Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan viszonyulnak a buddhist...

Hogyan viszonyulnak a buddhisták a mesterséges intelligencia ötletéhez? (Még ha az pillanatnyilag fantasztikum is. )

Figyelt kérdés
Válhatna-e egy mesterséges személyiség, tudat Buddha tanításának követőjévé, vagy akár maga is megvilágosodottá? Vagy az emberi léttel járó szenvedések, érzelmek hiánya megakadályozná ebben?
2014. márc. 31. 22:28
 1/7 anonim ***** válasza:
A emsterséges intelligencia nem fantasztikus, létezik. Félreértésben vagy a kifejezést illetően.
2014. márc. 31. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 openyoureye ***** válasza:
Én értem mire gondol a kérdező 1-es. Úgy mint mondjuk az Én a robot című filmben, nem létezik még mesterséges intelligens gép. Viszont a kérdés megválaszolása előtt el kellene gondolkodni, hogy az embert csakis az érzelmei teszik emberré?
2014. ápr. 1. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Én ezt értem. A probléma viszont ott van, hogy még mindig elterjedt az a - szerintem - téves nézet, miszerint az emberi elme kódolható egy szotverként. Nem azt mondom, hogy test és lélek kapcsolata ne volna hasonlítható hardver és szoftver viszonyához. De, hogy Searle gondolatára utaljak, sok szimulációs program van, mégsem gondoljuk egyiknél sem, hogy a valóság maga. Akkor a mesterséges intelligencia esetében miért kellene gondolnunk, hogy egy szoftver valóságos intelligencia lehet?
2014. ápr. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Kicsit szűkítem, mire gondolok: az általam elképzelt mesterséges intelligencia tanulékony, az általa szerzett tapasztalatokat, ismereteket összeveti, értékeli, és így fejleszti önmagát. Lényegében az ember is ezt teszi, csak iskola, tanítók, szülők segítségével.


Ha egy ilyen gépezet létezne, amellyel akár beszélgetni is lehet, eszmét cserélni az általa ismert témákról, sőt, még állást is foglalna jó vagy rossz (saját maga, illetve környezete számára káros vagy hasznos) dolgokról, a Buddhizmus szempontjából egyenértékű lenne-e egy emberrel?

2014. ápr. 1. 10:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Na, most már végképp nem világos.


"Kicsit szűkítem, mire gondolok: az általam elképzelt mesterséges intelligencia tanulékony, az általa szerzett tapasztalatokat, ismereteket összeveti, értékeli, és így fejleszti önmagát."


- A legmodernebb mesterséges intelligenciák már ilyenek. Pl. korszerű nyelv-/beszédfelismerő programot nem is lehetne úgy alkotni, hogy ne töerekedjen az újdonságok elsajátítására.


"Lényegében az ember is ezt teszi, csak iskola, tanítók, szülők segítségével."


- Ez viszont nagyon furcsa kiejlentés. Az ember ösztönösen tanulni akar, nem a szülők és az iskola nevelik belé. Olvass utána annak a fogalomnak, hogy "elsajátítási motiváció".


Viszont amit talán nem hangsúlyoztál, hogy mire is irányul az intelligencia. Az ember esetében ösztönösen irányul a transzcendenciára. A gép esetében nem beszélhetünk intencióról, legfeljebb arról, amit beleprogramoznak. Viszont könnyen el tudom képzelni, hogy kifejtse "véleményét" az említett témákról anélkül, hogy egyébként a transzcendenciára irányuló intenció megvolna benne.

A gép a hatékonyság elvén műkdöik, az ember viszont összetettebb.

2014. ápr. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az a kérdés, hogy tudatos lény-e vagy sem? (Ma még nem, de ki tudja, hogy mit hoz a jövő.) Szenvedni nem csak fizikailag lehet.

Ki tudja azonban kívülről megállapítani, hogy tudatos lény-e, vagy csak a kifinomult programjai irányítják?

Az ember képes másképp gondolkodni és cselekedni, mint ahogy a szülei, a társadalom, stb. programozza.

Szóval nem az a lényeg, hogy a tudat szerves vagy szervetlen, vagy akármilyen testben van-e, hanem az, hogy képes e valódi döntéseket hozni. Ha igen, akkor akár meg is világosodhat. Van is erről egy dél-koreai film is. :)

2014. ápr. 1. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. ápr. 6. 12:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!