Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves Jehova Tanui! Tudnatok...

Kedves Jehova Tanui! Tudnatok nekem ilyen cikket mutatni?

Figyelt kérdés
Az eveszavarokkal illetve a szorongassal kapcsolatban lenne szuksegem kiadvanyra vagy valamilyen cikkre, de idaig nem nagyon talaltam. Kedves Testverek, ti tajekozottabbak es figyelmesebbek is vagytok, mint jomagam, tudnatok nekem az ezzel a temaval foglalkozo cikket vagy bibliai gondolatot mutatni? Fontos lenne.
2013. jún. 14. 09:36
1 2
 1/17 Mulder614 ***** válasza:
2013. jún. 14. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
koszonom szepen! ha tudtok meg ilyeneket, johetnek nyugodtan.
2013. jún. 14. 10:15
 3/17 anonim ***** válasza:
32%

Táplálkozási zavarok, a g betü az ébredjetek rövidítése.

g 06/10 18-21; g99 1/22 3-6; g99 4/22 13-15; g99 5/22 18-20; g95 4/8 28; g92 2/22 12-15

2013. jún. 14. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy neked meg vannak e ezek a kiadványok?

Ha nem akkor belinkelem neked privátban, de nagyon hosszú lesz ez a sok cikk.


Katy Weaver

2013. jún. 14. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
nem gond, johet nyugodtan, szivesen veszem oket es koszonom a segitseget!:)
2013. jún. 14. 10:36
 6/17 anonim ***** válasza:

Étkezési szokások

A tévé „központi szerepet játszik sok mai szokásszerű viselkedésben” — írja a The New York Times című újság. Példa erre a televíziónézés közbeni étkezés gyakorlata — most már a világ összes országában szokás. Példának okáért Mexikóban sok család szappanoperák nézése közben fogyasztja a vacsoráját. Egy franciaországi, nemrég készült felmérés feltárta, hogy „az ételek 62 százalékát úgy fogyasztják, hogy közben megy a tévé”. Kínában a nézők különleges tévéeseményeket élveznek, miközben sült dinnyemagot rágcsálnak. Ez a fekete mag az izraeli nézők körében is népszerű, a napraforgómag és a pisztácia mellett. A Fülöp-szigeteken a tévénézés közben fogyasztott falatok közé tartozik a grillezett csirkeláb, a disznófül és a nyárson sült csirkebelek. Az egyik kedvenc falat a balut — „főtt, ki nem kelt kacsaembriók, kősóval megszórva, a héjból fogyasztva” — írja a Times.


Fiatalok kérdezik

Nekem is táplálkozási zavarom van?

„Néha, amikor leülök enni, rám jön az idegesség és elkezdek remegni. Félek, hogy hízni fogok. »Még két kilót le kell adnom« — mondom magamnak” (Melissa).

„Szeretnék vonzó lenni, és rettegek attól, hogy elhízok. De nem akarom, hogy valaki megtudja, hogy evés után hányok. Nagyon szégyellem” (Amber).

„Azt mondom magamnak, hogy »ma jó leszek«. Aztán valamikor a nap folyamán előbb vagy utóbb jön a falási roham. Utána bűntudatom van, és azt kívánom, hogy bárcsak meghalnék” (Jennifer).

SZERETNÉL szép lenni, és ez így van jól. Szeretnél valamiféle vigaszt, amikor nyugtalan vagy lehangolt vagy. Ezzel sincs semmi baj. De ha úgy érzed magad, mint ezek közül a lányok közül bármelyik, lehet, hogy nincs minden rendben. Ha így van, nem vagy egyedül. Az igazság az, hogy több millió fiatal szenved táplálkozási zavarban, akiknek a legtöbbje lány.

Nézzük meg közelebbről, mi az az anorexia, bulimia és falási roham. Mindegyiknek sajátos tünetei vannak, de mindhárom mögött rendellenes gondolkodásmód áll az evésről. Ha magadra ismersz az itt következő leírások valamelyikében, biztosítunk afelől, hogy van segítség, és rendbe jöhetsz!

Áttekintés

▪ ANOREXIA. Akármilyen vékony legyen is egy anorexiás lány, amikor tükörbe néz, egy elhízott embert lát. A fogyás érdekében szélsőséges megoldásokhoz folyamodik. „Megrögzötten számoltam a kalóriákat — mondja az egyikük. — Aprólékosan kidolgoztam, hogy mit fogok enni a héten, egy-egy étkezést kihagytam, és amikor úgy éreztem, hogy túl sok kalóriát fogyasztottam, kíméletlenül tornázni kezdtem. Volt, hogy hat hashajtót is bevettem egy nap.”

Előbb-utóbb megjelennek az anorexia jelei. A súlycsökkenés általános tünet, de előfordulhat hajhullás, száraz bőr, kimerültség és csontsűrűség-csökkenés is. A menstruációs ciklus szabálytalanná válhat, vagy több egymást követő hónapon át ki is maradhat a vérzés.

Ne tévesszen meg, ha a tünetek ártalmatlannak tűnnek. Az anorexia életveszélyes! Egy vizsgálat kiderítette, hogy az anorexiások mintegy 10 százaléka végül meghal, általában azért, mert valamelyik szerve felmondja a szolgálatot, vagy valami más probléma miatt, melyet a rossz táplálkozás okoz.

▪ BULIMIA. A bulimiás lány nem tartózkodik az ételtől, hanem ellenkezőleg, akár 15 000 kalóriát is elfogyaszt mindössze két óra alatt! Azután általában önhányatással, hashajtóval vagy vizelethajtóval megszabadul az ételtől.

A falás legtöbbször titokban történik. „Ha nem volt otthon senki, amikor hazaértem az iskolából, általában gyorsan elkezdtem enni — mondja egy lány. — Vigyáztam, hogy minden nyomot eltüntessek.” A falási roham után azonban jött a bűntudat. „Rettenetesen éreztem magam — meséli —, de tudtam, hogy könnyen meg nem történtté tehetek mindent. Felmentem a fürdőszobába, és hánytam. Utána nemcsak megkönnyebbültem, hanem még erősnek is éreztem magam.”

A látszólagos előnyök ellenére a bulimia veszélyes. A hashajtóval való visszaélés gyengíti a bélfalat és gyulladáshoz vagy fertőzéshez vezethet. A gyakori hányás kiszáradást, fogszuvasodást és nyelőcsősérülést okozhat, sőt szívproblémák is kialakulhatnak, és le is állhat a szív.

▪ FALÁSI ROHAMOK. A bulimiáshoz hasonlóan az is hatalmas mennyiségű ételt fogyaszt el egyszerre, akinek falási rohamai vannak. A különbség az, hogy ő nem szabadul meg az elfogyasztott ételtől, és emiatt lehet, hogy túlsúlyos. De néhányuk koplal a roham után, vagy szigorú testmozgást végez. Ha ezzel a módszerrel tartani tudja a súlyát, van úgy, hogy a családja és a barátai észre sem veszik, hogy bajban van.

Az anorexiásokhoz és a bulimiásokhoz hasonlóan a falási rohamokkal küszködőknek sem egészséges a gondolkodásmódjuk az evésről. Egy lány ezt mondja magáról és másokról, akiknek szintén falási rohamaik vannak: „Az étel a mi bizalmas, titkos barátunk — talán az egyetlen barátunk.” Egy másik lány pedig ezt mondja: „Amikor falási rohamod van és eszel, semmi más nem számít. Az étel mindennél fontosabbnak tűnik. Vigasztal. Utána pedig jön a bűntudat és a depresszió.”

A falási rohamok akkor is veszélyesek, ha nem próbál meg valaki utána megszabadulni az ételtől. Cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz, szívbetegséghez és számos más betegséghez vezethet, valamint súlyos érzelmi károkat okozhat.

Veled is megtörténhet?

Természetesen a legtöbb embernek, aki szeretne fogyni vagy jó formában lenni, nincs táplálkozási zavara. Mindazonáltal a fentiek fényében talán azon gondolkodsz, hogy vajon nem arrafelé tartasz-e. Kérdezd meg magadtól:

▪ Szégyellem az evéssel kapcsolatos szokásaimat vagy szertartásaimat?

▪ Titkolom az evési szokásaimat mások elől?

▪ Az életemben minden az étel körül forog?

▪ Naponta többször megmérem a súlyom?

▪ Még kockázatokat is hajlandó vagyok vállalni a fogyás érdekében?

▪ Próbálkoztam már önhányatással, hashajtóval vagy vizelethajtóval?

▪ Hatással vannak az evési szokásaim a társas életemre? Például inkább magamban vagyok, mint másokkal, hogy titokban ehessek, vagy kiadhassam magamból, amit megettem?

Ha a válaszaid azt mutatják, hogy problémád van, kérdezd meg magadtól:

▪ Valóban boldog vagyok így?

Mit tehetsz azért, hogy jobban legyél?

Máris cselekedj!

Az első lépés az, hogy beismerd magadnak, hogy problémád van. „Amikor elgondolkoztam, rájöttem, hogy ugyanolyan érzéseim és szokásaim vannak, mint az anorexiás lányoknak — mondja Danielle. — Ijesztő volt szembesülni azzal a ténnyel, hogy ugyanúgy viselkedek, mint ahogy ők szoktak.”

Utána imádkozz Jehovához, és mondd el neki, mi a baj. Kérd meg, hogy segítsen meglátnod, mi áll a táplálkozási zavarod mögött, hogy le tudd győzni. Te is imádkozhatnál úgy, mint Dávid: „Kutass át engem, ó, Isten, és ismerd meg szívemet! Vizsgálj meg, és ismerd meg nyugtalanító gondolataimat! Lásd meg, van-e bennem valamilyen fájdalmas út, és vezess engem az időtlen idők útján!” (Zsoltárok 139:23, 24).

Ugyanakkor lehet, hogy nem is igazán szeretnél felépülni a táplálkozási zavarodból. Talán már olyanná vált, mint egy függőség, és nem bírsz meglenni nélküle. Tárd ezt is Jehova elé imában. Danielle-nek is ezt kellett tennie. „Eleinte nem is nagyon akartam talpra állni — vallja be. — Ezért imádkoznom kellett, hogy akarjam.”

Harmadszor, beszélj a szüleiddel vagy egy másik felnőttel, aki segíteni tud. Egy törődő felnőtt nem fog megszégyeníteni, hanem megpróbálja majd Jehovát utánozni, akiről ezt írja a Biblia: „nem vetette meg, nem utálta meg az elnyomottnak nyomorúságát, nem rejtette el arcát előle, és meghallotta, amikor segítségért kiáltott hozzá” (Zsoltárok 22:24).

Elismerjük, hogy a felépülés nem lesz könnyű. Néhány esetben szakképzett segítségre van szükség. A lényeg az, hogy cselekedj. Az egyik bulimiás lány is erre az elhatározásra jutott. „Egy nap elkezdett tudatosulni bennem, hogy valójában az önhányatás ural engem — mondja —, de nem voltam biztos benne, hogy abba tudom hagyni. Végül megtettem a legnehezebb dolgot, amit valaha tennem kellett: segítséget kértem.”

Te is ugyanezt teheted!

[Lábjegyzetek]

Ebben a cikkben néhány nevet megváltoztattunk.

Mivel legtöbbször lányoknál alakul ki táplálkozási zavar, róluk fogunk beszélni a cikkben, de az alapelvek közül, amelyeket megbeszélünk, sok a fiúkra is vonatkozik.

Amikor bánt valami, megbizonyosodhatsz afelől, hogy Jehova személyesen törődik veled, ha ilyen írásszövegeken elmélkedsz: 2Mózes 3:7; Zsoltárok 9:9; 34:18; 51:17; 55:22; Ézsaiás 57:15; 2Korintusz 4:7; Filippi 4:6, 7; 1Péter 5:7; 1János 5:14.

A keresztényeknek biztosnak kell lenniük benne, hogy a kezelésmód, amit választanak, nem ütközik bibliai alapelvvel.

AMIN ELGONDOLKODHATSZ

▪ Gondolod, hogy táplálkozási zavarod van? Ha igen, kitől kérhetsz segítséget?

▪ Hogyan segítenél egy barátodnak, akinek táplálkozási zavara van?

[Bekeretezett rész a 19. oldalon]

„Úgy látom, hogy bajban vagy . . .”

Ha az egyik családtagod vagy barátod ezt mondja neked, küzdj az ellen, hogy védekezz. Tegyük fel, hogy egy barátod észreveszi, hogy a ruhád alján hátul felfeslett a varrás. Nem örülnél neki, ha szólna, mielőtt teljesen lebomlik a hajtás? A Biblia kijelenti: „van olyan barát, aki ragaszkodóbb a testvérnél” (Példabeszédek 18:24). Ha valaki beszél veled, mert aggódik, hogy valami baj van, az pontosan egy ilyen barát!

[Bekeretezett rész/kép a 19. oldalon]

„Mindenáron vékony akartam lenni”

„Először elkezdtem fogyni. Aztán kihúzták a bölcsességfogaimat, és nem tudtam enni. Így kezdődött az anorexiám. Mániámmá vált a megjelenésem, az alakom. Soha nem voltam elég vékony magamnak. A legvékonyabb időszakomban ijesztő volt a súlyom. Annyi kárt tettem a szervezetemben! Azóta nem tudom megnöveszteni a körmeimet. Felborítottam a biológiai órámat. Négyszer elvetéltem. A normálisnál korábban léptem a változókorba, és alig működik az anyagcserém. Plusz még vastagbélgyulladásom is van. S mindez azért, mert mindenáron vékony akartam lenni” (Nicole).

[Bekeretezett rész a 20. oldalon]

Ha visszaesel

Lehet, hogy hetekkel vagy hónapokkal azután, hogy megnyerted a csatát a táplálkozási zavar ellen, visszaesel. Ha ez megtörténik, ne add fel. A Biblia elismeri, hogy ’hétszer is eleshet az igazságos’ (Példabeszédek 24:16). Egy visszaesés még nem jelenti azt, hogy neked nem sikerülhet. Csak felhívja a figyelmedet, hogy meg kell erősítened az elhatározásod, fel kell ismerned egy küszöbönálló visszaesés jeleit, és meg kell nyílnod, talán újból, olyan személyeknek, akik készek és képesek segíteni.

[Bekeretezett rész/kép a 20. oldalon]

Olvass róla!

Ha táplálkozási zavarod van, jó lenne ismeretet szerezned róla. Minél többet tudsz a problémádról, annál könnyebb lesz harcolnod ellene. Biztosan segíteni fog, ha elolvasod az Ébredjetek! 1999. január 22-i számában, a 3—12. oldalon, valamint az 1999. április 22-i számban a 13—5. oldalon található hasznos tájékoztatást.

[Bekeretezett rész a 21. oldalon]

A SZÜLŐKNEK

Mit tehetsz, ha a tizenéves lányod táplálkozási zavarban szenved? Először is alaposan olvasd át ezt és a 20. oldalon említett cikkeket. Próbálj rájönni, miért folyamodott a lányod ehhez a megoldáshoz.

Megfigyelték, hogy sok táplálkozási zavarban szenvedőnek kevés az önbecsülése és a természeténél fogva maximalista, ésszerűtlenül magas elvárásokat támasztva önmagával szemben. Vigyázz, hogy te ne járulj hozzá ehhez. Építsd a lányod önbecsülését (Ézsaiás 50:4). A maximalizmusán pedig azzal segítesz, ha a te ’ésszerűséged ismertté lesz’ előtte (Filippi 4:5).

Egyúttal alaposan gondold át, hogy te hogyan állsz az ételhez és a súlyodhoz. Még véletlenségből sem tükrözték azt sem a szavaid, sem a viselkedésed, hogy túl nagy hangsúlyt fektetsz ezekre? Ne feledd, hogy a fiatalok kínosan odafigyelnek a megjelenésükre. Már azzal tévútra terelheted egy érzékeny fiatal gondolkodását, ha csak incselkedsz a gyermekkori dundiságán vagy a normális serdülőkori gyors növekedésén és súlygyarapodásán.

Amikor mindezt átgondoltad és imába foglaltad, ülj le a lányoddal egy szívből jövő beszélgetésre.

▪ Gondosan mérlegeld, hogy mit fogsz mondani, és mikor.

▪ Egyértelműen fejezd ki, hogy aggódsz, és hogy szeretnél segíteni.

▪ Ne lepődj meg, ha a lányod először védekezik.

▪ Türelmesen hallgasd meg.

Ami a legfontosabb, legyél része a lányod küzdelmének, hogy talpra álljon. Legyen a gyógyulás az egész család szívügye!

2013. jún. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Koszonom!!
2013. jún. 14. 10:58
 8/17 anonim ***** válasza:
2013. jún. 14. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
50%
Kedves tattilaboy! Először tanuld meg, hogy miben és miért hiszünk, majd azután linkelgess butaságokat!
2013. jún. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Milyen jo, hogy az ortoronynak mindenre van valasza, az embereknek nem is kell gondolkodni csak kinyitni az ortornyot es a hu es ertelmes szolga mindenre ad valaszt, gondolkodasra nincs szukseg.
2013. jún. 14. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!