Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van valami értelmes cáfolata...

Van valami értelmes cáfolata a determinizmusnak?

Figyelt kérdés

Aki nem tudná mi a determinizmus, röviden:

Egy filozófiai nézet, miszerint minden – természeti, társadalmi, pszichikus – jelenség korábbi történések által meghatározott. Képviselői tagadják a véletlen létezését.

A determinizmus szerint minden tény és esemény kauzálisan szükségszerű abban az értelemben, hogy nem lehetséges olyan tény vagy esemény, amelyet bizonyos feltételek ne tennének szükségszerűvé. Ha valakinek megadathatna, hogy ismerje a világ teljes állapotát egy adott pillanatban, akkor a természeti törvények segítségével képes lenne meghatározni a világ állapotát minden megelőző és későbbi időpontban is. Döntés csak egyféleképp lehetséges: úgy, ahogyan a genetika törvényei és a környezeti hatások meghatározzák. A döntés folyamata nem, de az akarat szabadsága illúzió.

[forrás: Wikipedia]


Akárhogy gondolkodok, nem tudok elfogadható cáfolatot erre a nézetre. Pedig ha a világunk valóban determinálva működik, értelmét veszti jó néhány vallás. Például maga a kereszténység, miszerint az életben hozott jó vagy rossz döntéseink alapján leszünk megítélve Isten által.


(Egy közérdekű felhívás: Kérem csak az válaszoljon aki érti is miről van szó.)



2012. nov. 5. 14:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, nincs egyértelmű cáfolata, de ez nem azt jelenti, hogy a világunk determinált. Igazából nem tudjuk, de nincs is jelentősége, mert a jövőt úgysem tudhatjuk meg. (Ha meg is tudnánk, az talán csak egy olyan tudás lenne, ami szükséges a valódi jövő eléréséhez.) Éppen ezért a saját döntéseinknek nagy jelentősége van. Ha csak sodródunk vagy ha küzdünk, más-más célra jutunk, függetlenül attól, hogy az a cél determinált-e vagy sem.
2012. nov. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon érdekes nézet, én is gondolkodtam már ezen. Én az embert, és azoknak döntéseit vettem számításba. Ha egy ember hoz egy döntést, akkor az csak a véletlen, vagy az eddigi tudása és tanult viselkedés mintája viszi erre a döntésre.

Először arra a következtetésre jutottam, hogy nem véletlen, biztos hogy az eddigi tudásunk hatással van a döntésünkre. Viszont akkor nem vagyunk különbek egy asztali PC-nél, és csak valamennyivel nagyobb processzorunk van? Ez nem lehet. Ha magamat nézem (hiszen ez az egyetlen amit igazán jól ismerek :) akkor nem érzem magam robotnak, valami van, ami több vagyok annál. Valami, ami csak én vagyok, amit egy univerzális láncreakció nem hozhat létre. Magára a személyi entitásra gondolok. És akkor itt tartunk már megint az Isten vagy nem isten kérdésnél. Szóval én sem tudom, senki sem tudhatja.

Viszont én Istent nem a kereszténység köntöse mögül látom, leginkább történelmi okok miatt.

Amikor még az emberek Isten nevében cselekednek, és isteni hatalmat akarnak az emberek fölött, kihasználva a tudatlanságukat. Ennek a történelmi korszaknak a maradványa a mai egyház. Na mindegy, nem is akartam elkanyarodni :)

Szóval én sem tudom, de szerintem senki sem.

2012. nov. 5. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

A második válaszolót olvasva eszembe jutott egy kérdés:

Vajon ha determináltak vagyunk, mint egy robot, akkor azt tudhatjuk, érezhetjük-e? Vagy a "programunk" úgy van megírva, hogy egyedinek érezzük magunkat?

:)

2012. nov. 5. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Ilyent ***** válasza:
100%
Én cáfolni nem tudom csak megerősíteni. Sok "okos" emberrel vitatkoztam ebben a témában akik a randomitást vallották. De egy dologra semelyik sem tudott értelmes választ adni. Mégpedig a déjá vu-re. Én hiszem azt hogy mi hiába csinálunk akármit ez már lezongorázott dolog. Előre megírt forgatókönyv alapján éljük az életünket.
2012. nov. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

A determinizmusból nem következik, hogy robotok vagy nagy teljesítményű PC-k lennénk. Nyilván nekünk vannak valódi gondolataink, öntudatunk ami a számítógépeknek nincs. A gondolkodásunk tőlünk függ, ez egy valódi folyamat, senki sem programozott be egyikünket sem. (Nem összetévesztendő ez az egész a predesztinációval ami lényegében a determináció teológiai átdolgozása de mégis túlnyomóan más, más következtetésekkel.)

Ha megkérlek, hogy mondj egy számot 1 és 100 között, akkor a válaszod kapcsán az lesz az érzésed, hogy te döntöttél róla. Egy percre sem gondolod azt, hogy robot üzemmódban született a válasz, pedig az előre kiszámítható volt a determináció értelmében. Ergo összefér a két dolog (a determinizmus és az öntudat).

Ezt a filozófiát amúgy nem szabad az életvitelbe beleszőni mert komoly önpusztító hatása lehet. Teszem azt valaki úgy gondolja, nem megy ma dolgozni inkább alszik egész nap, és még védekezni is tud azzal, hogy így lett determinálva a helyzet.

A deja-vu dologhoz nem nagyon tudok hozzászólni mert ez szintén nem következik törvényszerűen a determinizmusból, de ki tudja, lehet a jelenségnek köze van hozzá. Viszont a randomitást támogatók érveire kíváncsi lennék, ha tudnál idézni tőlük megköszönném. Neten nem sok mindent találtam róla, csak azt, hogy sok köze van a szcientológusokhoz.

2012. nov. 5. 16:09
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

A robotokat nem is azért írtam, mintha gépek lennénk, az csak hasonlat volt.

Amúgy természetesen van öntudatunk és vannak döntéseink, erre utaltam is az első kommentemben. :)

2012. nov. 5. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Ilyent ***** válasza:
100%

A deja-vu-nek annyi köze van a determinizmushoz hogy nincs véletlen.

Ritkán álmodok és annak a nagy része deja-vu. Az első pár alkalomnál nem is értettem mi ez. Hozzáteszem akinek nincs ilyen el se tudja képzelni. Nos hülyeség vagy nem én leírtam ezeket. Mert valahol olvastam hogy ez azért van mert a látott kép csúszik és az agyunk úgy fogja fel mint ha már láttuk volna. Fél 1 év után meg sorra láttam a leírtakat. És olyan helyeken amit soha nem láttam-láthattam pl Thai nyaralás közben tört rám. A legborzasztóbb dolog az hogy még a gondolat is azonos. Szóval ennyit arról hogy saját akaratunk vagy gondolkozásunk van. Ezt igazából csak az érti akinek szokott deja-vu-ja lenni hogy milyen tudni a tudhatatlant.

De nem foglalkoztat annyira a téma hogy ebbe öljem az életemet. Eddig csak előnyei voltak.

2012. nov. 5. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

2. vagyok

Ha a véletlent vizsgáljuk, akkor arra a következtetésre jutunk hogy a véletlen egy olyan dolog, aminek nincs semmilyen oka, vagy megelőzője. Jelenlegi tudásunk szerint az univerzumnak sincs megelőzője, viszont a tudósok és nagy gondolkodók folyamatosan kutatnak utána.


A Káoszelmélet szerint a determikus folyamatok összessége hozhat kiszámíthatatlan eredményeket. Érdekes ez az elmélet is, ha érdekel a véletlen (radomitás ahogyan te nevezted) akkor olvass utána.

2012. nov. 5. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Nekem is a predesztináció jutott eszembe elsőnek arról, amit írtál. De most már értem a probémád, ahogy végig olvastalak.

Alapból azért rossz a megközelítés, mert a gondolatainknak nincs köze a genetikához.

2012. nov. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

ma 18:23

miért ne lenne köze? a gondolatokat is az agyad szüli, ergo agyműködésről beszélünk ami egy kézzelfogható dolog. az agyban lejátszódó folyamatok (pl gondolkodáskor) ugyanúgy függenek a genetika törvényeitől és az akkor uralkodó környezeti hatásoktól.

2012. nov. 5. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!