Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik a Krisztus tanítása...

Melyik a Krisztus tanítása szerint való cselekedet, a megbocsátás, vagy a kiközösítés?

Figyelt kérdés

Egy Jehova tanúja írásából idéznék:

"Termeszetes, hogy eloszor beszelnek az egyennel. Ha megbanta a vetket, semmi gond, megbocsattatik. Ha viszont kitart a vetke mellett, akkor kerul sor kikozositesre.

Es az ilyen szemellyel nem tarthatunk kapcsolatot."


Krisztus Urunk az imában is arra tanított, hogy Isten úgy bocsássa meg a mi vétkeinket, ahogy mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek. Isten Krisztusnak adta egészen az ítéletet, és neki van hatalma a vétkeket, a bűnöket megítélni. Mi emberként elítélhetjük a bűnt, de nem ítélhetjük el (meg) az embert, hiszen ne ítéljünk, hogy ne ítéltessünk!

Egy ember sem bűntelen, így egy tanú sem bűntelen, akkor hogyan ítélhet meg egy másik embert a bűnei miatt, nem kárhoztathat senkit, hiszen ő sem bűntelen! " A ki közületek nem bűnös, az vesse rá először a követ." A parázna asszonynak is azt mondta Krisztus, hogy:

"Én sem kárhoztatlak: eredj el és többé ne vétkezzél!"

Minden ember bűnös ezen a földön. Egy ugyan olyan bűnös ember milyen jogon ítélhet meg, és közösíthet ki egy másik bűnös embert?

Vagy kicsoda bűntelen közületek, hogy megítélje a bűnöst?


Krisztus a bűnös emberek közé jött, velük evett, és nem kárhoztatta őket, nem közösített ki senkit. A samáriabeli asszonyt sem kárhoztatta, és közösítette ki, vámszedőkkel vacsorázott, írástudókkal és farizeusokkal beszélt és soha senkit nem közösített ki, még a kananeus asszonyt sem közösítette ki és küldte el, pedig ezt mondta neki, de megsegítette :" Nem küldettem, csak az Izráel házának elveszett juhaihoz." Nem jó a fiak kenyerét elvenni, és az ebeknek vetni."


Jehova tanúi mi a véleményetek erről?

Köszönöm az érdemi hozzászólásokat, és csak konkrétan a kérdésekre szeretnék válaszokat olvasni, és nem az elterelt témákat. Köszönöm.


2013. okt. 17. 19:11
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

"Ha pedig a te atyádfia vétkezik ellened, menj el és dorgáld meg őt négy szem között: ha hallgat rád, megnyerted a te atyádfiát;

Ha pedig nem hallgat rád, végy magad mellé még egyet vagy kettőt, hogy két vagy három tanú vallomásával erősíttessék minden szó.

Ha azokra nem hallgat, mondd meg a gyülekezetnek; ha a gyülekezetre sem hallgat, legyen előtted olyan, mint a pogány és a vámszedő."

Máté 18:15-17


...


"Elég az ilyennek a többség részéről való ilyen megbüntetése:

Annyira, hogy éppen ellenkezőleg ti inkább bocsássatok meg néki és vígasztaljátok, hogy valamiképen a felettébb való bánat meg ne eméssze az ilyet.

Azért kérlek titeket, hogy tanusítsatok iránta szeretetet."

Korinthusbeliekhez írt II. levél 2:6-8


...


"A vétkeseket mindenek előtt fedd meg, hogy a többiek is megfélemljenek."

Timótheushoz írt I. levél 5:20

2013. okt. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Mind a kettőt hangoztatta az eseményektől függően.
2013. okt. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


tattila1012!


Krisztus hogyan viselkedett a vámszedőkkel és a pogányokkal a bűnösökkel? (már leírtam!)

Az a "két vagy három tanú" Nem bűnös ember, nekik nincs szükségük Krisztusra?

Mint írtam a bűnt gyűlölni kell, és figyelmeztetni, de nem az embert gyűlölni és kirekeszteni!


Kedves második válaszoló!


Írnál példát, hogy hol hangoztatta Krisztus, hogy ki kell rekesztenünk, ki kell közösítenünk aki vétkezik?


Akkor nincs ember aki gyülekezetbe járhatna! :)

2013. okt. 17. 21:26
 4/18 anonim ***** válasza:

"Mint írtam a bűnt gyűlölni kell, és figyelmeztetni, de nem az embert gyűlölni és kirekeszteni!"


Nem tudom hová gondolsz kedves kérdező, amikor saját szavakkal nem is írtam semmit sem, csak a Bibliából idéztem a témához kapcsolódó részeket.

2013. okt. 17. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"Ha azokra nem hallgat, mondd meg a gyülekezetnek; ha a gyülekezetre sem hallgat, legyen előtted olyan, mint a pogány és a vámszedő."


A LEGYEN ELŐTTED-et hogyan értelmezed?

2013. okt. 17. 21:44
 6/18 anonim ***** válasza:

Ez egy komoly kérdés....

Több oldalról vizsgálni kell.

Én sem tartom helyesnek a kiközösítést és neked adok igazat kedves kérdező.

De vannak akik veszélyesek a közösségre nézve vagy kihasználják a másikat. Velük mi legyen?

Nem mindegy, miben és mennyire bűnös valaki és hogyan áll a témához.

Például te sem tudnál kis családban élni egy olyannal, aki éjszaka akár a testvéreidet csonkítja vagy kirabol.

2013. okt. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 nagylzs ***** válasza:

Az eredeti kérdésre a válaszom (vallástalan emberként):


Jó lenne tisztázni hogy mit jelent valakinek a "vétke". A vétek ugyan az lenne mint a bűn? Én nem hiszek a bűnben, de a jóban és a rosszban igen. Megpróbálom a vétket úgy értelmezni mint a "rossz tettet". Ilyen értelmezésben, a "kitart a vétke mellett" azt kellene hogy jelentse: tudatosan rosszat tesz. Aki tudatosan rosszat tesz (főleg ha másokkal szemben rossz), és kitart emellett, akkor azt meg kell akadályozni benne. Azért, mert kötelességünk megvédeni mások jogait. Egy ilyen eljárásnak nem lehet célja a büntetés, csakis a további rossz megakadályozása.


Nyilván Jehova Tanúi nem úgy értelmezik a "vétket" mint én. Valószínűnek tartom hogy ők rendelkeznek egy merev listával ami eldönti helyettük hogy mi a bűn és mi nem. Gondolom, ezt is a bibliából akarják kiolvasni. Az értelmes összehasonlításnak itt vége is szakadt. Mivel egy adott cselekedet értékelését az adott cselekedet vizsgálatával lehet elvégezni. És nem a biblia vizsgálatával! Egy gondolkodó ember észreveszi és belátja, hogy egy cselekedet egyszerre lehet jó és rossz többféle szempontból nézve, és azt is hogy nem lehet merev szabályrendszerrel előre megmondani mindenféle cselekedetről hogy az jó vagy rossz. Mert a cselekedetet soha nem lehet önmagában vizsgálni, csakis az összes körülmény figyelembe vételével. Amikor például azt mondjuk: "ne ölj", akkor az ölés absztrakt fogalmát használjuk. Ez a szó csak azért hordoz jelentést számunkra, mert nagyjából ugyan azt értjük alatta. Ez teszi lehetővé hogy gondolatokat cseréljünk egymással (elég primitív formában). De ez korántsem jelenti azt, hogy minden ölés egyforma. Van olyan ölés is ami egy magasabb, nemesebb célt szolgál (pl. önfeláldozás, ami alapján akár szentté is lehet avatni valakit!) és vannak ölések amik igazán rosszak (a többségük ilyen).


De mitől is lesz valami rossz? Nos attól, hogy rosszat okoz. Ahhoz hogy eldöntsük, egy cselekedet milyen és mennyi rosszat és jót okozott, meg kell vizsgálni a hatásait. A valóságos konkrét cselekedet valóságos konkrét hatásait! Ez nem egy olyan dolog, amit egy könyvben meg lehet találni! Ezzel nem azt akarom mondani hogy ölni jó dolog. De azt viszont igen, hogy az eredeti megfogalmazásban a "vétek" egy olyan dolog, amit nem lehet egy könyvben leírt merev szabályrendszer alapján automatikus módon kiértékelni. Objektív módon nem vizsgálható, és nagy kérdés, hogy ki dönti el: mi számít véteknek.


További nem elhanyagolható probléma a fenti kiközösítős szabállyal, hogy mérték nélküli. A mértéktelenség nem jó. Az ki van zárva, hogy mindenféle rosszra ugyan azzal a kiközösítős sémával kellene válaszolni.


> Mint írtam a bűnt gyűlölni kell, és figyelmeztetni, de nem az embert gyűlölni és kirekeszteni!


Egyrészt a bűn nem létezik (de ez csak az én véleményem), másrészt semmit nem "kell" gyűlölni. Sőt, semmit nem szabadna gyűlölni. Azért, mert a gyűlölet egy nagyon alacsony rendű érzés. Bármi ami gyűlöletet kelt, kiszorítja a magasabb rendű érzéseket (lehetne sorolni: szeretet, tisztelet, csodálat stb. de igazából a gyűlöletnél szinte minden magasabb). Nagyon fontos dolog, hogy nem csak a fizikai testünket kell karban tartani, hanem az érzéseinket is nemesíteni kell, és a gondolatainkat tisztítani. Nem csak fizikailag bánthatunk másokat, hanem érzésben és gondolatban is (pl. amikor barátságtalanul tekintesz másokra). Akit elönt a gyűlölet, annak már akkor is "rossz", ha épp nem talál senkit akin levezesse. A rossz ellen nem lehet úgy harcolni hogy meggyűlölöd.

2013. okt. 17. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Pedig pontosan a vétek, a rossz a bűn és semmi más.
2013. okt. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 nagylzs ***** válasza:

> Mint írtam a bűnt gyűlölni kell, és figyelmeztetni, de nem az embert gyűlölni és kirekeszteni!


Erről még annyit, hogy a kirekesztett ember úgy érezheti hogy a többiek gyűlölik. A kirekesztők között is lehetnek olyanok akik szívesen lennének a kirekesztettel, de a csoportnyomás (a többség elvárása) hatására nem teszik.


A valóság:


* A kirekesztés nagyon sokszor nem jó módszer a rossz megakadályozására, mert önmagában is rossz. Főleg akkor ha szeretetteljes kapcsolatokat vág szét. Érdemes olyan módszert választani, ami több jót okoz mint rosszat. A kiközösítésre ez nem mindig igaz. Aki ennek ellenére alkalmazza, az téved.

* A közösség nem mindig jól ítéli meg, hogy mi számít rossznak. Különösen akkor nem, amikor egy merev szabályrendszer alapján akarják ezt eldönteni. Példaként ismét Jehova Tanúit tudom fölhozni. (Biztos vannak más hasonlóan merev vallások is, csak én nem tudok eleget ezekről, elnézést kérek Jehova Tanúitól.)


Szóval amit te írtál, hogy "nem az ember kell gyűlölni" - teljességgel igaz lehet. Nem mindig igaz, mert lehetnek speciális esetek amikor a kirekesztés hatékony módszer és több jót okoz mint rosszat. De én is úgy vélem, hogy az esetek nagy részében több rosszat okoz mint jót.

2013. okt. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

"a bűn ismerete a törvény által vagyon."


Rm 12,21" Ne győzettessél meg a gonosztól, hanem a gonoszt jóval győzd meg."

2013. okt. 17. 22:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!