Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus vagyok, de reformátu...

Katolikus vagyok, de református istentisztelere és gyülekezetbe járok. Szerintetek sem normális?

Figyelt kérdés

Nem régóta járok egy református gyülekezetbe, és azóta templomba is. Sokkal jobban tetszik mint a katolikus szentmise, sokkal érthetőbb(számomra).Amikor ezt megtudta a hittantanárom, kisebb agyvérzést kapott, és nem értettem, hogy miért. Szerintetek is elitélendő/szégyellendő, esetleg nem normális dolog ez?

Előre is köszönöm!


2012. szept. 13. 18:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Én is katolikus vagyok, de semmi gondot nem látok ebben. Ott is tisztelheted Istent és imádkozhatsz hozzá.

A hittanárod természetesen nem mondhatja, hogy jól teszed.

2012. szept. 13. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
94%

Kedves Kérdező!


Ha Te a Református Egyházban jobban érzed magad, esetleg Református maradsz, akkor sincs sem a hittan tanárodnak, sem másnak beleszólni abba, hogy hol találod meg a hitedet. Ha szimpatikusabb a Református gyülekezet, akkor légy Református. Nem akarlak rábeszélni semmire, dönts szíved szerint. Nem utolsó sorban a Katolikusok kölcsönösen elfogadják a Reformátusokat.


Áldás, békesség!

Mihály

2012. szept. 13. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
27%
Miért lenne normális? Bocs, református vagy? Nem. Én is katolikus vagyok, voltam is már református istentiszteleten. Érdekelt, kíváncsi voltam. Elfogadom őket, nem utálom őket. De katolikus templomba járok, mivel katolikus vagyok. Mitől érzed magad katolikusnak, ha református templomba jársz? Mitől vagy katolikus? Én nem ítélem el, de mi ennek az értelme? Egyébként vagy át fogsz térni, vagy felhagysz ezzel, egyszerűen magadtól, mert ebben egyszerűen a logika nincsen meg.
2012. szept. 13. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
23%
Az ember vagy református és református templomba jár, vagy katolikus és katolikus templomba jár, a kettő együtt nem megy.
2012. szept. 13. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! :)
2012. szept. 13. 18:21
 6/14 A kérdező kommentje:
5: azért lettem katolikus, mert még kiskorú vagyok, a szüleim katoliusok, így ezt "választották" nekem, nem volt beleszólásom, és lehetőségem sem mást választani/megismerni.
2012. szept. 13. 18:24
 7/14 anonim ***** válasza:
63%
De akkor meg nem vagy katolikus. Csak annak kereszteltek. Nem ugyanaz. Én úgy értettem, hogy ha meggyőződéses katolikus vagy, akkor egyszerűen a józan ésszel ellenkezik, hogy más templomba járjál. Járj a reformátusba, de akkor nyilván úgyis áttérsz, megteheted.
2012. szept. 13. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Kérdezőnek:


Pontosan értem a problémádat, és igazad van, a megkérdezésed nélkül lettél katolikus. Neked ebben nem volt beleszólásod. A Biblia szerint a keresztség az elköteleződés kifejezése a hívő részéről. Ez egy nyilvános szövetségkötés Isten és ember között, a föld és az ég, az emberek és angyalok előtt.


Mivel szövetségkötést nem lehet létrehozni, csak a két fél tudatos beleegyezésével, ezért a Biblia nem támasztja alá a gyermekkeresztséget. A gyermekkeresztség emberi és egyben hibás szokás. Azzal a lelkiismereti kényszerrel terjedt el, hogy csak megkereszteltet temettek el a papok. A meg nem keresztelt csak megszenteletlen földbe temetkezhetett. A gyermekeket ezért még gyermek korukban megkeresztelték, hogy ha meghalnának ne legyen szégyenletes a temetésük. Ugyanakkor a gyermekek megkeresztelésétől egyfajta oltalmat, védelmet reméltek a szülők a gyermekek számára.


Ugyanakkor ez az egyház számára nagyon jól jött: A katolikus népesség önmagából termelte ki a természetes szaporodás által az újabb generációs katolikus közösséget. Így az egyházközösség létszáma stabil volt illetve növekedett. A tizedek befizetése is stabilan gazdagította az egyházat. Ugyanakkor mivel az emberek a gyermekkeresztség által automatikusan bekerültek az egyházba, így kevesebb lehetőség volt arra, hogy valaki egyáltalán elgondolkodjon azon, hogy "vajon ez a vallás jó-e vagy sem, ezt akarom-e választani vagy sem?" Joga volt a hívőnek eljárni istentiszteletre [és egyben kötelessége is!], keresztet vetni, gyónni és áldozni, de hosszú évszázadokon át gyakorlatilag megkérdőjelezhetetlen volt az Egyház több, Bibliával össze nem egyeztethető tanítása, a papság és az egyházi vezetőség a krisztusi jellemmel köszönő viszonyba sem álló életvitele. A Bibliát betiltották és az inkvizíció által felállított máglyák megtették a hatásukat.


Ezek után csodálkozol, hogy majdnem rosszul lett a hittantanárod? Őt azért küldték oda, hogy a Katolikus Egyházat úgy mutassa be, mint az egyetlen, Istentől hiteles egyház. Az ő meglátása szerint te egy vadhajtásból származó, csak mellék ágként értelmezhető vallási közösség felé orientálódsz. A Katolikus Egyház célja a protestáns egyházakkal kapcsolatban az, hogy akit csak lehet, rekatolizálásra (visszatérés a katolikus valláshoz) bírjanak, aki pedig mindenképpen ragaszkodik protestáns egyházához, azokkal pedig el kívánja fogadtatni a Katolikus Egyházat, mint a kereszténység vezető egyházát, amely nélkül nem nincs kereszténység.


Te pedig ennek a folyamatnak éppen az ellenkezőjét cselekeded. Megpróbáltam elmagyarázni neked, hogy miért reagált a hittantanárod úgy, ahogy.


Főkérdésedre válaszolva: Nyugodj meg, amit csinálsz nem szégyellni való, sőt, éppen ellenkezőleg! Ahhoz belső tartásra, kíváncsiságra, bátorságra van szükség, hogy valaki ne csupán sodródjon az árral, hanem önálló döntéseket hozzon. Helyes, ha megnézel más keresztény gyülekezeteket is, megismerkedsz azok tanításával, és nem elégszel meg azzal, hogy téged katolikusnak kereszteltek, és akkor neked katolikusként kell megélned keresztény voltodat.


Számíts azonban arra, hogy akik ragaszkodnak szabadságukhoz, azokat soha de soha az életben nem nézték és nem nézik jó szemmel! Ha beállsz a sorba, és nem ugrálsz, a tekintélynek nem mondasz ellent, akkor nem fogsz szemet szúrni. Ha viszont a szabadságodról nem vagy hajlandó lemondani, ha ragaszkodsz ahhoz, hogy a tanításokat megértve magad döntsd el, hogy mivel tudsz egyetérteni és mivel nem, ha kitartasz amellett, hogy neked kell megtalálnod, hogy hol érte meg jobban Isten üzenetét, nos ekkor szemet fogsz szúrni. Könnyen előfordulhat, hogy a hittantanárod reakciója még csak bevezető!


Néhányan, akik ellentmondtak a tekintélynek, mert másról győződtek meg, és senki nem tudta meglátásukat a Bibliából megcáfolni: Husz, Wiclif, Luther, Kálvin, Zwingli, Karlstadt, Melancton, és sokan mások. És persze a felsorolásból nem felejthetjük ki JÉZUS KRISZTUS-t sem! Ezek egyike sem szégyellte, hogy szabadságához ragaszkodva Isten akaratát kereste, és tartotta mindennél fontosabbnak! Te se szégyelld a szabadságoddal való élést!


Járj nyugodtan református istentiszteletre! A Jóisten áldjon meg!

2012. szept. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem, miért ekkora probléma ez. Nekem a nagyapám katolikus, de evangélikus templomba jár. Hogy miért? Mert a felesége, azaz az én nagymamám evangélikus. Miért mennének külön-külön templomba vasárnaponként? Miért baj az, ha együtt mennek, ahogy teszik ezt már lassan ötven éve?
2012. szept. 14. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Én református vagyok, de éppen 'evangelizálok'. Bocsi, ez jutott az eszembe :D 1,5 éve evangélikus gyülekezetbe járok, és 4 éve evangélikus templomba. Záros határidőn belül lekonfirmálok, és '100%' evangélikus leszek.


Egyáltalán nem elítélendő/szégyellendő dolog és normális is. Te dolgod, hogy melyik felekezettel szimpatizálsz!

2013. máj. 24. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!