Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Erre milyen értelmezést adtok?

Erre milyen értelmezést adtok?

Figyelt kérdés

1 János 5, 20: De tudjuk azt is, hogy az Isten Fia eljött, és értelmet adott nékünk arra, hogy megismerjük az igazat, és hogy mi az igazban, az ő Fiában, a Jézus Krisztusban vagyunk. Ő az igaz Isten és az örök élet.


Vagyis Jézus az igaz Isten és az örök élet.


1 János 5, 12: Akié a Fiú, azé az élet: akiben nincs meg az Isten Fia, az élet sincs meg abban.


A kérdést ne vegye senki provokációnak. Ha annak értelmezted, akkor elnézést kérek. Elnézést!

A válaszokat előre is köszönöm



2013. okt. 22. 14:26
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

János Evangyélioma 14. rész:

"20. Azon a napon megtudjátok majd ti, hogy én az én Atyámban vagyok, és ti én bennem, és én ti bennetek.

21. A ki ismeri az én parancsolataimat és megtartja azokat, az szeret engem; a ki pedig engem szeret, azt szereti az én Atyám, én is szeretem azt, és kijelentem magamat annak.

22. Monda néki Júdás (nem az Iskáriótes): Uram, mi dolog, hogy nékünk jelented ki magadat, és nem a világnak?

23. Felele Jézus és monda néki: Ha valaki szeret engem, megtartja az én beszédemet: és az én Atyám szereti azt, és ahhoz megyünk, és annál lakozunk."

2013. okt. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Aki nem fogadta be Jézust (megtartván az Ő parancsolatait), abban nincs élet.

Jézus = út, igazság, élet:


János Evangyélioma 14. rész:

"6. Monda néki Jézus: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam."

2013. okt. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

"...és értelmet adott nékünk arra, hogy megismerjük az igazat..."


János Evangyélioma 14. rész:

"16. És én kérem az Atyát, és más vígasztalót ád néktek, hogy veletek maradjon mindörökké.

17. Az igazságnak ama Lelkét: a kit a világ be nem fogadhat, mert nem látja őt és nem ismeri őt; de ti ismeritek őt, mert nálatok lakik, és bennetek marad."


János Evangyélioma 16. rész:

"13. De mikor eljő amaz, az igazságnak Lelke, elvezérel majd titeket minden igazságra. Mert nem ő magától szól, hanem azokat szólja, a miket hall, és a bekövetkezendőket megjelenti néktek."

2013. okt. 22. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező:


1János 5:20

Jézus „értelmi képességet adott” a tanítványainak, hogy megszerezzék „az igaznak [Jehova Istennek] ismeretét” (1Ján 5:20). Mit jelent ez? Jézus segített a követőinek megérteni a tanításait az Atyáról. Nem rejtette az Atyját a titokzatosság homályába, azt tanítva, hogy egy felfoghatatlan háromság része.


Sok egyháztag azonban másképp értelmezi ezeket a szavakat. A cím szavai az 1János 5:20-ban találhatók, amely részben így szól: „mi egységben vagyunk az igazzal az ő Fia, Jézus Krisztus által. Ez az igaz Isten és az örök élet.”

A Háromság tanának támogatói azt állítják, hogy az „ez” mutató névmás (hou′tosz) a legközelebbi főnévre, Jézus Krisztusra utal vissza. Szerintük Jézus „az igaz Isten és az örök élet”. Ez az értelmezés azonban ellentétben áll a Szentírás többi részével. Ezenkívül számos neves tudós nem fogadja el a Háromságban hívőknek ezt a nézetét. B. F. Westcott, a Cambridge-i Egyetem tudósa a következőket írta: „A legkézenfekvőbb az, hogy [a hou′tosz névmás] nem a hozzá helyileg legközelebb álló alanyra utal, hanem arra, amely leginkább foglalkoztatta az apostolt.” János apostol tehát itt Jézus Atyjára gondolt. Erich Haupt német teológus ezt írta: „Meg kell vizsgálni, hogy a következő állításban [a hou′tosz] a közvetlenül előtte álló, legközelebbi alanyra utal-e vissza . . . , vagy a távolabbira, Istenre . . . Úgy tűnik, hogy az egyedüli igaz Isten melletti bizonyságtétel jobban kapcsolható a bálványokat helytelenítő, befejező figyelmeztetéshez, mint Krisztus istenségének az igazolása.”

Még a Rómában működő Pápai Bibliaintézet egyik kiadványa is, amely nyelvtani szempontok szerint elemzi az Újszövetséget (A Grammatical Analysis of the Greek New Testament), ezt írja: „[Hou′tosz]: a 18–20. [versek] csúcspontjaként majdnem teljesen biztos, hogy Istenre utal, a valódira, az igazira, akinek semmi köze a pogánysághoz (21. vers).”


A 12-es vers arról szól, hogy ez az Isten a Fia váltság halála által ad életet, És nem azt jelenti, hogy a Fiú rendezte így, vagy csak a Fiú legyen az imádott Isten, mert meghalt értünk.Közben az atyját félre tettük, mint ha nem is volna.

Katy Weaver

2013. okt. 22. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

attila, köszi a válaszodat, és köszi, hogy nem akartál semmit sem "magadtól", vagy a te saját szavaiddal megmagyarázni, hanem az igével.

Katy, erre a válaszra vártam.

"Vagyis Jézus az igaz Isten és az örök élet. " Az 1 János 5, 12 válasz a mondat második felére. Tehát ha Jézus az örök élet, akkor Ő is az igaz Isten. De tegyük fel, hogy nem így van.

Az 1 János 5, 20-ban viszont ez áll: "mi az igazban, az ő Fiában" . Vagyis Jézus az igaz. És ha Jézus az igaz akkor Ő az igaz Isten. Ez a következő mondatban áll.

Te akikre hivatkozol, csupán emberek akiket nem ismerek. De János apostolról tudom, hogy Őt a Szent Lélek vezette, és nem véletlenül írta azt amit. Nem azért, hogy félreértsék. Ez olyan, mint amikor a tanítók akarják megmagyarázni a gyereknek, hogy a költő mire gondolt. A tanár honnan tudhatja?? Ezt egyedül az írója tudja/tudná megmondani. A Bibliát nem kiforgatni kell, hanem értelmezni. Nem (csak) teológusoknak íródottŰ(a Biblia), hanem mindenkinek, még annak is, akinek nincs általános végzettsége sem.

És attól, hogy számos tudós nem fogadja el a háromságtant, attól még nem biztos, hogy igazuk van.

Pali bácsi, aki a szántóföldön dolgozik, azt mondta, hogy "bezony a háromságtan igaz."


De ne vedd sértésnek amit írtam, csak szimulálni akartam, hogy nem minden arany ami fénylik.

És neked is köszönöm a választ, még ha nem is értek vele egyet.

2013. okt. 22. 17:36
 6/20 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Elnézést, hogy "beleszólok", de úgy gondolom, hogy mivel nem folyik személyes csatornán levelezés közted és Katy között, válaszolhatok arra is, amit neki írtál.


A Bibliát "nem kiforgatni kell, hanem értelmezni"? És mit jelent neked "kiforgatni" és "értelmezni"??? Ami nem a te elképzelésed szerinti válasz, az "kiforgatás", ami pedig tetszik a fülednek, az "értelmezés"?! :-) Nagyon úgy néz ki, hogy ebben az esetben ez a helyzet, mivel SEMMI Írás szerintivel sem támasztottad alá a mesédet! Katy legalább megtette, sőt még ki lehetne egészíteni azzal is, hogy az 1János 5:20-hoz szőtt ismert nyelvtani okoskodás, mellyel a teáltalad idézett verziót kívánják alátámasztani a Jézus istenségében hívők, semmire sem jó, hiszen a Biblia más részei egyértelműen cáfolják azt. Egy seregnyi példát lehet felhozni a Szentírásból, mely világosan bizonyítja, hogy az a görög nyelvtani szerkezet, melyet pl. az ÚV. fordítás is alkalmaz, HELYES. Hogy miért? Mert a teljes bibliai szövegösszefüggés támasztja alá, ellentétben az általad favorizálttal. Te ezt írtad:


"Katy, erre a válaszra vártam.

"Vagyis Jézus az igaz Isten és az örök élet.""


(1János 5:20) "Ám tudjuk, hogy az Isten Fia eljött, és értelmi képességet adott nekünk, hogy megszerezzük az igaznak ismeretét. És mi egységben vagyunk az igazzal az ő Fia, Jézus Krisztus által. Ez az igaz Isten és az örök élet."


Te ezzel kiragadsz a szövegösszefüggéséből és erőnek erejével félreértelmezel egy szöveget, mert az fér bele az előre kialakult elképzelésedbe, abba, hogy Jézus a Mindenható és "igaz Isten". Erre hivatkozol:


(1János 5:12) "Akinél ott van a Fiú, annál megvan ez az élet; akinél nincs ott az Isten Fia, annál nincs meg ez az élet."


Ezt máshol, más szavakkal így olvashatjuk:


(János 3:36) "Aki hitet gyakorol a Fiúban, annak örök élete van; aki nem engedelmeskedik a Fiúnak, az nem lát majd életet, hanem az Isten haragja marad rajta."


Tehát hinnünk kell Isten Fiában, Jézusban, hogy örök életünk lehessen, mert Jézus MEGKAPTA a hatalmat Atyjától, Jehovától, hogy nekünk "életet" ajándékozhasson.


Maga Jézus cáfol meg téged:


"Az pedig az örök élet, hogy ismeretet szerezzenek rólad, az egyedüli igaz Istenről, és arról, akit elküldtél, Jézus Krisztusról." (János 17:3)


Jézus itt félreérthetetlenül különválasztotta magát az EGYEDÜLI, vagy EGYETLEN igaz Istentől, aki nyilvánvalóan a MINDENHATÓ ISTEN is, igaz? Vagy van valami ellenvetésed??? És ha használjuk a józan eszünket és logikusan gondolkozunk, akkor egyértelmű az is, hogy ha valakit, valamely tulajdonságában "egyedülinek", vagy "egyetlennek" (fordítástól függően) nevezünk, akkor nem lehetünk vele "egyenlő"! Vagy van valami ellenvetésed?


De Pál is megcáfol:


(1Korintusz 8:6) "számunkra valójában e g y Isten van, az Atya, akiből van minden, és mi őérte; és e g y Úr van, Jézus Krisztus, aki által van minden, és mi őáltala."


Az ugye egyértelmű, hogy itt Pál az "egy Isten" kifejezést nem általánosító értelemben (egy isten - mint magas rangú személy - a sok közül) használta, vagyis világos, hogy a EGYETLEN MINDENHATÓ Istenre gondolt, mint "EGY Istenre", igaz? Ha ez igaz, akkor akit elválasztott tőle a gondolatmenetében, az a személy NEM LEHET SZINTÉN "Mindenható", és "Isten" (a mindenható értelmében), mert NEM LEHET egyszerre két 'mindenható', hiszen a szó elvesztené az értelmét és a jelentését!! Ilyenformán Jézus NEM LEHET a háromság második személye, Aki állítólag "egyenlő" hatalomban is az Atyjával.


EGYETLEN, vagy "egyedüli igaz Isten" van, Ő pedig az a Mindenható Isten, akit a Biblia több ezerszer JHVH-nak, vagy a mai legelterjedtebb kiejtésében, Jehovának nevez. Ő nem Jézus és nem alkot egy háromszemélyű istenséget, Jézus nem része ennek az elképzelt mitikus istenségnek, Jézus nem az "egyedüli igaz Isten"! Erről a bibliában szó sincs. Belemagyarázni - vagy a te szavaiddal élve: "kiforgatni" - lehet kétértelmű helyeket, de ettől még nem lesz igaz, ami eredendően hamis.


És sajnos tény, hogy Jézus hatalmi állását és a háromsággal kapcsolatos "bizonyítékokat" a leggyakrabban ilyen, állandó vita tárgyát képező szövegekre építitek. Ilyen a János 1:1, 2, vagy a Róma 9:5, a hírhedt "jánosi betoldás", valamint más betoldás egyes fordításokban, mint pl. a Károli. De ilyen a Filippi 2:5, 6 is, melyet szintén sok más fordító fordított a szövegösszefüggéssel összhangban, nem csak az Új Világ fordítás.


"Te akikre hivatkozol, csupán emberek akiket nem ismerek. De János apostolról tudom, hogy Őt a Szent Lélek vezette"


Legyünk pontosak: Jánost, mint Bibliaírót a szent SZELLEM vezette (abszolút nem mindegy), de a Biblia fordítóit és értelmezőit, akikre te itt támaszkodsz, NEM.

Abban viszont igazad van, hogy a Bibliát nem csak teológusoknak írták, nem csak ők értelmezhetik jól, sőt.

2013. okt. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező.

Jézus abban az értelemben igaz, hogy Isten minden ígéretét, amit az embereknek tett, azt Jézuson keresztül valósítja meg.


Jézus nem egyenlő a Teremtő Istennel, mert akkor nekünk tanítványoknak is egy személyűeknek kellene lenni a vers szerint.

Itt Jézus az egységről beszél, mint egy Tükörképe Istennek, de nem fizikai ábrázatban, hanem abban, hogy minden gondolatát, érzéseit, akaratát, tetteit tökéletesen vissza tükrözte.

Mindent úgy tett mint ha az Atya tette volna, semmit nem tett más kép a saját kezdeményezéséből.

Ettől pedig nem vált a Teremtő Istenné.


Katy Weaver

2013. okt. 22. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Kedved névtelen "beleszóló"!

Az nem igaz, hogy ami nem az én elképzelésem szerint van, az "kiforgatás", de SZERINTEM, ebben az esetben erről van szó.

Az sem igaz, hogy SEMMI Írás szerintivel nem támasztottam alá. Mivel az 1 János 5, 20-nak az utolsó mondatának a felét alátámasztottam az 1 János 5,12-vel.

És honnan tudod, hogy az ÚV fordítás helyes? Talán ismered az eredeti "Bibliát", esetleg szakértője vagy a görög, arám, és héber nyelveknek?? Ha igen akkor, nem szóltam. De kétlem.

Elolvastam még egyszer az egész részt, és ÉN nem találtam semmi kiragadót, de ha úgy tetszik le lehet írni az egészet. De akkor már írjuk le az egész Bibliát, mert csak úgy NEM lehet kiragadni egy részt, EGYBE kell értlemezni az EGÉSZET.

Maga Jézus cáfol meg téged: Én és az Atya egy vagyunk. (János evang. 10, 30)

Ismét köveket ragadának azért a zsidók, hogy megkövezzék őt. Felele nékik Jézus: Sok jó dolgot mutattam néktek az én Atyámtól; azok közül melyik dologért köveztek meg engem? Felelének néki a zsidók, mondván: Jó dologért nem kövezünk meg téged, hanem káromlásért, tudniillik, hogy te ember létedre Istenné teszed magadat. Felele nékik Jézus: Nincs-é megírva a ti törvényetekben: Én mondám: Istenek vagytok? Ha azokat isteneknek mondá, akikhez az Isten beszéde lőn (és az írás fel nem bontható), Arról mondjátok-é ti, akit az Atya megszentelt és elküldött e világra: Káromlást szólsz; mivelhogy azt mondám: Az Isten Fia vagyok?! Ha az én Atyám dolgait nem cselekszem, ne higyjetek nékem; Ha pedig azokat cselekszem, ha nékem nem hisztek is, higyjetek a cselekedeteknek: hogy megtudjátok és elhigyjétek, hogy az Atya én bennem van, és én ő benne vagyok. Ismét meg akarák azért őt fogni; de kiméne az ő kezökből.

ebben a részben a zsidók megértették, hogy Jézus Istenné tette magát, de Jézus nem azt válaszolta, hogy nem én nem vagyok Isten. Szóval akkor mégis Isten.

Nem tudom láttad e a Thor c. filmet, de ott is amikor Thor lekerült a Földre, ugyanaz az isten volt, csakhogy erő nélkül. Jézus is amikor lejött a Földre, a hatalmát letette, de Ő maga ugyanaz volt, aki előtte.

Abban egyetértek, hogy EGY IGAZ ISTEN van, de az az Isten három személyből áll.

2013. okt. 23. 08:23
 9/20 anonim ***** válasza:

"Abban egyetértek, hogy EGY IGAZ ISTEN van, de az az Isten három személyből áll."


Alapvetően az a baj és azért szeretik annyian ezt a témát vitatni, mert azt hiszik egyesek, hogy képesek megérteni egy MÁSIK VILÁGNAK ilyen hatalmas dolgait, a mindössze az 1400 grammos E-VILÁGI kis agyukkal.


El kell olvasni a Bibliát és hinni kell benne, el kell fogadni. Nem attól lesz valakinek jobb a hite, hogy egyszerű (ember számára érthetetlen) dolgokat, hogyan tud oldalasan kimagyarázni (egy vagy több hibalehetőséggel).


János Evangyélioma 1. rész:

1. Kezdetben vala az Íge, és az Íge vala az Istennél, és Isten vala az Íge.

2. Ez kezdetben az Istennél vala.

...

14. És az Íge testté lett és lakozék mi közöttünk (és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét), a ki teljes vala kegyelemmel és igazsággal.

15. János bizonyságot tett ő róla, és kiáltott, mondván: Ez vala, a kiről mondám: A ki utánam jő, előttem lett, mert előbb volt nálamnál.


János Evangyélioma 10. rész:

30. Én és az Atya egy vagyunk.


Ezeket a sorokat pedig a JT-k szeretik főleg oldalakba foglalni, de minek? Ha nem hisznek benne akkor nem lesz jobb attól, hogy oldalasan elkezdik ezeket kiforgatni/kimagyarázni, hogy passzoljon (valószínűleg sok hibával) az elméleteikhez.


El kell olvasni és el kell fogadni az igazságot a Bibliából (főleg ha Jézus mondta!) ennyire egyszerű.

Akik pedig erre nem képesek...:


János Evangyélioma 8. rész:

44. Ti az ördög atyától valók vagytok, és a ti atyátok kívánságait akarjátok teljesíteni. Az emberölő volt kezdettől fogva, és nem állott meg az igazságban, mert nincsen ő benne igazság. Mikor hazugságot szól, a sajátjából szól; mert hazug és hazugság atyja.

45. Mivelhogy PEDIG ÉN IGAZSÁGOT SZÓLOK, NEM HISZTEK NÉKEM.

2013. okt. 23. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

És még mindig a kedved "beleszólónak". Te is csak kiragadtál egy szövegrészletet és azt próbálod belemagyarázni a saját elképzelésedet, szóval te vizet prédikálsz, de bort iszol.

Bocsi ha megbántottalak, nem állt szándékomban.

2013. okt. 23. 08:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!