Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A masodik parancsolat kimondja...

And91 kérdése:

A masodik parancsolat kimondja tisztan hogy nem szabad balvanyokat imadni es akkor a katolikusok meg az ortodoxok miert imadkoznak szobrokhoz? Ok nem ismerik fel h bunt kovetnek el ezzel, vagy a papajuk berogzitette ezt a fejukbe?

Figyelt kérdés
2014. jan. 19. 14:40
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
89%

Próbálom megvilágítani a dolgot, talán érthetőbb.

A hinduizmusban az isteneket a szobraikkal azonosítják, tehát a szobor= az azt ábrázoló istennel. Nem csak szimbólum. Így a hindu valóban a szobrot (mert az isten számára) imádja.


A katolikusok számára a szobor és kép csak szimbólum, jelkép. Tehát bár vannak szobrok a templomban, vagy szentkép itthon is. De az számomra csak jelkép, szimbólum.

Ha megpillantom, eszembe juttatja, hogy ki az Isten és ki vagyok én, milyen a viszonyom, stb. De nem a tárgyat imádom vagy tisztelem, hanem azt, akit az ábrázol.


Az anyukámról készült kép esetében maga a kép, mint tárgy bír értékkel, hanem az miatt, akit ábrázol.

Hidd, el, hogy sokat jelent egy messze földre elkerülve az, ha megpillanthatom egy számomra fontos személy képét, vagy éppen a keresztény vallás egyik szimbólumát...

Amíg ezt nem tapasztalod meg, addig nincs miről beszélni.

Én így gondolom, saját tapasztalat alapján.

2014. jan. 23. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

Javítása ennek:

"Az anyukámról készült kép esetében maga a kép, mint tárgy bír értékkel, hanem az miatt, akit ábrázol. "


Erre:

Az anyukámról készült kép esetében SEM maga a kép, mint tárgy bír értékkel, hanem az miatt, akit ábrázol.

2014. jan. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
10-es vagyok na én is pontosan erre céloztam de a protestánsok éppen ezt nem értik meg pedig te is világosan elmondtad ahogy még előtted nagyon sokan mégis kivan írva ez a kérdés már ezredjére...
2014. jan. 24. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
hat idefigyeljetek!!! a kep es a szobor ket kulombozo fogalom ha nem tudnatok! es en nem azt mondtam h kepet nezuk szeretteinkrol me abban nincs semmi rosz de viszont abban h IMADKOZTOK valamilyen szent kephez az mar bunnek szamit. ugyanezt csinaljatok a szokbrokkal is a templomba!ezek nem tudnak megsegiteni me elettelen targyak! ugynaezt csinalta az okori Izrael is amikor elfordult Istentol! az a baj h a szemeitek be van kotve a hamis papsagtol aki nem akarja h elveszitse tekintelyet! arra intelek h keressetek az igazsagot ami szabadokka tesz titeket. en nem akarok senkit megbantani mindenki azt csinal amit akar de ra fogtok jonni majd egyszer h rossz uton vagytok
2014. jan. 28. 10:32
 15/19 anonim ***** válasza:
80%
De könyörgöm miért nem tudod felfogni hogy nem IMÁDKOZUNK a szobrokhoz senki se imádkozik hozzájuk légyszíves fogd már fel már annyiszor ellett mondva ennél a kérdésnél és még annyi másnál, azt is értsd már meg hogy ugyanaz a lényege mint a képnek és azt is kimondja a második parancsolat nem csak a szobrokat, de már ezt is elmondtuk....
2014. jan. 28. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
2014. jan. 30. 19:30
 17/19 anonim ***** válasza:
60%
Igen elolvastam a neoprotestánsok ugyanazzal a hamis vádakkal rágalmazzák a katolikusokat amiket az előbb kifejtetem hogy nem igazak, gratulálok!! ;)
2014. febr. 1. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Helyes a képek vagy szobrok imádata?

Nem, nem helyes. Egy katolikus enciklopédia így ír arról a törvényről, melyet Isten Izrael nemzetének adott: „Különböző bibliai beszámolókból egyértelmű, hogy Isten igaz imádói nem használtak képeket vagy szobrokat” (New Catholic Encyclopedia). Érdemes megvizsgálni a következő bibliaverseket:


„Ne készíts magadnak faragott képmást, vagy ahhoz hasonló alakot, ami fenn van az egekben, vagy lenn van a földön, vagy ami a vizekben van a föld alatt. Ne hajolj meg előttük, és ne hagyd magad rávenni a szolgálatukra, mert én, Jehova, a te Istened olyan Isten vagyok, aki kizárólagos odaadást vár el” (2Mózes 20:4, 5). Mivel Isten „kizárólagos odaadást” követel tőlünk, nem tetszik neki, ha képeket, szobrokat, bálványokat, ikonokat vagy ehhez hasonlókat imádunk.

„Senki másnak nem adom dicsőségemet, sem dicséretemet a faragott képmásoknak” (Ézsaiás 42:8). Isten azt sem fogadja el, ha valaki képek vagy szobrok segítségével próbálja őt imádni. Amikor egyes izraeliták egy aranyborjút mintázó szobor által akarták imádni, azt mondta, hogy a nép „vétkezett” (2Mózes 32:7–9, Katolikus fordítás).

„Nem szabad azt hinnünk, hogy az isteni Lény aranyhoz, ezüsthöz vagy kőhöz hasonló, olyasmihez, amit az emberi művészet és elgondolás formált meg” (Cselekedetek 17:29). A pogány imádattal szemben, melyben gyakran használnak olyan képeket és szobrokat, melyeket „az emberi művészet és elgondolás formált meg”, a Biblia azt írja, hogy a keresztényeknek „hit által” kell járniuk, és „nem látás által” (2Korintusz 5:7).

„Őrizzétek meg magatokat a bálványoktól!” (1János 5:21). Az a tanítás, miszerint Isten helyesli, ha valaki ikonok, képek vagy szobrok segítségével imádja őt, nem a Biblián alapul. Ez az Izrael nemzetének és a keresztényeknek adott parancsokból egyaránt kiderül.

2014. dec. 30. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Mindig bele lehet szaladni ,reakciós,buta,félművelt kérdezőbe...
2020. jún. 12. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!