Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha jönne egy újabb ateista...

Ha jönne egy újabb ateista rendszer Magyarországon, mint volt a Szovjet Unióban, az mennyiben korlátozná egy hívő ember életét?

Figyelt kérdés
Ha Magyarországon eltörölnék a vallásszabadságot, az mennyiben korlátozná egy hívő ember életét? Akkor meg kellene tagadnia az embernek a hitét? Nem nyilváníthatná ki hitbéli érzéseit?
2012. okt. 24. 10:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

Én pl. ateista vagyok, de nem korlátoznám más hitét, csak nekem ne kelljen templomba járni, engem hagyjanak békén. Egy dolgot tiltanék be, hogy a Jehovások/mormonok/bárki lakásba becsöngessen kéretlenül. Szóval ha igazán ateista rendszer lenne Magyarországon, akkor az nem jelentené azt, hogy minden templomot bezárnának. Csak annyi, hogy mindenki azt csinál amit akar, amíg más emberek hitét és a törvényeket nem sérti.


Amúgy egy elvakult iszlám vagy keresztény állam sem lenne jobb.


Én ug

2012. okt. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
18%
Olyan még egyszer biztos nem lesz, mint anno. Nyugodt lehetsz. Ma már más eszközök vannak. Bevetnek egy vírust stb.
2012. okt. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 hollófernyiges ***** válasza:
82%
Csak összehasonlításként: a Szovjetunióban az állam fenntartotta a templomokat és fizette a papokat, a pravoszlávtól kezdve a protestánsokig meg muzulmánokig. Ma egy iszlám országban ha valaki áttér a mohamedán hitről bármi másra akkor minimum bebörtönzik, de van ahol ki is végzik.
2012. okt. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
84%

Semmiben. A hívő emberek ugyanúgy hinnének mint most, csak titokban tartanának miséket, és nem vernék nagy dobra a hitüket. Viszont ennél jobbat nem lehet tenni egy hívő emberrel, hisz csak erősödne hite.

Egyébként alapjában véve ez is egy ateista rendszer, csak kell szabadságot ad a nem ateistáknak.

2012. okt. 24. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

11:04


Igazán tiszteletreméltó, hogy mennyire toleráns vagy! :) Dicséretes a hozzáállásod! Én is azt vallom, hogy a szabad akarat szent, nem lehet sem az ateizmust, sem bármilyen vallást bárkire is ráerőszakolni. Az egyénnek joga van dönteni, mit is szeretne.

2012. okt. 24. 11:12
 6/12 anonim ***** válasza:
2012. okt. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Szia !


Egyelőre ettől nem kell tartani,ha mégis ilyen lenne akkor a keresztényeknek illegálisan kellene a legális Istentiszteletet gyakorolniuk.

Nem kellene megtagadni a hitét de biztosan részben korlátozná a keresztényeket bizonyos dolgaikban. Úgy gondolom ez egy próbakő lenne a keresztény életekbe

ki a hű keresztény az Úrhoz ?



Máté 13,20-21:


20. A köves talajba esett mag olyan, mint az az ember, aki meghallgatja a tanítást, és azonnal örömmel fogadja.

21. De mivel nem gyökerezik meg benne, csak egy rövid ideig marad meg. Ezért amikor nehézség vagy üldöztetés éri az ige miatt, azonnal elveszti a *hitét.



*(magyar fordításokban megbotránkozik,eltántorodik,megbotlik,bűnbe esik,

görögben kiold szerepel)



2012. okt. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
67%

Először is a Szovjetunióban sem volt tilos templomba járni, meg a szocialista Magyarországon sem, csak bizonyos munkahelyeken a karrier útjába állhatott, ugyanis párttagság kellett a jobb pozíciókhoz, azt pedig nem nézték jó szemmel, ha a párttagok templomba jártak (bár falvakban a párttitkár is eljárt misére). Az igazi hívők nem rendszerváltáskor lettek hirtelen vallásosak, hiszen egy hívő mérnök előbb állt be sormunkásnak, mint hogy megtagadja hitét. Ehhez képest persze rendszerváltáskor hirtelen 10-szer annyi hívő lett. Na mindegy, ez egy más kérdés.


A másik, hogy az nem ateista rendszer volt, hanem kommunista/szocialista, az ateizmus ugyanis nem politikai rendszer.

2012. okt. 24. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 nagylzs ***** válasza:
100%

Az ateizmus: Isten létének tagadása. De mivel Isten nemléte nem bizonyítható, ezért az ateizmus is egyfajta hit (bár általában nem tekintik vallásnak). A vallásszabadság eltörlése és az ateizmus két különböző dolog. A vallás szabadságát nem lehet teljes mértékben eltörölni. De lehet nagymértékben korlátozni. Azoknak a hívő embereknek az életét korlátozná egy ilyen intézkedés, akik olyan világvalláshoz tartozónak vallják magukat, amik tartalmaznak formaságokat (ilyenek például: a keresztvetés, templomba járás, körülmetélés és más beavatási szertartások). A nem formai (tartalmi) vallásos életet nem nagyon lehet korlátozni. Talán egy kiadós agymosással lehet befolyásolni, de az ilyen mértékű, széles körben alkalmazott agymosás kivitelezhetetlen.


A korlátozás mértékét tekintve: a korlátozás mértéke egyenes arányban áll az adott ember vallásosságának/hitének mélységével, és ugyancsak egyenes arányban áll azzal, hogy az adott vallás mennyire követeli meg a formagásokat. Például egy Iszlám vallású, mélyen vallásos ember vallásos életét nagymértékben korlátozná, mert az Iszlám vallásban nagyon sok a formaság. Egy buddhista vallású emberét már kevésbé - még akkor sem ha mélyen vallásos - mivel a buddhizmusban kevesebb a formaság, és ami van benne annak is kevesebb jelentőséget tulajdonítanak.


Általában véve, a korlátozás átlagos mértékét megmondani félrevezető lenne. Statisztikailag ugyan lehetséges, de ez semmit nem mondana arról, hogy a népesség mely csoportjaira milyen hatással lenne.


A hit megtagadása: van a nyílt megtagadás, és a belső megtagadás. A nyílt tagadás szintén egy formaság (és általában az ilyen kierőszakolt nyílt megtagadásban a formaság a lényeg.) Ahhoz hogy valaki belüről, őszintén "megtagadja" a hitét ahhoz az kell, hogy elkezdjen valami másban hinni, amit erre alkalmasabbnak talál.


A hitbéli érzések kinyilvánítása: formailag korlátozva lenne (pl. nem keresztelkedsz meg), de tartalmilag már nem annyira (például: szeretettel tekintesz más emberekre).

2012. okt. 24. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Az ateizmus: Isten létének tagadása. De mivel Isten nemléte nem bizonyítható, ezért az ateizmus is egyfajta hit (bár általában nem tekintik vallásnak)."


Ez nem feltétlenül igaz, mivel létezik erős ateizmus és gyenge ateizmus, az erős ateizmus szerint biztosan nincsen Isten, a gyenge ateizmus szerint viszont mivel nem bizonyítható Isten léte vagy nemléte, ezért nem hisz egyikben sem.

2012. okt. 24. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!