Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tényleg több isten van, vagy...

Tényleg több isten van, vagy azok az Egy Istennek a különböző megnyilvánulásai?

Figyelt kérdés

Elkezdtem olvasni a Bibliát a legelejétől.

Már több helyen olvastam eddig, hogy: Én az Úr vagyok a te istened, ne tisztelj _más isteneket_.


Bevezetlek a földre, de ne borulj le azok istenei előtt, stb.


Most akkor valóban van több isten (direkt kis betűvel írva)? Vagy hogyan kell ezt érteni?


Azt ne mondjátok, hogy a többi istent csak az emberek találták ki! Hiszen ugyanúgy az Úrra is mondhatják, hogy ő pedig a másik nép (pl. zsidó) saját istene.


Egyébként pedig ott van pl. a hinduizmus:

abban van egy fontos elv, ami kimondja, hogy - Isten Egy, és csak az emberek nevezik őt más-más néven, a megnyilvánulása alapján.


2013. júl. 19. 08:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ez úgy van értve, hogy a pogányok több Istent tisztelnek és ebben az esetben a zsidó vallás monoteista, tehát csak egy Isten van.
2013. júl. 19. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

De akkor miért nem az van írva, hogy azok az istenek nem is léteznek?


Azáltal, hogy kimondja: ne borulj le más istenek előtt, elismeri azok létét. Erre irányul a kérdésem lényege.

2013. júl. 19. 09:00
 3/13 anonim ***** válasza:
És ez a biblia ószövetség része, amit a zsidók is tanítanak, és a keresztények is innen vették át.
2013. júl. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

"ne tisztelj _más isteneket" = ne legyél bálványimádó.

Egy az Isten. Ma divat a több mc_donalds hit, de a régieknél egy volt - a látszólag polyteistánál is : volt Egy, aki fölötte volt (szándékosan nagybetűvel, mert a "hen - Egy" a görögnél istenszinonima volt). Pl a hinduizmusban Brahman -ami nem ua ,mint Brahma-Visnu-Síva egyike "n"-van a végén és semleges nemű)

2013. júl. 19. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"Pl a hinduizmusban Brahman -ami nem ua ,mint Brahma-Visnu-Síva egyike "n"-van a végén és semleges nemű)"


Igen, éppen ez miatt is írtam ki a kérdést úgy, ahogy.


Én úgy tudom ezt felfogni, hogy EGY Isten van, és ő különbözőképpen nyilvánul meg a népek, nemzetek számára.

Mindenki az alapján nevezi Őt, ahogyan megtapasztalja.


De ettől függetlenül továbbra is EGY Isten van.



Pl. az Ószövetségben van ilyen is:

Én, a "héberek istene".

Vagyis nem az európai nemzeteké, nem az indiaiaké, kínaiaké, stb.

2013. júl. 19. 09:21
 6/13 anonim ***** válasza:

Szia!


Az első parancsolat megtiltja, hogy Izráel az Úron, Istenen kívül, vagy mellett más istent is imádhasson. Ez a parancs a „mózesi monoteizmus” alaptétele, amelyet szoktak nevezni gyakorlati monoteizmusnak is, azért mert nem polemizál a tekintetben, hogy létezhetik-e más isten, csak megtiltja, hogy Izráel azokkal törődjék. Különösen fontos lett ez az alaptörvény a letelepedés után, amikor a Baal-kultusz veszedelmesen befolyásolta Isten egyedüli tiszteletét. Benne van e tiltásban az elméleti monotheizmus is, kitűnik épp a Baal-vallással való összeütközésnél az a megtapasztalt igazság, hogy egyedül az Úr az élő, az imádságot halló, a tettekben létét bizonyító Isten, a többiek nem hallanak és nem cselekszenek, mert nincsenek (Lásd. I.Kir 18:24-29).


A második parancsolat az istenszobrok készítését és imádását tiltja meg. Egyedülálló dolog volt ez az ókori Kelet vallásos világában, ahol a kultusz elképzelhetetlen volt istenszobor nélkül. Ez volt az a mankó, amelyre támaszkodott a láthatatlan istenvilág felé vágyódó lélek, egyúttal pedig az istenszobor jelenléte biztosíték is volt az istenség jóakaratának a megnyerésére. Jellemző volt azután az egyes népek hitvilágára az is, hogy milyen szobrokat készítettek. Ember-, állat-, sőt fantázia kitalálta démonfigurák álltak a templomokban. Izráel számára tiltva volt ilyenek készítése, és itt mellékes az a kérdés, hogy Isten kiábrázolására vonatkozott-e a tilalom vagy egyéb istenek képmásának a megformálására és tiszteletére. Alapjában véve azonban a parancs nem „művészetellenes”, végeredményben Salamon templomát is diszítették domborművekkel; a tiltás csak a kultuszi célra készült bálványszobrokra vonatkozott. – Ennek a parancsolatnak függeléke van: fenyegetés azzal, hogy az Úr még a gyermekek és unokák életében is megbosszulja az ilyen bálványszobor-imádást, ugyanakkor azonban ígéret is olvasható arra nézve, hogy az Úr hűséges marad az Őt szeretőkhöz ezeríziglen. Nem utolsó dolog felfigyelni a fenyegetés és biztatás közt levő arányok nagy különbségére.


Üdv. Péter

2013. júl. 19. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Tehát a Bibliában (Ószövetségi részben) úgy van leírva, ahogyan azt a zsidó nép megtapasztalta Istent.


De ez nem zárja ki azt, hogy Isten más népeknek szintén megnyilvánuljon.


Viszont ettől függetlenül továbbra is csak EGY Isten van.

2013. júl. 19. 09:23
 8/13 anonim ***** válasza:

Igen egy Isten van, de nem csak az a lényege hogy ezt különböző népek különböző néven illetik, mert igazából minden isten megnyilvánulása a világon, még a rossz dolgok is. A gnosztikusoknál pl azért nem jelent rosszat magadat is istennek hívni és bárki mást, mert minden élőlény isteni szikra = szellem.

Ez az 'egyetemes tudat' vagy 'A forrás'. Régi mondákban található olyan leírás, hogy Isten a fiára bízta a megteremtett világot, de előtte kettéválasztotta őt, és így lett egy rossz, fekete, folyton ártó és másik fele pedig maga a fényesség és a jóság. Ez a dualitást is jól kifejezi, hisz mi természetesnek vesszük a dualitást, pedig alapvetően az Egység lenne a természetes, és az ember eredeti otthonában egység van, nem a kettősség.

Mindegy, visszakanyarodva: Isten egy van, és ősi vallásokban is egy volt, de sok helyen istenként tisztelnek különböző energiaminőségeket. Pl ha azt mondjuk hogy a tó szelleme (amit sokan a tó istenének hívnak), vagy az 'erdő őrszelleme' (erdő istene), vagy akár a szerelem istene/angyala stb, ezek nem azt jelentik hogy sokistenhitűek lennének akár a pogány vallások, hanem azt hogy különböző energiaminőségeket fejeznek ki vele, akár különböző teremtményeket vagy felemelkedett mestereket. Isten is többarcú, de az minden vallásban alap, hogy Isten egy. Nem csak ő lehet többarcú, jó példa erre a keleti Tara istennő. Van fehér, kék, zöld Tara stb. Pl a fehér Tara a tisztaságot és megtisztulást szimbolizálja, a zöld a gyógyítást, gyógyulást. Ezek egy bizonyos energia különböző megnyilvánulásai, lehet akár egy felemelkedett mester is többarcú, ugyanúgy ahogy bizonyos kelta vagy indián istennőkhöz is imádkoztak gyermekáldásért, termékenységért, sőt egyszerre lehetett egy istennő nap és holdistennő. De az még náluk is alap volt hogy Isten az egy, ez természetes, de ezen túl sokkal színesebb a paletta. A kereszténységben is vegyük pl a az Istennő arcát, hisz a kereszténységben is van Istennő és nem csak Isten. De a bibliából azok a részek ki lettek vágva. A ma olvasható biblia, az egy tákolmány. Egyedül Szűz Mária tiszteletét hagyták meg a nőiség arcai közül, de azon kívül a női minőségeket kivágták belőle. Pedig nagyon sok arca van Máriának is. Nem véletlen hogy Mária Magdolnát prostituáltként bélyegezték meg, pedig Kr. u. az első évszázadokban Magdaléna sokkal nagyobb tiszteletnek örvendett mint Szűz Mária. Ezért az egyház "bocsánatot is kért" és ha jól emlékszem a 60-as évek óta Magdalénát is szentnek fogadják el, annak ellenére, hogy előtte több mint 1500 évig próbálták tagadni Magdaléna kilétét.

2013. júl. 19. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
37%

"De ez nem zárja ki azt, hogy Isten más népeknek szintén megnyilvánuljon.


Viszont ettől függetlenül továbbra is csak EGY Isten van."


Most kaptam üzenetet a más népektől. Köszönik, hogy segítetted helyettük megállapítani ezt.

2013. júl. 19. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
48%

AZ Ószövetség megemlít más istenségeket is.

A keresztény teológiában ezt rendszerint úgy magyarázzák, hogy a többi vallás istenei valójában démonok, akik megtévesztik a híveiket és elfordítják őket Jézus tanításaitól.

Sok keresztény kultúrkörben nevelkedett azzal próbálja átugrani a logikai bukfencet, hogy a többistenhitű vallások is valójában az Ő egyistenüket tisztelik csak sok, különböző névvel illetve.

A többistenhívők szerint pedig az egyistenhívők vagy túl degeneráltak ahhoz, hogy egynél több istennevet megjegyezzenek, vagy egy gonosz és kegyetlen Istent követnek, akinek a nevében kardélre hányták a fél világot, és tudomást sem hajlandóak venni arról, hogy az Ő urukon kívül más felsőbb hatalmak is létezhetnek.

2013. júl. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!