Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tényleg nem lehetek keresztszü...

Tényleg nem lehetek keresztszülő, ha nem vagyok házas, vagy nincs gyerekem?

Figyelt kérdés
Katolikus vagyok, de azt mondták, hogy a sógornőm lányánál (10 éves) nem lehetek keresztszülő, mert hiába vagyok katolikus, nem vagyok férjnél, illetve nekem nincsen gyerekem. Az egyik feltételnek élnie kell a Katolikus hit mellett. Először azt mondták elég ha katolikus vagyok, utána pedig hogy nem. Hogy működik ez?

2014. márc. 19. 11:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Lehetsz.
2014. márc. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
16%
Párkapcsolatod van? Volt valha házastársad? Elmúltál 16?
2014. márc. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

De lehetsz.

Más kérdés, ha a sógornődék inkább házaspárt szeretnének felkérni a keresztszülői szerepre. De úgy tudom, a katolikusoknál a keresztszülőség feltétele egyedül a bérmálkozás.

2014. márc. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
Az én sógorom egyedülálló, gyermektelen, 26 éves. Ő lett a keresztszülője a lányomnak. Semmi kifogása nem volt ellene a papnak. Annyit kérdezett, hogy meg van-e keresztelve? A másik lányomnak is ő a keresztapja 3 éve. Akkor volt barátnője, de szóba sem került, hogy az éppen aktuális csajt bevonjuk a dologba. /Azóta már szakítottak./ A családba van olyan felállás is, hogy az egy egyik keresztszülő az apuka nővére, aki egyedülálló, a másik keresztszülő az anyuka öccse, aki szintén egyedülálló. És nem ugyanaz a pap volt aki keresztelte a gyerkőcöket. Szerintem a családi állapot nem lehet kifogás.
2014. márc. 19. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Van párkapcsolatom, a párom névadó szülője a gyermeknek, ( tehát ők testvérek, a szülő, és a párom) de ő most hittanra jár, és szeretne megkeresztelkedni. Egy távoli katolikus nős ismerősüket kérték fel, utána pedig engem egyedül, de most ezekre hivatkozva visszamondták, hogy a pap ezt mondta nekik. Párom református, ő ezért nem lehetett, ehhez kellettem volna én mint katolikus. Kapcsolatunk már több mint 7 éves, de hivatalosan nem vagyunk élettársak, nem vagyunk bejelentve, csak együtt élünk. viszont én nem jártam hittanra, csak megkereszteltek. Köszönöm a segítséget.
2014. márc. 19. 12:22
 6/10 anonim ***** válasza:

Én egyedülálló, gyermektelen vagyok, és keresztmama.


Ha mohamedán lettem volna, az sem lett volna gond, mert semmi ilyen igazolást nem kértek.

2014. márc. 19. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ja, és nem is bérmálkoztam, igaz, senkit nem is érdekelt.
2014. márc. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Lehetsz! :) Én is keresztanya vagyok, pedig nem vagyok férjnél, nincs gyerekem. Ez nem számít. Az volt a lényeg, hogy meg vagyok keresztelve, hogy voltam elsőáldozó és hogy befizettem a tizedet.
2014. márc. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Utolsó, katolikusoknál nincs tized.


Az Egyház törvénye a következőt írja:

874. kánon

1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:

1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és hogy alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;

2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;

3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, s éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;

4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;

5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.

2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak mint a keresztség tanúja fogadható el.

2014. márc. 30. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2014. márc. 31. 13:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!