Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért hiszik azt a hívők,...

Miért hiszik azt a hívők, hogy vallás nélkül nincs erkölcs?

Figyelt kérdés

Szerit se számát se tudom már, hányszor találkoztam ezzel a megállapítással a legkülönbözőbb formáiban ("az ateisták erkölcstelenek", "csak Istenfélő ember lehet erkölcsös", és így tovább, jó hosszan és sokféleképp).


Holott ennek semmi értelme, bárki beláthatja, ha kicsit is belegondol. Éppen ezért nem értem, miért lovagolnak ezen olyan sokan. A Bibliának van egy erkölcsrendszere, olyan, amilyen - közben pedig maguknak a hívőknek is megvan a maguk egyéni értelmezés szerinti erkölcsük, ami sokszor nem esik egybe a Biblia előírásaival (jelentkezzen az a hívő, aki az ószövetségi isteni direktíva érdekében megölte már a gyerekét, ha az rosszat szólt rá!). És ez teljesen érthető is logikus is: gondolkodunk, érzünk, vizsgáljuk a dolgokat, mi okoz tényleg bajt, mi nem... és ehhez egyáltalán nem kell vallás. Ugyanezt teszik az ateisták is: gondolkodnak, mérlegelnek, elítélik a rosszat, csak épp a rossz fogalmát a következmények alapján határozzák meg, nem pedig aszerint, hogy valaki valamit valamikor régen rossznak minősített-e vagy sem (amit aztán a későbbi korok hívője úgyis újraértelmez).


Akkor hát mi ez az egész handabanda?


2009. okt. 17. 19:16
1 2 3 4 5
 1/49 anonim válasza:
85%

Én is handabandának látom, bár szerintem csak az elvakult és főleg "ál"istenfélők vélekednek így. Ismerek olyan embert, aki minden vasárnap megmutatja magát a templomban, demonstrálva ezzel, hogy milyen vallásos, a mindennapjait meg számomra elítélendő módon éli. Viszont én pl nem vagyok vallásos, de igenis mérlegelek, és nem tartom magam erkölcstelennek.

Egyszóval nem tudom miért mondják, de nem kell komolyan venni.

2009. okt. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
78%
Igen, ezt jól látod, tudod a hívőknél eleve hiányzik a racionalitás, a józan ész, hiszen mindezt bele vetítik egy nem létező személybe, aki feltétel nélkül "szereti" őket. na inenntől kezdve sztem nagyon ne is várj erre a kérdésre túl logikus magyarázatot....
2009. okt. 17. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
76%
Sokan azt mondják, hogy kötelezővé kéne tenni a hittant a suliban, mert állítólag erkölcsösebbek lesznek a gyerekek. Na persze... Ettől senki nem lesz erkölcsösebb, az erkölcsösséget vagy beleneveli a szülő, vagy hiába a hittan, a vallás, ugyanolyan züllött lesz, mint egy vallás nélküli, rosszul nevelt gyerek. Hallottam már olyanról, aki 17 évesen részegre issza magát rendszeresen, pedig sokáig ministráns volt.
2009. okt. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
25%

Ateizmus= Isten létének elvetése, istentelenség


Isten nem létezik => halál után nem lesz felelősségrevonás bűneinkért => akármit csinálhatunk kivéve amit az állam tilt => kiestek az erkölcsi törvények => totális erkölcstelenség


másik vonalon ugyan ide vezet.


Isten nem létezik => nincs örök élet => véges az életünk => ki kell élvezni => élvezethajhászás, hedonizmus => totális erkölcstelenség


Vallás de leginkább HIT nélkül nincs erkölcs. Ha viszont egy ember alapvetően jólelkű, még ha nem is hisz semmiben, lehet erkölcsös és jó ember, de hangsúlyozom ez nagyon ritka.

2009. okt. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
74%

Kedves 20:15!

Pont nem így van. Hiszen a saját anyádat is megölheted, nem számít. Ha hiszel és megbánod a bűneidet akkor üdvölülni fogsz.

Ilyet én is tudok:

Istenben való hit=>bármit meg lehet tenni, hiszen minden bűn megbocsátásra kerűl=>a nem hívő emberek eltiprása=>a felelősségre vonás elkerülése=>totális erkölcstelenség

Tipikus példája vagy annak, hogy a hívők hogyan járatják le a saját vallásukat.

2009. okt. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 A kérdező kommentje:

20:15-ös:


Tudod, mit "szeretek" a legjobban ebben az általad vázolt hívő gondolatmenetben? Azt, hogy annyira lejáratja és lealacsonyítja magukat a hívőket, amennyire senki más nem tudná őket - és ők teszik ezt saját magukkal.


Hadd fogalmazzam meg kicsit világosabban _UGYANAZT_, amit szépen felvázoltál a két folyamatábráddal:


"Én, mint hívő ember, azért vagyok jóságos, rendes, szeretetteljes és erkölcsös az életem során, mert RETTEGEK attól, mi fog történni velem a halálom után. Én magam ugyanis alapvetően egy érzéketlen, ostoba fajankó vagyok, aki TELJESSÉGGEL KÉPTELEN átérezni mások helyzetét, vagy belegondolni a tettei következményeibe. Ezért van szükségem egy szigorú istenre és a halál utáni örökös szenvedés kilátására, mert ezek nélkül aljas, szadista vadállatként élném az életem, mindenkivel kiszúrnék és kihasználnám őket, lopnám a napot és hajszolnám az élvezeteket, lévén se eszem, se empátiám nincs ahhoz, hogy belássam, mivel jár ez."


Ne érts félre, kérlek, ezt nem én mondom. TE mondod, meg mindenki más, aki így gondolkodik, ahogy felvázoltad, csak legfeljebb nem fogalmazzák meg ilyen nyíltan. De pontosan ez a gondolatmenet áll a folyamatábráid mögött.


Nos, aki magát ilyennek tartja, azt én a magam részéről csak mélységesen sajnálni tudom. De az ilyennek nem vallás kell (különben is, mit ér a halál utáni büntetés? semmit; a büntetés lényege éppen az, hogy a lehető legrövidebb időn belül kövesse a bűnt, hogy ezáltal az ember megtanulhassa, mivel is vétkezett konkrétan, és hogy levonja belőle a tanulságot; ha pedig mások is tanúi ennek, hát annál jobb, mert számukra is tanulságul szolgálhat), hanem alapos felvilágosítás, tanítás és empátiára nevelés.

2009. okt. 17. 21:28
 7/49 anonim ***** válasza:
45%
21:05 ez nem így van mert a katolikus egyház szerint Isten csak akkor bocsájtja meg a bűneid, ha azokat ténylegesen meg is bánod, és utána a jóra törekszel. Tehát az úgy nem működik hogy : hát most megölöm ezt az embert, tök mind1 holnap úgyis meggyónom. Ebben az esetben még súlyosbodik is a bűn.
2009. okt. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
4%
Nem hiszik azt. És k*rvára kikérem magamnak ezt az ostoba mizantróp általánosítást, hogy a hívőkből hiányzik a racionalitás. Az ilyen lekezelő ateista dumák legalább annyira károsak, mint a fentebb leírt elvakult vallási fanatizmus. (egy hívő orvos)
2009. okt. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
92%

"ez nem így van mert a katolikus egyház szerint Isten csak akkor bocsájtja meg a bűneid, ha azokat ténylegesen meg is bánod, és utána a jóra törekszel."

Ezek szerint megölheted az anyádat, csak meg kell bánni. Ezt te magad se kétled.

2009. okt. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 A kérdező kommentje:
21:47-es: Én kérem ki magamnak. Nem én mondom, hanem ő. Én csak nyíltan kifejtettem a folyamatábrái által illusztrált gondolatmenetet. Nem én vélekedek így a hívőkről, hanem sok hívő saját magáról. De erre már az előbb is rámutattam, ezek szerint nem olvastál figyelmesen.
2009. okt. 17. 22:16
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!