Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallási közösségek/felekezet...

A vallási közösségek/felekezetek között miért van ilyen lényeges eltérés az iskolázottság tekintetében?

Figyelt kérdés

2012-es népszámlálás adataiból egy statisztika:


[link]


2013. április 9., kedd

Magyarok és a vallás


"A nagy egyházak követőinek megoszlása nagyjából tükrözi a teljes népesség végzettség szerinti megoszlását. A Jehovai tanúinak és a Hitgyülekezethez tartozóknak a végzettsége szignifikánsan alacsonyabb, az ateistáknak, buddhistáknak és leginkább az izraelitáknak pedig magasabb."


Felsőfokú végzettség:

izr: 43%

kat/ref: 13%

hitsgyüli: 11%

JT: 4%


8 általános sincs meg:

izr: 8%

kat/ref: 18%

JT: 20%

hitsgyüli: 28%



2013. ápr. 22. 00:28
 1/9 ChefBa ***** válasza:
69%

Az izraelitáknál mindig is fontos volt a tanulás, szerintem ezzel magyarázható a magas felsőfokú végzettség.

A Jehova Tanúinál szerintem a legfontosabb okok ,hogy a hitrendszerük kifejezetten fundamentalista és a szervezet se támogatja a továbbtanulást.

A Hitgyülekezeténél ok lehet, a karizmatikusság. (démon űzés, nyelveken szólás)

2013. ápr. 22. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
65%

Szia!


Nos szerintem ez éppen, hogy jó pont a kisegyházaknál, mert ebből látszik, hogy ők legalább elviszik az evangéliumot a szegényebb, elesettebb rétegekhez!


"Azon órában örvendeze Jézus lelkében, és monda: Hálákat adok néked, Atyám, mennynek és földnek Ura, hogy elrejtetted ezeket a bölcsek és értelmesek elől, és a kisdedeknek megjelentetted. Igen, Atyám, mert így volt kedves te előtted."

(Lk. 10,21)


"Mikor azért az a szolga haza ment, megmondá ezeket az ő urának. Akkor megharagudván a gazda, monda az ő szolgájának: Eredj hamar a város utczáira és szorosaira, és a szegényeket, csonkabonkákat, sántákat és vakokat hozd be ide."

(Lk. 14,21)


"Mert minekutána az Isten bölcseségében nem ismerte meg a világ a bölcseség által az Istent, tetszék az Istennek, hogy az igehirdetés bolondsága által tartsa meg a hívőket."

(I.kor. 1,21)


Üdv. Péter

2013. ápr. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 T.Reni ***** válasza:
35%

Szia.

Péter leírta a Biblia válaszait a kérdésedre. Ha megszerezzük Isten ismeretét, az gazdag áldással jár. Azt írja Zsoltárok 1 fejezete. "Boldog ember az, ki nem jár a gonoszok tanácsa szerint,

Bűnösök útjára nem áll,

És gúnyolódók székébe nem ül,

2 Hanem Jehova törvényében leli gyönyörűségét,

És törvényét olvassa halk hangon éjjel-nappal.

3 Olyan lesz, mint a folyóvizek mellé ültetett fa,

Amely megtermi gyümölcsét a maga idején.

Nem hervad el lombja,

És minden tettét siker koronázza.

4 Nem így a gonoszok.

Ők a polyvához hasonlók, melyet elsodor a szél.

5 Ezért nem állnak meg a gonoszok az ítéletkor,

Sem a bűnösök az igazságosak gyülekezetében.

6 Mert ismeri Jehova az igazságosak útját,

A gonoszok útja pedig elvész."

Szerinted az egyetemek és a főiskolák jobban tudnak képezni, nagyobb tudományt tudnak adni, mint a Teremtő Isten? Vajon mitől boldog az ember? Ha magasabb világi képzettsége van, vagy ha Isten barátjának vallhatja magát, és közben azon dolgozik, hogy ez a barátság egyre szorosabb legyen? Mi tud többet adni? Az iskolázottság, vagy az Istenről szerzett ismeret?

Ha állandóan engedem, hogy Isten képezzen és tanítson,és szót fogadok ennek a tanításnak akkor Ő azt ígéri, "az igazságosak öröklik a földet, és örökké rajta lakoznak." (Zsoltárok 37:29).

Szerinted melyik képzés ér többet?

Amikor örökké élhetünk a földön tökéletes tanításban lesz részünk.

2013. ápr. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A zsidóknak a tradiciói közt szerepel a tanulás/taníttatás. Inkább éheznek de a gyerekeiket akkor is kitaníttatján. Van ennek jó és rossz oldala is de ez nem ide tartozik.

A többi egyház esetében nem tudom miért van eltérés.

2013. ápr. 22. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
42%

Szerintem a világi oktatás mértéke nem tesz mélyebben, igazabban hívővé senkit, de a nagyobb világi műveltség az igaz hittől, az igazságtól gyakran eltérít!

Ezzel nem állítom, hogy az alul-műveltség a nyerő,, mint ahogy azt sem, hogy a felsőfokú képzés jobb kereszténnyé, vagy jobb emberré tesz, de nem biztos, hogy a magasabb világi képzés megéri keresztényi szempontból az árát.

2013. ápr. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
90%
Érdekes, ezt Jehova tanúi tekintetében már én is megfigyeltem, de soha nem néztem utána a statisztikáknak. Szerintem ott egyszerűen az az oka, hogy a tanaik és a Biblia ellentmondásaira valamint a logikátlan dolgokra egy műveltebb ember hamar rájön és így ezek az emberek természetes módon kiszelektálódnak közülük. Gondolom az is közrejátszik, hogy a magasabb iskolázottságú emberek hajlamosabbak gondolkodni és megkérdőjelezni egyes tanításokat vagy netalán a vezetők viselkedését ami egy ilyen diktatórikus vezetésű szektában, ahol a vezetők szentek és sérthetetlenek hamar kibukik és szakításhoz vezet.
2013. ápr. 22. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
88%

Jehova Tanúi próbálják lebeszélni a fiataljaikat a továbbtanulásról, attól tartanak, hogy ott „világi filozófiákkal” tömik meg a fejüket. Ma már nem tiltják meg kifejezetten a továbbtanulást, mint pár évtizeddel korábban, de erősen azt sugallják, hogy az egyetem helyett jobb, ha a prédikáló szolgálatnak szenteli az idejét a fiatal. Az egyetemre/főiskolára járó gyermekek közül sokkal kevesebben követik a Tanú szülők vallását. Még ha meg is keresztelkedtek már korábban Tanúként, egyetem alatt/után sokan elkülönülnek.


Vagyis tömören 2 oka van:

- Jehova Tanúi próbálják lebeszélni a fiataljaikat a továbbtanulásról

- a továbbtanuló fiatalok az átlagon felül hagyják ott a Tanúkat/a Szervezetet, így ezek a statisztikából kikerülnek

2013. ápr. 28. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szociológiai, vallásszociológiai tanulmány nem készült még a témában? Vagy egy PhD disszertáció?
2013. ápr. 28. 13:43
 9/9 anonim válasza:
Mi alapján készült ez a felmérés? Honnan van?
2013. dec. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!