Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ortodox vallas az eredeti...

Az ortodox vallas az eredeti kereszteny vallas?

Figyelt kérdés
Ertem ez allat hogy ma is biblikusak a tanitasai nem tertek el semmitol.Ortodox hivoktol erdeklodnek miert tartjak biblikusnak a teljes tanitas azaz mi a bibliai bizonyitek az ortodox dogmagra?

#ortodox-keresztenyseg
2013. júl. 7. 21:01
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
73%

"bibliai bizonyitek az ortodox dogmagra?"-olyan mint ortodox dogma NINCSEN, vannak viszont az első évezred zsinatainak dogmái, ezek mind megtalálhatóak az ortodox.hu oldalon ( egyetemes zsinatok kánonjai:keresőbe beírva előjön)

"miert tartjak biblikusnak a teljes tanitas"-

[link]

erről az oldalról letölthető egy angol nyelvű ortodox szentírásfordítás.

Az első 180 oldalát javaslom elolvasni: olyanokról vagy szó például mint Septuginta, a Hagyomány szerepe az ősegyházban, messianisztikus próféciák, és a Biblia a liturgiában, azaz az ortodox egyház liturgiája mennyire BIBLIKUS.

"Ujszovetsegben sem imadkoztak a mar eltavozott apostolokhoz" -amikor az Újszövetség iratai létrejöttek, még mindegyik apostol élt a 12 közül, kivéve Júdást...

"Szentek tisztelte es ikonol" -

1. Zsolt 2,12- "Csókoljátok a Fiút, hogy meg ne haragudjék és el ne veszszetek az úton"

2. "Mindenekelőtt azonban azzal kell tisztában lenni, mi az ikon és mi a bálvány."- ortodox.hu-n keresőbe beírva:

L. A. Uszpenszkij: Az ikonrombolás rövid története, a VII. Egyetemes Zsinat, olvas el !

"Miert aldoznak azaz aldozak fel az Urat hetenkent"- NEM ÁLDOZZÁK FEL, ezt honnan vetted ?? Kenyeret és bort áldoznak és átváltoztatnak.

"az elo Isten olyan gyenge hogy nem bocsajthat meg bunokat ha a pap fel nem oldozza a hivot"- Isten nem olyan gyenge hogy ne tudna bűnöket megbocsátani MAGA, hanem az apostoloknak adta a bűnbocsánat hatalmát. Benne az az evangéliumban....vajon Ádámnak és Évának elég lett volna hogy magunkban megbánják, hogy ettek a tiltott fa gyümölcséből, vagy amikor az Úr rákérdezett, akkor kellett volna-e szóban, szemből szembe bevallaniuk és bűnbocsánatért könyörögniük ???

"Vajon a VII. niceai zsinat allat hozott dontesek nem ellentetesek e a szentirassal vajon nem akkor tert le a teljes keresztenyseg Jezus utvonalatol es a reformacioval megrobaltak viszaterni a helyes utra? "- Ez ügyben olvasd el a fentebb említett Ikonrombolás rövid története cikket.

"akkor tert le a teljes keresztenyseg"- teljes tereszténység nem tért le, csak a nyugati (ha Európáról beszélünk) és nem az képek tisztelete vitte tévútra hanem az olyan ÚJÍTÁSOK mint Filoque (az niceai-konstantinápolyi hitvallás megváltoztatása), a tisztítótűz tana, és még pár apróság. A reformációval igaz hogy a nyugati kereszténységet a helyes útra akarták visszavinni, viszont sajnos még nagyobb eretnekség lett később belőle, mint a római.

Minden egyéb kérdésedhez ajánlott olvasnivaló Berki Feriz könyve Az orthodox kereszténység címmel.

2013. júl. 8. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Hat utolso egy kisse melebeszelsz de nem baj.


1.Ortodox dogma nincs megis vann az ortodoxianak dogmatikaja.Na de akkor miert kell azt mondani hogy nincs mikor van a cel a kerdezo oszezavarasa?

2.Rendben van eltek az apostolok meg a bibliai idobe de hol a bizonyitek a szentek tiszteletere az oszovetsegben?

Azaz mikor borult le mozes es a nep a kerubok elott mikor kertek a kerubokat hogy imatkozanak ertuk es mikor imadkozott Abraham ,Jakob , Izsak es Mozes "szentek"-hez a nep halaluk utan ha mar kontinuitast akarunk keresni.

Mert ez igy csak olyan mint a dak romai kontinuitas....egy fantazmagoria semmi mas.(az mas kerdes hogy elfogadtak a donteskor , sebaj nyugat most pont azert kapja a muszlimot a nyakaba:) )


3.Elkepzelem a vegiteletkor mikor az ortodox pap megrokonyodve al Jezus elott ki eliteli hiaba magyaraza majd a "butanak" hogy hekas nekem es tarsamnak adtad a feloldozas hatalmat es mi kolcsonosen feloldoztuk egymast minden buntol ugyhogy KUSS :))))))))

Megneznem hogy az Ur mekkora pofot adna apapnak remelem a kinai fal adna a parjat :)


Az ikonok tiszteletevel az a baj hogy ugy nez ki a meny mint a kontrocsenyi csarda (roman parlament) azaz ismeretseggel mindent elintezunk kerem szepen.Igy van hisz Isten szolgai biztosan elegge koruptak ahhoz hogy egy kis hizelgesert (imma) sajat Urukkal menjenek szembe.


Ikonok csokolgatasa leborulasa elotte sajnos kimeritti a balvanyimadas fogalmat.Es ezt nem latom cafolva es azt sem latom bizonyitva hogy ezt tettek volna az osegyhazban valamint a biblia is irna.


De ha van bibliai idezeted szivesen veszem.Mert a szentek es ikonok tiszteltetehez hozzacsatolni a Zsolt 2:12 nagy felelotlenseg, mivel elarulja hogy nem ismered a bibliat.

Hisz aFiu ott nem mas mind Jezus Krisztus azaz Isten nem egy szent.:)

2013. júl. 9. 10:49
 13/20 A kérdező kommentje:

Miert aldoznak azaz aldozak fel az Urat hetenkent"- NEM ÁLDOZZÁK FEL, ezt honnan vetted ?? Kenyeret és bort áldoznak és átváltoztatnak.


Itt is mellebeszelsz mert eloszor tortenik az atvaltoztatas majd a kenyer megtorese mint felaldozas.....

Csak azon gondolkodom hogy akkor miert nem lesz hus es ver ha mar atvaltyozott.Tudod ez olyan mindha azt mondana csiribu csiriba itt a puliszka oszt eledbe tennek egy nagy adag locitromot te meg egyed egyerd jo etvagyal hisz az mar puliszka ha en mondom :)


Meg hogyan magyarazod ennek a fenyeben Jezus azon szavait hogy utalnod kel magadat, anyadat apadat, stb azaz mindetnt hogy az o kovetoje legy.Mindeket esetben nem magyarazza a biblia a szavakat de gondolom roszul lennel tolle ha szo szerint kellene ertelmezned.Pedi ha az urvacsorai szavakat szo szeritn veszuk akkor ezt is szo szerint kellene vegyuk.Kulonben is az urvacsorat mar elotte elmagyarazta az Ur "a test nem jelent semmit a lelek ami megelevenit az en beszedeim elet es lelek".

Azaz az Igen van a hangsuly nem Jezus foldi testen.:)

2013. júl. 9. 10:56
 14/20 Girgoy ***** válasza:
61%

Hosszan író #8-as vagyok, és tartok tőle, hoyg ez most se lesz rövid. :) Hoppá, annyira, hoyg nem is tudtam egyben elküldeni, 2 részletben megpróbálom, még jó, hogy mindig vágólapra másolok, mielőtt elküldök bármit. 


<1. rész.>


Linkeket úgy látom írtak mások, én a tisztelt Kérdező újabb pontjait reagálnám le.


"Gyorsan reagalnek is par mondatban a valaszaidra hisz nem mindennel ertek egyet." Azt gondoltam. :) De már annak is örülök, ha az írott dolgokon elgondolkodsz. :) Ja és most már kapsz másolt idézeteket is, működik a Net. :)


"1.Jezus itt mind "ember" beszelt hisz nem rendelkezett a teljes hatalmaval marcsak azert sem mert Satannak lehetoseget kellet adni hogy megkisertse ot."

Na ezt abszolút nem értem, hogy jön ide magyarázatként. Én a következő idézetre gondoltam:


Jn 15,26 Mikor pedig eljő majd a Vígasztaló, a kit én küldök néktek az Atyától, az igazságnak Lelke, a ki az Atyától származik, az tesz majd én rólam bizonyságot.


Itt Jézus megmondja kerek perec, hogy Ő elküldi azt a Lelket, aki az Atyától származik. Mi ezen az érthetetlen? Így gondolta a korai kereszténység is. Érdekes, hogy a protestánsok, akik hű de nekimentek Rómának, a Filioquet, ami kifejezett római katolikus toldalék volt, viszont simán átvették, sőt tök igaznak tartják. Tehát akkor a Római Egyház nagyobb igazságot képvisel szerintetek, mint a korai egyséáges kereszténység? (Hű, bevallom, szemét kérdés! :) )


Itt egyébként Jézus nagyon is isteni, prófétai, főpapi, stb. mivoltának tudatában szól a tanítványaihoz. Egyébként Ő sohasem szünt meg tökéletes istennek lenni, amellett, hogy tökéletes ember is volt. Olvastam ilyen erőltetett magyarázatokat, hogy Krisztus olykor istenként, olykor emberként nyilatkozott, pl. azért, hogy a Sátán előtt eltitkolja isteni mivoltát, ezek nekem mindig furának tűntek. Nyílván teljesen senki sem tudja beleélni magát az istenember Krisztus helyzetébe (talán ezért jobb is, ha nem nyilatkozik ilyen technikai kérdésekben), de a tiszta keresztény dogmatikai tanítés az, hogy Krisztusban az isteni és emebri természet csorbítetlanul, összekeveredés és összevegyülés nékül, de szétválaszthatatlanul egyesült. Ezt a khalkédóni formulát (ami egyébként a szeretet és a mi üdvösségünk legtökéletesebb, legtisztább mintája is!) minden oldalról támadták már eretnekek, de minden eltérésről kimutatta az Egyház, hogy téves, sőt végső következméyne az, hogy ha még Krisztusban sem volt meg a tökéletes harmónia Isten és ember között, akkor az ember bizony nem üdvözülhet, nem juthat el az Atyához! Amiről Te írsz, az csak emberi kombináció, hol találjuk a bibliai alátámasztást?Tessék írjál Te erre bibliai idézetet!


Én a Bibliában egyébként ezt látom:


Kol 2,9 Mert Ő benne lakozik az istenségnek egész teljessége testileg.


A lényeg ez! Ebből az egy mondatból le lehet vezetni pl. az Eucharisztia szentségét is, csak bele kell hatolni jobban a nagy isteni igazságokba. Ez az, ami imádság nélkül nem megy.


2. A Szövetség Ládája a templom központi, legszentebb helyében kapott helyet, ahol a nép gyakran leborulva kérte és imádta Istent. Több helyen is olvashatsz erről a Bibliában, de pl. itt is: 4Móz 20: 6, de ha továbbra is ellenveted, hogy azért lehetett 10 méter a Láda és a leborulás között, hát akkor tessék van olyan is, amikor egy feddhetetlen valaki közvetlenül a Láda előtt borult le:


Józs 7: 6. Józsué pedig megszaggatá az ő ruháit, és földre borula arczczal az Úrnak ládája előtt mind estvéig, ő és Izráel vénei, és port hintének a fejökre.


Tessék: Józsué, aki ráadásul a Messiás előképe, úgy imdákozott a vénekkel Istenhez, hogy két faragott élőlény előtt leborult. Húzós, mi? :)


Annyit kell tehát megérteni, hogy Isten sohasem tiltotta azt, hogy olyan tárgyakat használjunk az istentisztelet során, amelyek az emebr figyelmét az IGAZ ISTEN felé fordítják! Sőt: ilyenekre buzdított, ezt parancsba adta! Azt tiltotta, hogy olyan tárgyakat imádjunk, amik ELTERELIK A FIGYELMET AZ IGAZ ISTENTŐL MÁS HAMIS ISTENEK FELÉ! A bálványimádásnak erre a fajtájára keményen lesúlytott az Úr, igen. De nem súlytott le se Józsuéra, se ÁŰonra és Mózesre, se a ÓSz-i papokra és vénekre, se az ortodox keresztényekre, akik az Istenre emlékeztető tárgyakat tartottak tiszteletben és használták azokat Istentiszteletek során. Rátok se súlyt le Isten azért, mert a Bibliát tiszteletben tartjátok, pedig azért elég nagy tiszteletet adtok ennek a tárgynak, ami pusztán némi feldolgozott fa és szimbolikus jeleket ábrázoló nyomdafesték. Miért nem jut eszetekbe, hogy ennek a tárgynak a tisztelete eltereli a figyelmet a láthatatlan Istentől? Egyáltalán: miért olvassátok a Bibliát? Miért kell ez a tárgy ahhoz, hoyg lélekben és igazságban imdájátok Istent? MOst mondjam azt, hoyg térj meg, égesd el a Bibliát és imádd Istent a megfelelő módon bálványok nélkül? De nem mondom, mert szerintem azért használjátok a Bibliát, mert nem tereli el a figyelmet, hanem pont hogy segít Istenre figyelni, az Ő igazságát megérteni, Hozzá közelíteni! Ebben nagyon jó a Biblia! El ne égesd! Ne is vesd meg, hanem tiszteld, mert Istenedhez kötődik, Rá emlékezted téged! Vagy a szerelmed, gyerekeid levelét, fényképét, rajzát is lehugyozod, elégeted, összegyűröd azzal a jelszóval, hoyg így jobban tudom a valódi szerelmemet/gyerekemet szeretni? Hát ha Te eszt teszed a gyerekeidre emlékeztető tárgyakkal, akkor egy szívtelen őrült állat vagy és pont az ilyen tettek visznek távolabb a szeretteidtől! Ha nem hiszed, kérdezed meg a szerettedet! De akkor miért különbözik egy szimbolikus jeleket tartalmazó tárgy, amit ráadásul az írástudatlanok meg sem értenek, olyan tárgyaktól, amelyeket mindenki ért és amelyekkel még közvetlenebbül tárják fel az isteni igazságot, mivel kevésbé áttételes jelrendszert használnak? Mindkettő (a Biblia és az ikonok) Isten felé visz, ez a lényeg, ha valami segít az embereknek Istenhez közelebb kerülni, azt Isten sohasem gátolta meg! Nem hiszem, hoyg tetszene Istennek az, hoyg valaki megveti, megrongálja, megsemmisíti egyetlenegy Bibliát vagy bármilyen olyan tárgyat, amely Istenhez kötődik!


A szentekkel kapcsolatban pedig azt mondom továbbra is: ezt 1 nap alatt nem fogod megérteni. Még jobban hatolj be Krisztus titkába imádságban! Az Egyház nem pusztán egy földi intézmény, Krisztus megmondta, az Ő országa nem evilágból való, de azt is megmondta:


23. Monda néki Jézus: Feltámad a te testvéred.

24. Monda néki Mártha: Tudom, hogy feltámad a feltámadáskor az utolsó napon.

25. Monda néki Jézus: Én vagyok a feltámadás és az élet: a ki hisz én bennem, ha meghal is, él;

26. És a ki csak él és hisz én bennem, soha meg nem hal. Hiszed-é ezt?


Na, hiszed-é ezt Te is? Itt Jézus pont arról beszél, amiről az ortodoxok is. Nem pusztán a feltámadáskor elevenedik meg az Istenben elhunyt, hanem már addig is élő! Nem fog a halál azon, aki Krisztusban hisz, egyszerűen nem tekinthetőú halottnak, hanem élőnek! Az Egyházban nincs halál! A csodálatos dolog pont az, hogy azok a szentek, akik Krisztusban éltek amíg volt biológiailag aktív fizikai testük, "átmentek a halálból az életbe" (IJán 13: 14) isteni értelemben, amely a valóságot látja, amelyet mi legfeljebb szemünk homályossága miatt nem látunk. Tehát ha Te egy gyülekezeti hívőtől vagy lelkésztől megkéred, hogy imdákozzon érted, egy hitben előrébb állótól tanácsot kérsz (márpedig tudom, hogy ilyet a protestánsok is csinálnak ám!), akkor ugyanezt megteheted azokkal is, akik ugyanúgy élnek, azt leszámítva, hoyg fizikai testük nem aktív éppen. Mert hát ugye tudjuk, hoyg nem a test számít, hanem a lélek. :) Mégegyszer mondom: az ÓSZ-ben kicsit más volt a helyzet, de az Egyházban, ahol az ÉLET tagjai vagyunk, nincs halál! Ez az örömhír az Egyházban érte el igazi betetőzését! Az apostoli egyházban egyszerűen az a helyzet, hogy egy nagyobb család részének érzi magát az ember, mert Krisztusban túl tud tekinteni a földi, evilági kereteken.


De érdekes egyébként ez az ÓSz-i jelenet is:


2Kir 13,20 Azután meghalt Elizeus, és eltemették. A moábita portyázó csapatok pedig az országba törtek a következő esztendőben.

58. 2Kir 13,21 És történt, hogy egy embert temettek, és mikor meglátták a csapatokat, gyorsan odatették azt az embert az Elizeus sírjába; de a mint odajutott és hozzáért az Elizeus tetemeihez, megelevenedett és lábaira állott.


Érted, amit olvasol? Ha igen, akkor remélem, betalált: egy próféta halott teste csodát tett, mégpedig a legnagyobb csodát: feltámasztott egy másik halottat! Azt a keservit, egy ereklye ilyet tett és ez le van írva a Bibliában!


<folyt. köv., addig nyújtótt egyet!>

2013. júl. 9. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Girgoy ***** válasza:
61%

<2. rész>


5-6. A hitről lélekről pedig nem vontam kétségeb Krisztus szavait, hiszen valóban elsődleges a hit és a lélek. De a Biblia, a megtestesült Krisztus Isten és az ortodoxok azt az örömhírt hirdetik, amely a kereszténység alapja, hogy az Ige testté lett és a Lélek kiáradt az emberekre. MInden más pogány tanításban olyna tanok vannak, amik megmaradnak tanoknak, nálunk az Igazság egy olyan személy, aki testté lett! Mi tapintjuk és ízleljük az Igazságot! Ha a kereszténységre is úgy tekintünk, mint pusztán olyan tanrendszerre, amely egy szent könyvben van lefektetve, a kereszténységet nem tartjuk többre, mint egy sajátos pogány vallást, de nem is értjük a lényegét! Isten közöttünk van, bennünk él és mi őbenne! Már itt a földön! Korábban a bálványimádás azért is volt húzós, mert az volt a lélektani alapja, hoyg azt hitték az emberek: isten vagy az istenek eleve anyagi dolgokban lakoznak, a világban. Nem: Istennek ebben a világban meg kellett erősítenie, hogy Ő transzcendens, ez égben lakozik, a világ felett! Mert ez volt az igazság. Amikor viszont már sikerült helyes, szellemibb istenképet kialakítani az emberekben, akkor az újabb örömhír az volt, hogy ez a transzcendes Isten, aki az égben lakozik határtalanul most már tényleg eljött a földre, megtestesült, egyesült az anyaggal, bennünk lakozik, sőt: magát az anyagot eljuttatta a mennybe, lásd Krisztus mennybemenetelét! Vajon kivetette az Ő testét, amely kijött a sírból, a menny? A kozmosz, az egész világ rendje egyszerűen teljesen más Krisztus megtestesülése azóta, mint előtte! Isten közöttünk van: ez kozmikus értelemben is igaz, olyan örömhírt hirdetünk mi, amelyet a pogányok elképzelhetetlennek, hajmeresztőnek tartanak! Könnyebb nekik elképzelni egy olyan istent, aki eleve a világ része, vagy olyat, aki eleve távol vana avilágtól, mint olyat, aki távol volt, de közel jött! Ne közelítsünk mi a pogányokhoz, hanem maradjunk meg a mi örömhírünknél, ami erről szól: "Az Ige testté lett és közöttünk lakozott". A nagy kozmikus dráma tulajdonképpen ezzel foglalható össze, a Lélek megmenti a testet! De ez megint egy nagy misztérium, okoskodás, szavakon lovaglás helyett megint imádság, elmélyedés, tudod... :)


A "komplex kérdés az eucharisztáról" tipikus szűklátókörő gondolkodásra utal. Mint mondtam: Isten úgy operál a látható és láthatatlan világgal, ahogy csak akar, ami a mi békaperspektívánkból felfoghatatlan. Én is kérdezek: Mi az anyag? Mi a test? De tényleg, mi?


A tudomány kutatja már egy ideje. A biológia azt mondja: az ember testében az összes sejt élete során 5-6-szor kicserélődik. Az ember teste tehát nem más, mint pusztán a föld anyagának állandóan áramló és egy bizonyos formába összerendeződő majd széteső valamilye? Hol vagy Te és hol kezdődik a világ anyaga? Nem nagyon van határ, basszus, akkor mi is az én testem? Tényleg csak valami állandóan változó és kicserélődő földi forma, amit valami titokzatso módon én irányítok, de ami átáramlik az egész föld? Vagy jöjjön a fizika: az anyag tulajdonképpen energia. E = mc2. Tömeg és energia tulajdonképpen ugyanaz, legkönnyebben a fénynél lehet bebizonyítani, hogy az olykor a klasszikus értelemben vett részecske-, olykor pedig hullám-természetű. De a modern fizika még tovább megy, jön a kvantumelmélet, a szuperhúr elmélet, az M-elmélet. Ez utóbbi tudod mit mond? Hogy a világunk valójában egy 11 dimenziós szupermembrán! Amit mi 3 dimenzióban érzékelünk, az pusztán a felszín, a valóság jóvall több a láthatónál! Hű az anyját, akkor mi is a test, mi is az anyag? Na látod, az emebrnek fogalma sincs a dolgok alapvető természetéről, Isten viszont pontosan tudja ezek természetét, hiszen Ő hozta ezt létre brilliáns elmével! Ő mondhatja a kenyérre és a borra, hogy ez az Ő teste és a vére és tudja, hoyg miről beszél. Szó szerint ezt mondja, miért kételkednek egyesek és hivatkoznak tudatlanságukban mindenfélére? (Egyébként a "gyűlöld szüleid"-et el lehet azzal intézni, hogy a héber nyelv sajátossága az ilyen kontrasztos túlzás, tudod, mi már egy fordítást olvasunk, de azért nekünk is magyaráz az Egyházban a Lélek.)


De néz csak meg egy érdeksséget: tehát a test valami olyasmi, ami tulajdonképpen az ember is meg nem is, a világ is, meg nem is, felszín is meg több is; amíg az ember tagjai, sejtjei a szervezethez tartoznak, addig az ember sajátmagának tekinti azt, de mihelyst elveszítesz egy hajszálat, lekopik a bőröd vagy levágják az ujjad: az már nem te vagy, az csak hulladék, amely visszatér a föld nagy alaktalan anyagába. Istennek az egyik legjobb találmánya a test! És pont ezzel a találmánnyal "oldja meg" az Ő házasságát az emberrel! :) Figyeld csak meg: az Egyház Krisztus teste. Aki ebben benne van, az élő, eleven, aki ebből kiesik, az elhal, hulladék, elkárhozott! A tagok cserélhetők úgy, hoyg a szervezet maga mégis egyetlen, töretlen és élő marad! Pont mint általában a testtel, olyan természetű maga az Egyház is! Csak mindez egy magasabb szinten! És tudod miért nem többnejű Krisztus? Azért, mert az Egyház benne a sok emberrel mégis egyetlen szervezeett alkot, Krisztus asszonyi testét! Pont mint általába a testtel, csak magasabb, kozmikus szinten! Krisztus Isten asszonya, aki "test a testéből" egy olyan valóságos szervezet, amelyet a megtestesült Krisztus isteni vér(keringés)e és a Szentlélek tart életben! Megint visszatérünk: miért is alapította meg az Úrvacsorát? Hát bizony az Isten valóságos teste és vére kell, hogy legyen, különben nem vagyunk az Élet testének tagja, nincs örökéletünk, elkárhozunk! De nem olyan szinten, amilyen szinten Krisztusnak emberi természete szerint emberi teste volt! De az Ő isteni természete révén vagyunk mi az Ő isteni testének tagjai! Azzal, hogy Isten megteremtette a Földet a "test" találmányával, előkészítette az Ő megtestesülését és egybekelését Asszonyával! Amikor Krisztus megtestesült nem psuztán a kisebb emberi testet öltötte magára, hanem egy nagyobb isteni testet is létrehozott, amely az Egyház! Ha nem valami titán vagy avatár vagy pogány félisten vagy buddha ölt testet, hanem a magasságos Isten, akkor Ő nem pusztán egy kis emberi testet vesz fel, hanem egy magasabb kozmikus minőséget is létrehoz! Isten megtestesülése nem pusztán azt jelenti, hogy neki, mint Mária fiának volt egy emebri teste, hanem az Egyház létrehozását is! Az Eucharisztia bizonyos szemszögből pedig az isteni test éltető vérkeringése, lüktető tápláléka! Lásd meg: Isten a földön kicsiben létrehozott dolgokat, hogy megértsük a nagyobb dolgokat is! Szokd meg, hoyg Krisztus nem pusztán ember, hanem Isten is, így mindennek van egy magasabb valóságos szintje is, az Euchrisztia misztériumát ezen a magasabb szinten értjük meg, hogy Krisztus teste és vére, amelyben mi is részesülünk! Ha ezt megértjük, semmi nem lesz komplex, hanem minden egyszerű és a világosan a helyére kerül! Tehát mi jön most? Igen, tudod: imádkozás, imádkozás, imádkozás, nem felszíni emberi okoskodás... :)



És azt hiszemn, a fenti gondolatment is logikus. De nem szűklátókörű, nem pogány. A logika az ész alapvető működési elve, abban valóban nem jó hibát elkövetni. Viszont más a racionalitás, az egy szűk látókör. Maga a matematika is tudja, hogy a racionális számok pusztán egy szűk részhalmaza az összes számnak, vannak irracionális, sőt transzcendens számok is! :) Ha a matematika ezt tudja, akkor iparkodjanak a hívők kilépni a földi világ szűk keretei közül, mert pont nekik kellene az isteni igazságokat megérteniük!


<Vége! KÖszönöm a türelmet. Tudom, hogy az ember online figyelme kevésbé hatékony, javaslom, olvasd el többször, ha van időd, de ha kéred, igyekszem rövidebbre fogni, csak itt olyan dolgokat kell elmagyarázni, hol egy másfajta látásmódba kell behatolni...>

2013. júl. 9. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
26%

"Hisz aFiu ott nem mas mind Jezus Krisztus"-Jézus Krisztus is van ikonja, azaz képe...

Aha, szóval Romániából írsz...vallással kapcsolatos kérdédeidre szívesen válaszolok, de a nemzetiségi gyűlölködéssel elegyítettre NEM.

"ortodoxianak dogmatikaja"- Ha értelmesen kérdezel, akkor értelmes választ kapsz...nem vagyok gondolatolvasó! persze hogy van dogmatikája,íme egy angolul:

[link]

"Elkepzelem a vegiteletkor"- képzelődsz, ez nagy hiba,és nem az igazságot keresed ! Gúnyolódónak felesleges bármit magyarázni !

"Pedi ha az urvacsorai szavakat szo szeritn veszuk"- szoval református vagy ? -akkor érd be az "Úrvacsoráddal", képzeleted kenyerét és borát igyad!

Nekem az ilyesmi sose kellett volna, amúgy meg ex-katolikus vagyok és az "Oltáriszentséggel" sem értem be, viszont az orthodoxia Titkos Vacsorája a tökéletes "táplálék".

2013. júl. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Nos utolso elotti koszonom a hoszas valaszt es "haragszom" rad mert elegge arnyaltad a kepet.

Es minden hozzaszolasoddal ezt teszed :)

DE meg nincs vege mert van azert egy ket erthetetlen resz szamomra:

Az rendben hogy Jozsue es a nep is leborult a kerubok elott es imadkozott Istenhez.Az is rendben hogy Elizeus holtteste eletre keltett egy halotat (errol volt is tudomasom) ami viszont meg Nincs rendben a kovetkezo:

Imadkoztak e a szentekhez neven nevezve oket mint Elizeus,Abraham,Izsak,Mozes?


Es honnan tudjuk biztosan hogy a kinevezett szentek valoban azok voltak e?

Ertem en hogy csodakat tujaldonitanak nekik de biztos hogy az nem a gonosz muve es ezaltal nem egy demont kerek hogy segitsen?


Valamint biztos vagyok e benne hogy a szent nem karhozott el annak ellenere hogy eleteben voltak szent evei de halala elott kiesik a kegyelembol?


Na ez az amit nem tudhatunk ezert jobb az ovatossag es csak Istenhez imadkozzunk kerve csak Jezus kozbenjarasat hisz egyedul o a kozbenjaro.


Ne haragudj de nekem kesse morbid egy elo test melle (Oltariszentseg) egy halott testreszt tenni.Az igaz hogy Elizeus csontjai csodat tettek de nem minden szent tett ilyen csodat halala utan, nem tudhatjuk nem karhozott el vagy hogy az adott test leven nem tett csodat biztosan halott.Ha nem volna halal nem ereznek bununk bunteteset, es meg nem allt visza az uj vilag hogy a halal ne uralkodjek feletunk.Ergo aki meghal annak nagy valoszinuseggel halott a teste maskepp nem temetnek el ,nem buntetne a torveny ha nem temetnek el, nem mondhatom azt hogy ime egy elo test nehogy eltemesd mert orultnek tartananak.

Ha meg holt a test -hisz ha az elo testhez hasonlitjuk annak is halnak el sejtjei es az a sejt nem lesz mar elo hanem mas sejt alakul helyete, ez ugyanaz mikor az apa meghal de van fia aki tovabb el helyete tovabviven a csaladot - akkor azt morbid az Oltariszentseg melle tenni.

Inkabb arra kell koncentralni hogy a "test semmi a lelek az ami megelevenit az en beszedeim lelek es elet."


Amugy van egy csoda az ortodoxoknal megpedig az hogy a Jeruzsalem patriarha keresere az Ur meggyutja a gyertyakat.

Nos annakidejen Jeruzsalem angol protektoratus is volt igy voltak a teruletek angol katonak koztuk tuszereszek is akik vegyezmernokok is voltak.

Ezen embereknek erossen furta az oldalat a kivancsisag mikeppen gyutja meg az Ur a gyertyakat vagy mivel is viccelodnek a papok.

Igy elmentek hogy utanna jarjanak a dolognak.

Kiderult hogy a pap megszentelt gyertyat adott a hivoknek csak azzal lehetett a templomba menni.

A ket civilben levo katonai parancsnok is vett ezen gyertyakbol majd nem sokkal a liturgia kezdete utan az egyik elhagyta a templomot.

A masik ott maradt es latta hogy a liturgia kozepe fele meggyul a gyertya mintegy bizonyitekkent hogy az Ur gyujtotta meg.

Az elso tiszt aki elment a gyertyaval a katonai epuletben megvizsgalta azt.Kiderult hogy a kanoc gyertyaban levo fele meg volt kenve kennel majd vizreteg volt ravive vegul meg egy kis foszforral bevonva.

Namarmost azt a leghulyeb raktaros is tudja hogy a foszfort es a kent nem lehet egymas mellet tartani mert meggyuladnak.Ezert is kellet a koztuk levo vizreteg.Igen am de a templomban a sok embertol, meg amugy, is eleg meleg volt hogy a vizreteg elparologjon es a ken talakozvan a foszforral begyujtsa a gyertyat.


Ha a tobbi csoda is hasonloan magyarazhato csak leven hogy nincs eleg tudasunk es a miatt nem tudjuk magyarazni akkor elegge hadilabon allunk a csodakkal.......



Habar mmint mondtam ott az ellentmondas hogy Elizeus halot teste feltamasztot egy halotat.

De ott az nnek ellendmondo si Haggeus profeta konyveben mikor is halottak csontjaival szentsegteleniti meg a hamis istenek kultuszhelyeit....Igaz nem hasznalt profeta csontokat no de ugy tudom hogy a szentek nagytobbsege nem volt profeta.....


Szoval itt elegge nagy az ellentmondas nallam egyelore.


Varom valaszod irtam privatot is melyre meg nem jott valasz.

2013. júl. 13. 23:35
 18/20 Girgoy ***** válasza:
100%

Nem lógok folyton a Neten, pláne nyáron, de már válaszoltam a privátra is. :)


Szóval, válaszolok: kocka, kocka, szűk kocka. Ebben gondolkodsz, vajon áthatol-e rajta Isten fénye, van-e bátorságod és bizalmad azt beengedni?


A sok kérdésre pedig egy a válasz tuzlajdonképpen: létezik az az eljárás, amellyel az Egyházban hivatalosan is szentté nyilvánítják azokat, akik élnek! Pontosan azért, hoyg ne legyen kétségünk afelől, hogy ők elkárhozott halottak, vagy Krisztusban élő szentek-e!


Hű, lehet, hogy felhördülsz, honnan veszi az egyház vagy a papok ehhez a hatalmat, honnan tudják ezt? A helyzet az, hogy egyszerűen tudja ezt az egész hívő nép! Nemcsak a papok, hanem az egyszeri Mari néni is a sarokban! :)


Az Egyházban ugyanis működik a Szentlélek, áthat mindent, mi nem egy emberi szervezet vagyunk csupán, természetes módon élünk együtt Istennel! Természetes volt, hogy ApCsel15-ben, amely az első Zsinat volt, az egyházi elöljárók úgy nyilatkoztak, hogy "jónak láttuk mi és a Szentlélek"! Ez nem volt vakmerő? Nem, ez az Egyház természetes élete, a furcsa, a bűn, az lenne, ha ebben kételkedtek volna az Apostolok! Illés, Elizeus, mind nagy próféáták voltak, csodát tettek életükben és haláluk után is, Illés meg is jelent Krisztus mellett! Tépelődött szerinted a hívő nép haláluk után, hoyg vajon most ők Istennel élnek-e vagy valami botlás miatt elkárhoztak? Tépelődsz Te Elizeuson, hogy üdvözült-e? Nem: terméstes, ahogy Krisztus is mondta: Ábramám, Iszák és Jákob Istene az élők Istene! Pedig hát Jákob azért ravaszkodott jó párat! De tépelődsz, hogy vajon elkárhozott-e? Ugyanígí vagyunk az Apostolokkal és a szentekkel is! Ők is szent életet éltek, csodákat tettek életükben és csodákat haláluk után! Bizony, akit szentté avattak, azt egyszerűen nem is a papok, hanem a nép érezte úgy tépelődés nélkül, hogy testi haláluk az Egyháznak és nekik csak nyereség! HOgy továbbra is fordulhatnak hozzájuk segítségül, mert Istennek különleges szolgái voltak, akiket nem vett el Isten a segítségre szoruló néptől, hanem csak közelebb vett magához! Igen, közelebb! Ebben persze benne kell élni, hogy megértsd! nem a szenttéavatás tesz valakit szentté, hanem az, hogy a hívők érzik, a szívük mélyén, hogy mi a helyzet, akárcsak az Aposotol és Próféáták esetében! Te szólhatsz ma is Elizeushoz és Pál Apostolhoz! Igen, képzeld el! Ugyanis Krisztus erősebb, mint a halál, és az Egyház ennek a Krisztusnak a teste! A szentté avatás csak megerősíti az esetleges kétkedőket, akik szíve nem olyan érzékeny, vagy akiket kerülget a kísértő ellenség, hogy ne legyenek aggodalmaik: az illető tényleg Istennel van és segít minket, akárcsak a többi szent és igaz! Ha nem így lenne, kiderülne a tévedés elég hamar, mert a Szentlélek bizony természetes módon együtt él velünk! Aki nem így tapasztalja a szíve mélyéig hatolóan, az vizsgálja meg önmagát és gyülekezetét!

2013. júl. 23. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

8- As válaszoló. Dehogy kell az imádság az ortodoxia megértéséhez. Tudod mi kell hozzá? Egy Magyar Nyelvű Oldal vagy Online Könyv ami a Teljes Ortodoxiát leírja. Akkor egy református is megérti. Abszolút Mindent az ortodox egyházról, mi miért van, mit miért csinálnak meg hisznek és mit jelentenek a szertartások a liturgiaban.

1 Ha Jézus megmondta hogy elküldi a Szentlelket aki az Atyától származik akkor az csak úgy kell hogy legyen mert Jézus nem hazudott.

2. Abba van valami hogy régen is voltak kérubok meg mindenféle ikonok az ószövetségi templomokban és hogy Jozsue is leborult egy előtt és Isten nem mondta hogy megszegik a tízparancsolat őt hanem Ő mondta hogy csinálják ezeket az ikonokat meg mert Rá emlékeztetik a népet. Ha azokra néznek Iszent látják.

3. A halottak ereklyéje az antimenzionba varrva furcsa. De gondolom minden templomnak van egy védőszentje. A miénknek (vagyis a miénknek nincs mert református vagyok hanem a mellettem lévő ortodox templomot mondom) Sfântul Mucenic Gheorghe és Sfântul Ierarh Nicolae a védőszentjei. És a templom védőszentjének az ereklyéit varrják bele az antimenzionba. A Szentekhez azért kell tisztelni mert az életüket adták a hitükért meg csodákat tették és úgy van ahogy valaki írja hogy nem haltak meg hanem udvozultek. A Szentek egy felsőbb .... Izében vannak mint mi mert a Földön is....szinte átistenultek vagyis Istenhez hasonlók voltak vagy hogy mondjam és ezért ők Azonnal udvozultek. Isten a saját képmására teremtette az embert és Ők elérték már a Földön is a közeli Tökéletességet. És azért udvozultek és amiatt kell tisztelni őket. Én reformatuskent nem tudom de ahogy gondolom biztos hogy az adott templom védőszentjének az erekjeje van bevarva hogy ....szét ne menjen vagy mit tudom én. Mert ha a Szenteket tiszteled akkor ami tőlük marad azt is tiszteled és vigyázol rá. És valaki írta hogy csokoljatok a Fiút hogy el ne vessük, ki tudja mire gondolt, ahhoz az egészet el kéne olvasni de lehet a Szentek tiszteletére érti, mondom ahhoz az egész szöveget ell kell olvasni. És ha az ókeresztények is tisztelték szenteket akkor ez valahol a Bibliában benne kell legyen csak a reformátusok is kiolloztak belőle sokmindent ami nem tetszett nekik. (És az a baj hogy a Jelenések könyve leírja hogy aki a Bibliából elvesz vagy hozzátesz az elkarhozik). A katolikusok tisztelik a Szenteket meg imádkoznak hozzájuk hogy járjon közbe az érdekükben Istennel. Vagyis gondolom hogy Kozbenjarokkent imádkoznak hozzájuk. A Szentekhez ismerték, tudták az életüket, mindenki tudta hogy a hitükért haltak meg és a csodákat is ismertek akkor hogyne avattak volna szentté őket miutan Sfântul Constantin és Elena megengedték hogy működjön a kereszténység.

4. Az Urvacsorárol illetve nálunk ortodoxoknál Cinstitelor Daruri a neve nem tudok mit mondani. Az atlenyegulesben nem ...hiszek hogy átvaltozik. Tudom hogy a kenyér Jézus teste, a bor Jézus vére de nem hiszem hogy átvaltozik mert még nem láttam Jézust egy Úrvacsora alatt sem. Bár ahogy elgondolom csak lehet abban az atlenyegulesben valami mert Jézus kijelentette hogy ez az én testem, az az én vérem míg a református pap csak kijelenti hogy Jézus teste, vére de nem idézi a Szavait tehát nem alakítja át a kenyeret és a bort ahogy Jézus tette. Van különbség ahogy Jézus bevezette az urvacsorat és ahogy a református pap urvacsoraztat. 10 éve nem urvacsoraztat de azt hiszem nem idézi Jézus szavait vagy legalábbis nem egeszen csak kijelenti hogy ez az én testem, vérem.

2021. aug. 17. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Régen nem úgy volt hogy egybe volt az ortodox a katolikus vallással aztán bejött a nagy skizma és szétváltak? Onnantól van katolikus és ortodox, ezek párhuzamosan működnek egymás mellett. Csak nem értem a protenstánsok hogyhogy a Katolikusokat terítettek át? Ortodox helyekre hogy nem mentek Lutherek téríteni? Vagy túl bonyolult volt ott nekik a Szent Liturgiát és nem mertek téríteni?
2021. aug. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!