Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az eredeti héber Bibliában...

Az eredeti héber Bibliában mit jelent a "sém" szó?

Figyelt kérdés

A kérdésem talán nem pontos, nem a Bibliai jelentésre lennék elsősorban kíváncsi, hanem a héberről magyarra átfordítottra. Tudna ebben valaki segíteni? Egy kérdésnél egy válaszban olvastam ezt:


a "Sém" nem "Nevet" jelent, hanem "Járművet"

Jármű-leírás ez is, amikor a „Sém” leszáll a hegyre.

érdekesség : a „Sém” visszatérésnek várása jelentkezett a vallásos képzeletben „Messiás-várásként”

gyakorlatilag ez a zsidó „kiválasztottság” és kultusz központi magva



2013. febr. 26. 11:56
 1/9 anonim ***** válasza:

Aha, és mikor az van benne, hogy aki segítségül hívja az Úr nevét, megtartatik,

Jóel 2:32 De mindaz, aki az Úrnak nevét hívja segítségül, megmenekül; mert a Sion hegyén és Jeruzsálemben lészen a szabadulás, amint megigérte az Úr, és a megszabadultak közt lesznek azok, akiket elhí az Úr!


Akkor tulajdonképpen arról lenne szó, hogy aki az Úr járművét hívja segítségül, az megtartatik?


Idézet egy válaszoló írásából:

"A zsidók Istent a mai napig úgy is hívják: “a Név” (ha Sém). A bibliai héberben ugyanis nincs szó a “személy”-re, ezért használja a “név” szót: pl. “Isten nevét segítségül hívni” = magát Istent segítségül hívni; “Isten nevét magasztalni” = magát Istent magasztalni azért, aki Ő. Ez a számunkra furcsa szóhasználat átment az Újszövetségbe is, pl. Apostolok Cselekedetei 1:15 “százhúsz név sokasága” = százhúsz főnyi sokaság, vagy Apostolok Cselekedetei 4:12 “nem is adatott az embereknek az ég alatt más név” = nem adatott senki más."

2013. febr. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de nem igazán értem mit is akarsz vele pontosan mondani. Sorry, ha én vagyok a hülye. Esetleg azt megmondanád, pontosan hol szerepel a Bibliában a sém szó, milyen szövegkörnyezetben? Vagy ezt Istenre használják általánosan? Nem igazán vagyok vele tisztában...
2013. febr. 26. 16:16
 3/9 anonim ***** válasza:

Arra válaszoltam, hogy nem nevet kelent, hanem járművet.


Ez nem egyszerű, hogy hol szeerpel, ugyanis 770 esetben szerepel.


Csak néhány példa:


3Móz 18:21 A te magzatodból ne adj, hogy oda áldozzák a Moloknak, és meg ne szentségtelenítsd a te Istenednek nevét. Én vagyok az Úr.


4Móz 1:17 Maga mellé vevé azért Mózes és Áron e férfiakat, akik név szerint [is] előszámláltattak vala.


5Móz 28:58 Hogyha meg nem tartod [és] nem teljesíted e törvény minden igéjét, amelyek meg vannak írva e könyvben, hogy féljed e dicsőséges és rettenetes nevet, az Úrét, a te Istenedét:


Zsolt 100:4 Menjetek be az ő kapuin hálaadással, tornácaiba dicséretekkel; adjatok hálákat neki, áldjátok az ő nevét!


Azért már ezekből is kitűnik, hogy köze nincs járműhöz, igaz?

2013. febr. 26. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ja igen így már értem. Köszi! :) Egyébként van ilyen héber szó? Tehát úgy hogy nem Bibliai szövegkörnyezetben? Vagy maga a szó héberül nevet jelent?
2013. febr. 26. 16:42
 5/9 anonim ***** válasza:

strong szám:H8034

שֵׁם (šém)


1) név

2) hírnév

3) (valaki) jó híre

4) emlékezet


Etimológia: alapszó

2013. febr. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. febr. 26. 16:47
 7/9 anonim ***** válasza:

Szívesen! És elnézést, ha félreértettem volna az elején a kérdésedet, ez már az én értetlenségem.


Szia

2013. febr. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Sém két világ gonoszságát is látta

Sém Noé egyik fiának a neve volt.

A Biblia azt írja, hogy amikor Sém fiatal volt, rendkívül nagy volt „az ember gonoszsága”.

Özönvizet hozott a földre, mely eltörölte azt a gonosz világot

Sém édesapja, Noé ’az igazságosság prédikálója’ volt, de az emberek nem hallgatták meg, amit mondott


A bárka egy úszó építmény volt, melyben ő és a családja biztonságban volt, és túlélte az Özönvizet. Csakis Noé, a felesége, a fiai – Sém, Hám és Jáfet – és a menyei figyeltek arra, hogy azt tegyék, amit Isten kér tőlük. A többiek pedig azt tették, amit ők akartak, ezért az Özönvíz elsöpörte ezeket az embereket (2Péter 2:5; 1Péter 3:20).

Sém összesen 600 évet élt: 98 éves volt, amikor eljött az Özönvíz, és még 502 évet élt utána.

i. e. 2468 Sém születése 1Móz 7:11; 11:10

2013. febr. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 mustafa33 ***** válasza:
mai szóval chip. ☺
2013. febr. 27. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!