Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ézsaiás vagy Izaiás? Melyik...

Ézsaiás vagy Izaiás? Melyik az evangélikus, és melyik a katolikus változat?

Figyelt kérdés
2012. aug. 19. 20:28
 1/8 rémuralom ***** válasza:
26%
Komolyan, nem tökmindegy? Muszáj még a harmincéves háború után ötszáz évvel is fenntartani a megosztó protestáns-katolikus törésvonalat? Tudod, mi jutott eszembe a kérdés láttán? Az ember tragédiájának konstantinápolyi színéből a homousion-homoiusion vita. Sőt, ennek talán még annyi értelme sincs.
2012. aug. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, ez aztán igazán hasznos volt...! Nyilván megérted a kis piros kezet.
2012. aug. 19. 21:18
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem írtál butaságot, de én meg egyáltalán nem azért tettem fel ezt a kérdést, hogy vitát robbantsak ki vele a két vallás között, úgyhogy nem vagyok kíváncsi az ilyen offenzív válaszokra! Sem az evangélikusokkal, sem pedig a katolikusokkal nincs bajom, ez a kérdés csupán tudományos (objektív) szintű volt. Remélem, hogy másoktól hasznavehetőbb választ fogok kapni.
2012. aug. 19. 21:20
 4/8 rémuralom ***** válasza:
7%

Ja, hogy tudományos alapon kérdezted. Az úgy más.

Vagyis nem, egyáltalán nem más. Csak akkor nem vallási, hanem nyelvi témájú a kérdés. De ugyanúgy jelentéktelen.

2012. aug. 19. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
93%

Üdv!


A Wikipédia szerint: "Ézsaiás vagy Isaiás vagy Izajás vagy Jesajá(héber יְשַׁעְיָהוּ sztenderd: Yəšaʿyáhu, tiberiasi Yəšaʿăyāhû; görög: Ἠσαΐας, Észaiasz ; arab اشعیاء, Asíja)"


Katolikus változatban "Izajás próféta". Az evangélikus nem tudom pontosan, jó lenne tudni, hogy ők milyen fordítást használnak. Én adventista vagyok, és inkább a Károli fordítást használom, így számomra "Ésaiás próféta" ^^

2012. aug. 19. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
én csak refi és katkó oldalról tudok biztosat nyilatkozni: ref - Ézsaiás, néha Ésaiásnak írva, de zs-vel ejtve; kat. részen pedig bizonyos fordításban Izaiás, máshol Izajás.
2012. aug. 19. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Egyik sem pontos, az eredeti héber név: והיעשי Jesájáhú.


Az Ézsaiás a középkori magyar névalak, Károli Gáspár első teljes magyar Bibliafordítása alapján. A protestáns Bibliafordítások - így az evangélikus is - a mai napig megőrizték ezt a középkori alakot.


A katolikus alakváltozat a Biblia latin fordítása, a Vulgata szerinti "Isaias" alakból az Izajás. Ez tehát nem az eredeti héber, hanem a fordított latin alakból származik.


Üdv. Péter

2012. aug. 20. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2012. aug. 20. 14:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!