Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lett a szombatból...

Hogyan lett a szombatból vasárnap?

Figyelt kérdés

Hogyan jött,hogy vasárnap kell Isten tiszeletre járni?

Ha jól tudom Jézus és az elsőszázadi keresztények is a szombatott tartották és nem a vasárnapot?


2013. okt. 23. 15:58
1 2 3
 1/24 Pietrosol ***** válasza:
15%

Szia!


Azt nem tudom, hogy lett vasárnap a szombatnapból, de Jézus sem tartott szombatnapot. Emiatt meg is akarták kövezni a zsidók.

2013. okt. 23. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Akkor tanulmányozd még a biblát kedves testvér.
2013. okt. 23. 16:03
 3/24 yuda ***** válasza:
24%

Izraelben ma is a hét utolsó napja a szombat.

Nálunk ez a vasárnap.

Kulturális eltérés és más időszámítás.

2013. okt. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
0%

Ha már ennyire érdekel téged, akkor valóban nem a neven volt a lényeg, hanem azon, hogy utolsó nap....

De egyáltalán nem lényeges.

2013. okt. 23. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:
Nem a katólikus egyház tette át szombatott vasárnapra?
2013. okt. 23. 16:20
 6/24 A kérdező kommentje:
Lényeges mert benne van a 10 parancsolatba.
2013. okt. 23. 16:21
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Összetett a kérdés, engedd meg, hogy röviden, de mégis részletesebben válaszoljak, a történelmi kereszténység szempontjából: Jól tudod, hiszen Jézus a nagy eszkatologikus beszédében, amely elsődlegesen Jeruzsálem pusztulására vonatkozik, kifejezetten felszólította a követőit, hogy imádkozzanak azért, hogy ne szombaton, az Isten napján keljen menekülniük (Máté 24,20). Akkor feltehető a kérdés, hogy is van akkor az a vasárnap ügy? A történelmi kereszténység nem vonta kétségbe tudomásom szerint soha Isten nyugalomnapját. Éppen ezért, amikor a (Jel 1,10)-ben olvashatunk az "Úr napjáról" különböző értelmezések látnak napvilágot, hogy János vajon a szombatot, vagy a vasárnapot érti rajta? Kétségtelen, hogy a vasárnapünneplés már nagyon hamar bejött a kereszténységbe, viszont nem törölte el a szombatot. Hiszen a 2. században olvashatunk olyat, ahol arra szólítják fel a keresztényeket, hogy a szombat helyett a vasárnapot ünnepeljék meg. Ez jelzi, hogy a szombatról vasárnapra való általános átállás nem történt meg az első században az Ősegyház idejében, ahogyan azt talán némelyek gondolják, hiszen akkor értelmetlen lenne a vasárnapünneplésre felszólítani a keresztényeket, ha addig természetes lett volna. Én úgy tudom, elsődlegesen a vasárnapra való átállás a zsidóktól való elkülönülés miatt történt meg, bár egy ideig párhuzamosan tartották a szombatot és a vasárnapot is. A döntő fordulatot azonban én a 4. század idejére teszem, amikor államvallás lett a kereszténység. Köztudott, hogy a vasárnap, a "Nap napja" a pogányoknál egy általánosan ismert nap volt. Ilyen szempontból Róma számára jó ötletnek tűnt a vasárnapot megtenni nyugalomnapnak. Hiszen a pogányok alapból elfogadták, a keresztényeknek meg megindokolták azzal, hogy Krisztus ekkor támadt fel. Így mind a pogányság, mind a kereszténység nagy része elfogadta. Tegyük hozzá azonban, hogy mindig voltak szombatünneplő keresztények, és vannak ma is. Hiszen a Bibliában a szombat megszenteléséről olvashatunk.

2013. okt. 23. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
0%

"Ha jól tudom Jézus és az elsőszázadi keresztények is a szombatott tartották és nem a vasárnapot?" - Apostolok Cselekedeiben benne van hogy a hét első napján gyülekeztek össze kenyértörésre (ApCsel 20:7.)

Amúgy Kr.u. 70-ig míg a rómaiak le nem rombolták a jeruzsálemi Templomot, addig gyakorlatilag a kereszténység a zsidó vallás egyik ágazata volt. Viszont mivel a Templom lerombolása idején a keresztények elmenekültek Jeruzsálemből, ezért az akkori zsidók kiátkozták őket (18 áldás nevű imában van benne, a 12.: [link] akkortól került előtérbe az Új Teremtés napja, amit magyarul vasárnapnak nevezünk.Így lett a "szombatból vasárnap"....

2013. okt. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Köszi a választ kicsit fel kavart egy videó amit láttam.A videóban az hangzott el a,hogy a feneved bélye a vasárnap ami nem mástól ered mint a fenevedtól a vatikánból -tól származik a vasárnap üneplése.
2013. okt. 23. 16:39
 10/24 anonim ***** válasza:
23%

Szánalmas...

A katolikus iránti gyűlölet is megvakíthat, úgy látom.

2013. okt. 23. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!