Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kvantummechanika koppenhágai...

Kvantummechanika koppenhágai interpretációja?

Figyelt kérdés
Nem igazán értem, hogy a részecske sehol sincs a mérés előtt avagy mindenhol ott van? A mérés redukálja a hullámfüggvényt, de ez miért okozója annak, hogy a mérés befolyásolja az eredményt? Illetve itt operátorokat használunk, mert ők tudnak egyszerre diszkrétek és folytonosak lenni is, de ezt sem igazán értem. Megtenné valaki, hogy elmagyarázza ezeket a dolgokat nekem?

2014. márc. 1. 21:12
 1/2 dellfil ***** válasza:
100%

Itt egyfajta - szerintem tiszta fejű - gondolatmenetet olvashatsz a koppenhágai interpretáció félreértelmezéséről:


[link]


Oké,tudom nem ezt kérdezted, de talán közelebb visz. Nem tudom mennyire vagy tájékozott a témában, ezért:


[link]


dellfil

2014. márc. 2. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A koppenhágai interpretáció szerint a hullámfüggvény csupán egy matematikai eszköz, amely egy adott kvantumrendszerről az összes lehetséges információt tartalmazza. A hullámfüggvény a Schrödinger-egyenlet szerinti unitér időfejlődésen megy keresztül. Azonban a mérés, mint aktus kívül esik ezen, és ezen értelmezés szerint egy mérés során a hullámfüggvény nem unitér módon, pillanatszerűen megváltozik, amely - lévén, hogy a hullámfüggvény csupán egy matematikai eszköz - a mi rendszerről alkotott tudásunk megváltozását tükrözi, nem pedig tényleges fizikai folyamatot.


A mai uralkodó nézet azonban már egyre inkább igyekszik mellőzni ezt az értelmezést, és pl. a dekoherencia jelenségének elméletében már nyoma sincs hullámfüggvény redukciónak. A koppenhágai interpretáció csak az első olyan felfogása volt a kvantummechanikának, amely módszert adott a fizikusok kezébe a mikrofizikai jelenségek leírásához, és amely elég sokáig tartotta magát a 20. században. Ezért érdemes ezzel kezdeni a kvantummechanikával való ismerkedést.

2014. márc. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!