Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek "Schrödinger...

Ozmium42 kérdése:

Mi a véleményetek "Schrödinger macskájáról"? A kvantummechanika ehhez kapcsolódó tételével felfedeztek vallási analógiákat?

Figyelt kérdés
2014. márc. 18. 00:54
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%
na mesélj miket fedezel fel benne? :)
2014. márc. 18. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
55%

Olvasd el mellé a két-rés kísérletet. Az is a tudatos megfigyelés jelentősségét támasztja alá.

Én mind ettől függetlenül hiszek Istenben, de szerintem maga ez a kvantumfizikai tény feltételezheti a létezését valami sokkal többnek, hatalmasabbnak és komplexebbnek, mint ami mi vagyunk.

Számomra ezek a felfedezések Isten mérhetetlen bölcsességéről tanúskodnak.

2014. márc. 18. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Nem, én nem fedeztem fel benne vallási analógiákat. Viszont elgondolkodtatott, hogy lehet, hogy tényleg milliónyi párhuzamos világ van, ahol kicsit más események zajlanak le, mint itt, de azért hasonlóak.
2014. márc. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Tényleg nem érthető, hogy mire gondolsz.

A kétrés kísérletben a detektor dönti el, hogy mi lesz az eredmény - annak pedig nincs tudata.

2014. márc. 18. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

[link]


Én ezt a cikket olvastam el, nagyon hosszú, igaz nem csak a két-rés kísérletről van benne szó, és annak tovább gondolt és gyakorlati elemeiről, hanem sok másról, amik által feltételezhetjük a tudatos megfigyelés jelentősségét, köztük van Schrödinger macskája is.


Részlet a cikkből:

"A fizika tudománya nem ismeri az "öntudat" fogalmát, sőt, nem is tud mit kezdeni vele, ezért a tudósok nagy része olyan megoldást keres, amelyben nincs jelentősége annak, hogy a kísérlet megfigyelőjének van-e az általunk ismert értelemben "öntudata". Ám lehetséges, hogy a fizika téved ebben. Vagy a fizikának igaza van, ebben az esetben viszont az "öntudat" fogalma nem, vagy nem feltétlenül szűkíthető le az emberi faj képviselőinek szűk csoportjára. Sőt, még az élőlények szintjére sem. Lehetséges - mint ahogy azt már korábban is írtuk - hogy a megfigyelő bármilyen struktúra lehet. Egy molekula, egy vírus, egy kődarab, egy bolygó vagy éppen a Nap; egy erdő és egy sivatag, de éppúgy a tengervíz egy molekulája és a sivatag egy homokszeme együttesen is"

2014. márc. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Egyelőre annyi, hogy mi van két megfigyelő van? És akkor kevesebb hülyeségeket gondolunk.
2014. márc. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
A cikkről meg annyit, hogy a hatás nem kívánság kérdése.
2014. márc. 18. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Tényleg nem értem, hogy honnan jött az, hogy élő is meg halott is. Élő is lehetne meg halott is lehetne.


[link]


Idézem:

"Képzeljünk el egy dobozt, akkorát, mint egy cipősdoboz, amelyik teljesen üres, csak egyetlen elektron van benne. A koppenhágai értelmezés szerint az elektron hullámfüggvénye betölti az egész dobozt, így a belsejének bármely pontjában ugyanakkora valószínűséggel találjuk meg az elektront mert annak helyzete - mivel kvantumfizikai objektum - nem adott. Ezek után gondolatban csúsztassunk be a dobozba pontosan a közepén egy az oldalfalakra merőleges elválasztófalat, mint ahogy a bűvészek teszik, amikor ketté akarnak fűrészelni egy nőt. Azt hihetnénk, hogy ilyenkor az elektron vagy a doboz egyik, vagy másik felébe kerül de nem ez a helyzet hiszen nem egy parányi golyócska pattog ide-oda a doboz belsejében ugyanis az elektron hullámfüggvénye továbbra is betölti a doboz mindkét felét. Ez az a helyzet, mikor ha bepillantanánk a dobozba, azonos valószínűséggel találnánk meg az elektront a fal mindkét oldalán. Képzeljük el, hogy a dobozt ténylegesen ketté választjuk és eltávolítjuk egymástól. A koppenhágai értelmezés szerint az elektron hullámfüggvénye továbbra is egyenlő mértékben tölti ki a két fél dobozt, nem számít mennyire távol visszük őket egymástól. A hullámfüggvény csak akkor omlik össze, és az elektron akkor válik egy pontba lokalizálttá, amikor belenézünk az egyik fél dobozba. Nem számít melyiket nézzük, mivel a dobozban eredetileg csak egyetlenegy elektron volt, bármilyen külső hatás mint a megpillantáshoz szükséges fény részecskéi a fotonok is hatással vannak rá, és a hullámfüggvény azonnali megszűnését váltják ki az adott fél dobozból."


Ezt már valaki bebizonyította? Mármint, hogy az elektron két helyen lesz?

2014. márc. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim válasza:
47%
Szerintem ez az ezotéria kategóriában lenne a helye.
2014. márc. 18. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
47%

"Képzeljünk el egy dobozt"

A dolog ott bukik meg, hogy az elektron nem tud átmenni a falon - tehát a fal valamelyik oldalán lesz akkor is, ha nem figyeljük meg.


Amúgy az elgondolás nem rossz és nem ezotéria - mivel ez ellenőrizhető.

2014. márc. 18. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!