Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egyszer olvastam valami olyat...

Egyszer olvastam valami olyat a Bibliaban, hogy "megbüntetem utódait harmadiziglen. ", vagy valami hasonlót. Hol írja ezt a Biblia?

Figyelt kérdés

2013. okt. 11. 13:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Mózes II. 20/5

Mózes V. 5/9

2013. okt. 11. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Girgoy ***** válasza:

A Tízparancsolatban.


II Móz 20: 5. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

6. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.


(De ha jól emlékszem VMóz is megismétli)


Egyébként ezt nem valami ködös átoknak kell tartani, sokkal valószínűbb értelmezés, hoyg Isten egyszerűen pedagógiai okokból felhazsnálta azt az ókori törzsi emberi gondolkodást, amely egyfajta visszatartó erő volt az ember számára, mivel a szülőket visszafogta az, ha az ő bűnük miatt a gyerekük is szívott. De már itt hangsúlyozta Isten, hoyg az irgalmassága jóval nagyobb, mint a szigora. A prófétáknál pedig még nagyobb hangsúlyt kap igazságossága, pl itt:


JSir 3: 39. Mit zúgolódik az élő ember? Ki-ki a maga bűneiért bűnhődik.

2013. okt. 11. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Girgoy ***** válasza:

De ez is van pl:


Ez 18:2. Mi dolog, hogy ezt a közbeszédet szoktátok mondani Izráel földjén, mondván: Az atyák ettek egrest, és a fiak foga vásott meg bele?

3. Élek én, ezt mondja az Úr Isten, nem lesz többé helye köztetek ennek a közbeszédnek Izráelben.

4. Ímé, minden lélek enyém, úgy az atyának lelke, mint a fiúnak lelke enyém; a mely lélek vétkezik, annak kell meghalni!



Szóval a lényeg a pedagógia. Mert míg a korábban keletkezett törvényben Isten visszatartó erőként mondta ezt, mert a szülők bálványimádását a fiak is átvehették, de már itt is hangsúlyozva volt, hoyg ha valaki jól viselkedik, annak gyermekei még jobban járnak. Tehát ez kezdetben egy jó pedagógia volt Isten részéről. Később viszont kiforgatták Isten szavait, igazságtalannak állítba be Istent, amikor azon panaszkodtak, hogy nem a saját, hanem szüleik vétkei miatt érik őket a csapások. Ekkor küldte Isten a prófétákat, hogy megmondják: rossz ez az értelmezés, mert lássák meg, hogy ők a bűnödök, a saját bűnük miatt éri őket a büntetés.

2013. okt. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 mustafa33 ***** válasza:

A kánaániták kiirtása, az utolsó csecsemőig és az utolsó macskáig szintén csak tiszta pedagógia volt, ugye?

Mert azt is Ő parancsolta.

2013. okt. 12. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!

Kedves "mustafa33" - igazad van olyan szemszögből, mint ismeret nélküli ember. Nem sértésként írom. De az emberek, mikor elolvassák ezeket, vagy ilyen részeket 100-ból 98 így gondolkodik. Te kedves "mustafa33" ne feledj egy fontos tényezőt! Ember mindig másként gondol az abszolút igazságról. Mindig jobban tudja, mint a Teremtőnk. Ez megmutatkozott az emberi történelemben, s a hatása is jól látszik. Egy népet soha nem lehet,szabad egyszintre emelni.

2013. okt. 12. 08:07
 6/6 mustafa33 ***** válasza:
Kedves kérdező, nem csak részleteket olvastam, és nem csak egyszer felületesen. Mondhatom, hogy tanulmányoztam és nem csak egy fordításban. Sőt a ti magyarázataitokat is hallottam és olvastam, de én ellenben veled nem CSAK AZOKAT ismerem. Te a kérdésben is beismered, hogy egyszer olvastad és nem tudod hol. Pedig ez az egyik az első mondatokból amiket egy hívő embernek ismerni kell. Akkor ne engem vádolj felűletes ismeretekkel.
2013. okt. 12. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!