Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Krisna tudatú hívők által...

A Krisna tudatú hívők által használt Bhagavad Gita magyarázatai mennyire helytállóak?

Figyelt kérdés

Olvastam már több fordítását a Bhagavad Gita szövegének.

Magyarázatot azonban csak a Krisna tudatú hívők kiadványában találtam.

Van más olyan kiadvány, amiben van magyarázat is?


Sokan azt mondják, hogy a Krisna tudatú hívők általi kiadvány kiforgatott, félremagyarázott, stb.



Elnézést kérek, ha előző mondatommal bárkit is megsértettem volna, az nem az én álláspontom, hanem ezt hallottam. Tisztázni szeretném.



A segítséget előre is köszönöm szépen.


2013. júl. 28. 00:23
 1/3 anonim ***** válasza:

A magyarázatírás hagyománya Indiában van jelen igazán; ott minden filozófiai iskola külön magyarázatot ír a jelentősebbnek tartott szentírásokhoz. A krisnás (pontosabban az ISKCON-os)Bhagavad-gítá magyarázatai ezt a hagyományt követik; amennyire tudom, a nem ISKCON-os krisnás felekezetek némelyike szintén (saját) magyarázattal ellátott Gítát forgalmaz.


Nyilván ez a magyarázat valamennyire írójának véleményét képviseli, ugyanakkor nem áll drasztikus ellentétben magának a szövegnek a tartalmával.

2013. júl. 28. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az #1-es is jól írja, a magyarázatírás Indiában hagyomány. A különféle filozófiai, vallási iskolák írnak magyarázatokat.


Ha valaki a személytelen filozófiát vall, akkor a máyávádi iskola magyarázatát olvassa, akkor őt ez irányba fogja vinni. Az istenről alkotott képe pedig személytelen lesz.

Azonban ha valakinek személyes istenképe van, akkor ő a négy hiteles vaisnava sampradáya egyikének a magyarázatát fogja olvasni, tanulmányozni.


A Krisna-tudat, vagyis ISKCON az egyik ilyen sampradáyába, a brahma-madhva-gaudiya-vaisnava sampradáyába tartozik. A Bhagavad-gitához e tanítványi láncolaton keresztül írt Srila Prabhupáda magyarázatokat, figyelembe véve, hogy az elődei mit írtak, és csak azok tanításait írta le, illetve aktualizálta a hely, az idő és a körülmény szerint, hogy mi könnyebben meg tudjuk érteni.


Ez a Bhagavad-gitá hűen tükrözi a gaudiya-vaisnavizmusnak a kultúráját, mivel Srila Prabhupáda nem rakta bele a saját vágyait, elképzeléseit. Csak azt próbálta leírni, amit Krisna valójában mondott.

Más Bhagavad-gitá fordításokban, és magyarázatokban nagyon lehet érzékelni, hogy a fordító, vagy magyarázatíró vágyai és elképzelései szerepelnek.


Én személy szerint olvastam egyet-kettőt, és hatalmas különbségek voltak. Nem volt összefüggő a mű, csak megzavart. Mintha csak egy aforizma gyűjtemény lett volna.

Kedves Kérdező csakis rajtad áll, hogy melyiket olvasod melyiket tekinted hitelesnek.


Ajánlom figyelmedbe a következő cikket:

[link]


Egy krisnás

2013. júl. 28. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 hypno ***** válasza:

...

- Na várj, megmagyarázom.

- Magyarázni én is tudom, én érteni szeretném.

2013. okt. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!