen komplikált. Már az első színben előkerül Lucifer származása, vitába keveredik Istennel. Lucifer ezt mondja: "De mindöröktől fogva élek én."

Ez szembemegy a klasszikus keresztény felfogással, miszerint Lucifer Isten teremtménye, akárcsak a többi angyal. Megmarad a dualista világkép, csupán közelebb emelkednek egymáshoz az oldalak.

"Az Úr:

Hah, szemtelen! nem szült-e az anyag,

Hol volt köröd, hol volt erőd előbb?

Lucifer:

Ez tőled én is szintúgy kérdhetem.

Az Úr:

Én végtelen időtől tervezem,

S már bennem élt, mi mostan létesűlt."


Előjön itt is az örökkévalóság, talán kicsit gúnyosan is, Lucifer remekül személyesíti meg az intelligens, ravasz szembeszegülőt.

"Lucifer:

S nem érzéd-é eszméid közt az űrt,

Mely minden létnek gátjaul vala,

S teremtni kényszerűltél általa?

Lucifer volt e gátnak a neve,

Ki a tagadás ősi szelleme"


Nem akarok túl sokat idézgetni, igazából minden sor jelentős, megpróbálkozok rövidebb összefoglaló adásával:

Tovább folytatódik a vita, Isten igazából nem is vitatkozik, inkább az erejét fitogtatja, ennek ellenére enged Lucifernek (ez ismét a korábbi dualista képet erősíti) és ad neki két fát, ezzel ő meg is elégszik:

"Lucifer:.

Fukar kezekkel mérsz, de hisz nagy úr vagy,

S egy talpalatnyi föld elég nekem,

Hol a tagadás lábát megveti,

Világodat meg fogja dönteni."


Az utolsó sor érdekes, mert valamilyen szinten szembemegy Lucifer korábbi állításával ("Győztél felettem, mert az végzetem, Hogy harcaimban bukjam szüntelen,")

Ez bizonyos mértékben hasonlít a bibliai történésekre, hiszen a jelenések szerint is Lucifer vissza fog térni ("De új erővel felkeljek megint."), annak ellenére, hogy korábban Mihály arkangyal legyőzte, később viszont megint veszíteni fog. A különbség itt az, hogy a műben ezt a körforgást örök folyamatként írják le, nincs vége, se eleje. Ez ismét a fegyverek egyenlőségére utal, azaz a Bibliával szemben, Isten nem fog végleg győzedelmeskedni.


Egyelőre ennyi, ha érdekel még valami, akkor kérdezz és ha tudok válaszolok.

2012. aug. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen az utánam szólónak e gondolatokat valamelyest így betekintést tehettem e műbe.


S mivel csak részleges ezért a válaszomat is részlegesen írom.

Nos Istent nem lehet legyőzni, mert korlátlan hatalommal rendelkezik. S nem lesz örök forgás a jó és rossz harcának.


A próféciák amelyeket a teremtő kimondott, minden esetben beteljesedtek egy sem maradt ki belőlük, és ez most is így lesz.

Hamarosan A királysága, vagy országa átveszi az uralmat, az emberi vezetőktől bár nem akarják neki önként átadni.


De a győzelem egyértelmű.

2012. aug. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocsánatot kérek ez lemaradt

(Dániel 2:44) 44 És azoknak a királyoknak a napjaiban az egek Istene felállít egy királyságot, amely soha nem fog elpusztulni. Ez a királyság nem száll át más népre. Szétzúzza és megsemmisíti mindazokat a királyságokat, maga pedig megáll időtlen időkig,


ezen királyság királya Jézus aki megkapja a megérdemelt jutalmát ezzel, hogy ilyen nevet kapott mindenki felett:

Királyoknak királya, uraknak ura.

2012. aug. 18. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!