Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbseg a katolikus,...

Mi a különbseg a katolikus, reformatus, evangelikus es a zsido templom között?

Figyelt kérdés
egy katolikusnak pl semmi keresnivaloja nincs egy masik templomban?
2008. júl. 18. 20:42
 1/10 anonim válasza:
69%

Egy katolikus bemehet az összes templomba, nem néznek rá ferde szemmel

(mondjuk a zsidókat ilyen szempontból nem ismerem)

Egy protestánsra (evangélikus, református) inkább a katolikusban, ha kiderül róla, h protestáns...


A katolikus templom díszes, míg egy protestáns csont-fehér... Ennek megvannak az okai: Kálvin a reformációban úgy döntött, h mivel anyanyelvű igehírdetés van, az Igére figyeljen a gyülekezet...

A katolikus miséket az 1980-s években is még latinul tartották, szóval kellett a kép a parasztnak, h megértse...

Ezért alakult ki a betlehemezés is...

2008. júl. 18. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért a 80-as években már nem volt általános a latin mise. Akkor voltam gyerek és határozottan magyarul volt.

A különbség :

A katolikus templomokban sok kép és szobor van (a modernebbekben esetleg nem sok, de van). Van oltár, van örökmécses. Az oltár mögött egy kis szekrény-szerű van, itt őrzik az Oltáriszentséget.

A reformátusban egyszerű, fehér falak, képek és szobrok nélkül. Oltár (vagy nem tudom, így hívják-e, de középen egy asztal) szintén van, örökmécses nincs.

Evangélikusban még nem voltam, zsinagógában sem.

Ja, még egy fontos különbség, de ezt kívülről is látod: a katolikus templomoknak kereszt van a tetején, ez igaz az evangélikusra is, de a református templom tetején csillag van. (Régebben azt hittem, buzogány, de utánanéztem, csillag.)

Bemenni a katolikus-református-evangélikus templomokba bárki bemehet vallástól függetlenül. A zsidók hozzáállását nem ismerem, de szerintem bemehet oda is nagyjából bárki. Én katolikus vagyok, de református templomban voltam már és van református, sőt egész más vallású ismerősöm, aki volt már katolikus templomban. (Bár általában a hívő protestánsok nem szeretnek katolikus templomba menni, akkor inkább szívesebben mennek más protestáns felekezet templomába - ezt én az ő hitük-felfogásuk miatt érthetőnek tartom.)

Kicsit más: voltam például anglikán templomban is, na ott ránézésre nem tudtam volna megmondani, hogy ktolikus, vagy más. Az nyilvánvaló arról is, hogy nem református, a tetején kereszt, bent szobrok, képek.

Ez szerintem egy érdekes kérdés, kíváncsi vagyok a többi válaszra is :)

2008. júl. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
56%

Az előttem leírtaknak igazuk van, de kiegészíteném picit.


római katolikus:

díszes, tele festményekkel, oltárkép és szószék van, alatta szekrény, benne Oltáriszentség, tömjént füstölnek előszeretettel. A templom tornyán kereszt van. Pap tartja a misét. Ostyát és bort adnak.


görög katolikus:

szintén díszes, ugyanaz majdnem, mint a római katolikus. A templom tetején kettős kereszt. Picit más a mise rendje. Pap tartja a misét.


Református (ez vagyok én):

Dísztelen, többnyire fehér falak (néha valami minta van rajta, vagy festettek azok, amelyek katolikus templomnak épültek), nincs oltárkép, szószék van, egy asztal elől középen, ez az Úr asztala. Nálunk Úrvacsora van, kenyeret és bort veszünk. Lelkész tartja az istentiszteletet. A templom tetején kakas vagy csillag (nem buzogány :D)


Evangélikus:

Szintén többnyire dísztelen, de vannak kivételek, mint pl. a fasori evangélikus templom, vagy azok, amelyek katolikus templomok voltak. Oltárkép itt már van, szószék is. Az istentisztelet rendje a reformátuséhoz hasonló, 90%-ban meg is egyezik vele. Lelkész van itt is, és az istentiszteletet tartja.


Zsidó:

Azt írtad, zsidó templom? Az csak egy van, vagyis volt. Jeruzsálemben. Annak a fala a Siratófal, ahová minden kétlábú zsidó elmászik legalább egyszer az életében és megtámasztja, nehogy eldőljön. :)

A zsidóknál "imaházak" zsinagógák vannak. Itt a rabbi a vezető. Sábeszdeklit hordanak, nagy az orruk, én meg antiszemita vagyok, bocsánat, a zsidókról nem tudok mosoly nélkül beszélni.

2008. júl. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Ez nagyon off lesz,


de az előző hozzászólótól megkérdezném, hogy hogyan fér össze a református hited az antiszemitizmusoddal, annak a tudatában


1.)a Biblia szerint a zsidók Isten választott népe, és ezt Isten nem vonta vissza


2.)a Megváltód édesanyja egy zsidó hajadon volt, tehát "test szerint" ő is egy zsidó férfiú, ahogy az apostolai is mindannyian


3.) Krisztus tanítása az, hogy "ne ítélj", illetve "szeress mindenkit"


?

2008. júl. 19. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem elég sok dolgot megtudtál már , de én is írok olyat amit más nem .Az evangélikusoknál nincs emberábrázolás a templomban,viszont lehetnek különféle stilizált minták.

A zsinagógákba nem mehet be férfiember fedetlen fővel , kalapban vagy kipában vannak.Asszonyok csipkés kendőt szoktak a fejükre tenni.(és még valami ne cikizzük egymás felekezeteit,nem tudhatod mivel mátod meg a másikat,köszönöm.)

2008. júl. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó válaszoló szerintem rosszul tudja. Én evangélikus vagyok és a két szép szememmel láttam, hogy van emberábrázolás a templomunkban. Ott van az oltár felett egy nagyon szép Jézus-kép, Madarász Viktor festette.
2008. júl. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Lényeges különbség van a görögkatolikus, ill. pravoszláv mise, és az összes többi között: náluk ugyanis a szertartást a pópa az ikonosztáz mögött végzi, csak a nyitott ajtaján keresztül lehet követni, hogy mi történik. Az ikonosztáz egy ikonokból álló fal, aminek ajtaja van középen.

A pópa annak ellenére, hogy ez a vallás nem új keletű, megnősülhet, és lehetnek gyermekei. A ptavoszláv templomokban nincsenek padok, a mise alatt állni vagy térdelni lehet.


A magyarorszégi reformátusok a reformáció német ágát, az evangélikusok a svájci ágát képviselik.


Ami a zsidó szertartást illeti, úgy tudom, hogy a kötelezően előírt fejviseleteken kívül (nők kendő, férfiak kerek sapkácska) még a Thóratekercs játszik nagy szerepet amit ott őriznek minden zsinagógában egy thóratartóban. A Dohány u-i zsinagógát mint műemlék megtekintését ajánlom mindenkinek mert gyönyörű, és ugyanúgy beletartozik Budapest látványosságaiba mint bármi más. Kérem, aki többet tud a zsidó szertartásról írja meg, mert az előitéletek egyik oka a tájékozatlanság.


Ami azt illeti, Magyaroeszágon egy dzsámi és két minaret is van a török időkből, de a szertartásokról jó lenne többet tudni.

2010. aug. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Barátaim!

Hogy melyik templom milyen:

(Zárójelben természetesen csak az én kommenteim vannak)


János evangéliuma 4. rész


20. A mi atyáink ezen a hegyen imádkoztak; és ti azt mondjátok, hogy Jeruzsálemben van az a hely, a hol imádkozni kell.

21. Monda néki Jézus: Asszony, hidd el nékem, hogy eljő az óra, a mikor sem nem ezen a hegyen, sem nem Jeruzsálemben imádjátok az Atyát.

22. Ti azt imádjátok, a mit nem ismertek; mi azt imádjuk, a mit ismerünk: mert az idvesség a zsidók közül támadt.

23. De eljő az óra, és az most vagyon, amikor az igazi imádók lélekben, és igazságban imádják az Atyát: mert az Atya is ilyeneket keres, az ő imádóiul.

24. Az Isten lélek: és a kik őt imádják, szükség, hogy lélekben és igazságban imádják.


Zsidókkal mi is a helyzet? Kiválsztott nép? Dániel erről így prófétál!


Dániel próféta könyve 9.rész

24. Hetven hét szabatott a te népedre és szent városodra, (Ennyi szabatott a zsidóságra és jeruzsálemre - 7*70=490 év szabatott a zsidódágra, hogy megtérjen) hogy vége szakadjon a gonoszságnak és bepecsételtessék a bűn, és hogy eltöröltessék a hamisság és elhozassék az örök igazság, és bepecsételtessék a látomás és a próféták, és felkenettessék a Szentek szente. (Krisztus jön és megjelentet mindent)

25. Tudd meg azért és vedd eszedbe: A Jeruzsálem újraépíttetése felől való szózat keletkezésétől a Messiás-fejedelemig hét hét és hatvankét hét van (7*7+62*7=483 év) és újra megépíttetnek az utczák és a kerítések, még pedig viszontagságos időkben.

26. A hatvankét hét mulva pedig kiirtatik a Messiás és senkije sem lesz. És a várost és a szenthelyet elpusztítja a következő fejedelem népe;(Vespasianus, aki ekkor még nem volt "fejedelem") és vége lesz mintegy vízözön által, és végig tart a háború, elhatároztatott a pusztulás.(na…ezért van még mindig és lesz is háború az utolsó napig ott.)

(És jöhet a következő kérdés: hol marad a 70 hétből az utolsó? Mert eddig csak 69 hétről volt szó)

Dániel könyve 9.rész


27. És egy héten át sokakkal megerősíti a szövetséget, de a hét felén véget vet a véres áldozatnak (fél hét=3 és fél év:Krisztus szolgálata) és az ételáldozatnak, és útálatosságok szárnyán pusztít, a míg az enyészet és a mi elhatároztatott, a pusztítóra szakad. (Majd az apostoloknak 3 és fél évig csak a zsidókat kellett téríteni, majd következik a pusztulás és az enyészet; aki magtért, az megtért)


utóirat:)

Barátaim: Nem antiszemitának, meg nemtudom milyen útálat által kell gondolkodni, mert amit nekünk tudni kell az benne van az írásokban. Nem az a fontos, hogy milyen szimbólum és milyen magyarázat által van a templom tetején a kézzel csinált tárgy, hanem, hogy ki leszel-e törölve az élet könyvéből vagy nem! Gondolkozzatok végre és ne a látszatra menjetek már. Nem az a fontos, hogy bemehet-e egy zsidó a katolikus templomba, vagy fordítva, hanem, hogy Te bemehetsz-e az Isten templomába?

2010. nov. 20. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Gaia-San válasza:
Ajánlom figyelmedbe a Luther című filmet,s mindent megértesz!Az evangélikus,református lazább:könnyebb a válás,az eskü.Katolikus+nem katolikus,nem eskedhet katolikus templomban. Én evangélikus vagyok.
2011. szept. 20. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Gaia-San válasza:
Kiegészíteném:A katolikusoknál van egyedül cölibrátus,ami tudjuk hova vezet?! A református,evangélikus lehet nős,gyerekei. A katolikusok a giccsre adnak,míg a ev+ref. a tényleges lelki üdvre. Továbbá a keresztes hadjáratok a kizsákmányolás miatt voltak,s nem vett benne részt se a református,se az evangélikus egyház.Akkor még nem is léteztek. Kálvin János és Luther Márton,persze külön-külön,ezért alapította meg a református ill. az evangélikus egyházat,hogy véget vessen a földi királyságnak,mert csak Isteni királyság létezik.Ajánlom figyelmedbe,a boszorkány égetésről,a keresztes hadjáratokról témájú olvasmányt,filmet.Kezd azzal,hogy István,miért lett király.
2011. szept. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!