Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Református vagyok és még nem...

Református vagyok és még nem komfirmáltam. Vehetek részt úrvacsorán?

Figyelt kérdés
Nem tudom, hogy kimenjek-e vagy ne. Valami olyat hallottam, hogy kimehetek és csak kenyeret vehetek a borból... nem ihatok. Ez igaz? Vagy ott kell maradnom a helyemen?

2013. jan. 5. 22:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Talán kérdezd meg a lelkészt.
2013. jan. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Úgy tudom nem, mivel ezt megelőzi egy felkészítés, és utána ünnepélyes keretek között történik meg. Tehát nem lehet csak úgy. A konfirmáció a református vallásban a nagykorúvá válásnak a lépcsője, amihez kell egy felkészültség és elköteleződés, meg persze a hit.
2013. jan. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Egyikőtők sem válaszolt...


Én is még a konfirmáció előtt vagyok és én sem tudom, hogy mit tegyek. Ezért én inkább kihagyom a mai istentiszteletet...

2013. jan. 6. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha még nem konfirmáltál, nem vehetsz úrvacsorát. A bor és a kenyér egyenlő "szinten" vannak, ha az egyikből vehetsz, a másikból is - de ehhez konfirmáció szükséges. A konfirmációra pedig felkészítőn kell hosszabban részt venni, többek között pont azért, hogy megtudd, mire is jó az úrvacsora. Konfirmáció nélkül csak bizonyos körülmények között úrvacsorázhat valaki, de erről előtte a lelkésszel egyeztetnie kell.


Szeretnél részt venni úrvacsorán? Ha igen, miért? Hány éves vagy? Szerintem legegyszerűbb felkészülni konfirmációra és konfirmálni, ha vágysz az úrvacsora sákramentumára. Ha megvagy már legalább 12 éves (feltételezem...), akkor elkezdheted a felkészítőt. Legfiatalabban 14 év körül szoktak manapság konfirmálni.

2013. jan. 6. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A legegyszerűbb és leghagyományosabb az, amit a #4-es válaszíró részletezett.


Viszont, ha erős lelki késztetést érzel arra, hogy úrvacsorázz, legjobb, ha beszélsz a Lelkészeddel, négyszemközt. Ha el tudod magyarázni neki, hogy miért szeretnél Úrvacsorázni, és meggyőző leszel, biztosan nem fogja visszautasítani, hogy akár konfirmálás nélkül is vegyél mind a kenyérből, mind a borból, Jézus parancsának engedelmeskedve.


Hagyományosan tényleg csak a konfirmáció után lehet Úrvacsorázni, de itt az emberi szabályok nem szabad, hogy felülírják a Szentírást. A konfirmáció hivatott biztosítani, hogy tudd, mit csinálsz, hogy ne „méltatlanul” végy Úrvacsorát, de a „konfirmáció” csak egy pótlék, a Szentírás nem ismeri a fogalmát. Formális konfirmáció nélkül is lehet valaki Úrvacsorára felkészített lélekben.



A Magyar Református Egyház 2009. május 22-én elfogadott alkotmánya nem beszél részletesen a sákramentumokról, de a tagsággal kapcsolatban megengedőbb. Református, a Magyar Református Egyház tagjai mindazok, akiket bármely(!) keresztény/keresztyén egyházban megkereszteltek ÉS magukat reformátusnak vallják.


[link]


Az egyháztagság

6.§ A Magyar Református Egyház tagjai mindazok, akik a keresztség sákramentumában részesültek, és – a történelmi jogfolytonosság alapján - magukat a magyar református egyházhoz tartozónak vallják, éljenek ők bárhol a világban, és legyenek magyar vagy más anyanyelvűek.


7.§ Teljes jogú egyháztag az, aki a református egyház rendje szerint konfirmációs fogadalmat tett, aki a református egyház hitvallásai és törvényei szerint él, az egyház anyagi terheinek hordozásában részt vállal, és aki valamelyik egyházközségnek nyilvántartott választójoggal rendelkező tagja.

2013. jan. 6. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
94%
Akár veszel Úrvacsorát, akár nem, pusztán emiatt inkább ne hagyd ki az Istentiszteletet. Ha emiatt kihagyod, akkor még tényleg éretlen vagy, és nem vagy kész az Úrvacsorára.
2013. jan. 6. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
a reformátusokat ha lehet, akkor kerüld el.
2013. jan. 15. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Utolsó: miért?
2013. jan. 16. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
10%

7-es válaszoló vagyok.


Azért, mer:

-el vannak szállva maguktól

-azt hiszik, hogy a református egyház üdvözít

-haszonlesők

-ha beszélsz egy lelkésszel valami problémádról (pl. lelki probléma), később felhasználják ellened

-ha nem jársz rendszeresen templomba, akkor már senki vagy a szemükben


stbstb.


tapasztalatból beszélek.

2013. jan. 16. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Sajnos ez a legtöbb hitközösségre jellemző. De valahova csak kell tartozni, pláne ha az ember gyermeket nevel, akinek erős háttérre, megtartó közösségre van szüksége...


Találni kell egy olyan kis magot,ahol jó emberek gyűltek össze, ilyet pedig lehet találni a reformátusoknál is.

(én is tapasztalatból beszélek)

2013. jan. 17. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!